Piotr Drabik, Dyrektor Sprzedaży Mabudo SA, w rozmowie z redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, Tymoteuszem Nowakiem, podczas VI Kongresu Deweloperskiego w Krakowie, omawia zagadnienia związane z popularnością prefabrykatów w Polsce. Jakie korzyści dla środowiska ma prefabrykacja? Przekonamy się poniżej:
Prefabrykaty w Polsce z perspektywy Piotra Drabika
Piotr Drabik oznajmił, że “na rynku szwedzkim i niemieckim budownictwo prefabrykowane jest dużo popularniejsze, niż w Polsce. W naszym kraju sytuacja jednak też wymusza na przemyśle budowlanym stosowanie systemów, które przyspieszają realizację i przenoszą plac budowy z warunków poligonowych do fabryki”.
Co więcej, stosowanie prefabrykatów niesie za sobą wiele innych korzyści. Nie tylko są one uniezależnione od warunków atmosferycznych, ale cechuje je również wysoka jakość, trwałość i dokładniejsza kontrola jakości każdego elementu. Ponadto, prefabrykaty zapewniają dbałość o środowisko naturalne na placu budowy.
Najistotniejszy jest jednak czas realizacji, gdyż za pomocą budownictwa prefabrykowanego skraca się on o 30-50%. Wszystko dlatego, że większość robót przygotowawczych przeprowadza się w fabryce, a na plac budowy trafiają gotowe elementy. Tam następuje tylko ich montaż.
Ekologia a prefabrykaty okiem Piotra Drabika
Piotr Drabik wskazał, że “plac budowy w przypadku prefabrykatów odznacza się najwyższymi standardami, jeśli chodzi o ochronę środowiska. Ponadto, Mabudo do swoich prefabrykatów używa czystego betonu – a beton ma nawet niższy poziom radiacji, niż produkty ceramiczne, a na dodatek nie nasiąka wodą”.
W efekcie, beton to materiał z górnej półki pod kątem zdrowotności i komfortu mieszkania. Na dodatek, ślad węglowy w przypadku prefabrykacji opartej o beton jest o 20% niższy od technologii tradycyjnej, ponieważ produkuje się go bezodpadowo, a transport jest jednorazowy.
Piotr Drabik o projektach realizowanych przez Mabudo
Piotr Drabik poinformował, że “Mabudo specjalizuje się w realizacji projektów mieszkalnych – jedno- i wielorodzinnych. Spółka ma dwa kierunki działania – klient indywidualny (który może kupić gotowy projekt lub przyjść ze swoim projektem) i klient biznesowy, czyli firmy deweloperskie budujące osiedla domów”.
Mabudo zaczyna współpracować z klientem na wczesnym etapie projektu, aby optymalizować jego rozwiązania konstrukcyjne i techniczne, i może współpracować z nim aż do wykonania inwestycji pod klucz.
Dla dewelopera taka współpraca jest bardzo opłacalna, ponieważ podpisuje on umowę tylko z jednym partnerem, który organizuje absolutnie wszelkie działania i wszystkich podwykonawców. Warto przy tym zaznaczyć, że pod względem kosztów realizacji, współpraca z Mabudo wypada bardzo podobnie do tradycyjnej technologii.