Szokujące przewidywania dla złotego! Uważaj, RPP wprowadzi chaos!

W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Artyści rynków” dziennikarz ekonomiczny Jacek Brzeski oraz jego goście: Maciej Leściorz – Dyrektor ds. Sprzedaży i Edukacji w CMC Markets i Łukasz Wardyn – dyrektor na Europę Wschodnią w CMC Markets przyglądają się aktualnej sytuacji na rynkach finansowych:

Analiza indeksu WIG

Łukasz Wardyn zwrócił uwagę, że “w momencie, gdy najistotniejsze światowe indeksy giełdowe ustanawiają nowe maksima, to WIG i WIG20 są z tyłu. Mimo wszystko, indeks WIG zdołał przebić poziom czerwcowych dołków, co jest pozytywnym sygnałem”.

Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nadal szkodzą jednak wysokie stopy procentowe. Na innych rynkach są one obniżane, w Polsce zaś na taki ruch Rady Polityki Pieniężnej musimy poczekać jeszcze co najmniej kilka miesięcy.

Analiza kursu bawełny

Maciej Leściorz podkreślił, że “kurs bawełny odbija po trwającej od marca, dłuższej serii spadków. Na tym rynku decydują czynniki podażowe. Wrześniowy raport wskazał na problemy z produkcją w Stanach Zjednoczonych i Indiach”.

Zdaniem Macieja Leściorza w obecnej sytuacji dość istotny jest poziom oporu w wysokości 75 centów za funt. Jeżeli bariera ta zostanie przebita, kurs bawełny może powrócić nawet w okolice 82 centrów.

Analiza kursu miedzi

Łukasz Wardyn zaznaczył, że “kluczem do ruchu wzrostowego na rynku miedzi było utrzymanie wyższych cen przez parę EUR/USD. W efekcie, cena wyrysowała na wykresie podwójne dno, a trend spadkowy został już złamany. Teraz rajd w górę powinien być kontynuowany na fali ożywienia w Chinach”.

Analiza rynku ropy

Łukasz Wardyn wskazał, że “słabość ropy jest spowodowana tym, iż kraje OPEC muszą produkować coraz więcej tego surowca, ponieważ potrzebują środków, aby zrównoważyć swoje budżety. Ponadto, mamy obecnie okres wyborczy w Stanach Zjednoczonych, który także wpływa na ten rynek”.

W rezultacie, pod kątem technicznym, na rynku ropy atakowane jest obecnie kluczowe wsparcie. Według Łukasza Wardyna jeśli dojdzie do jego skutecznej obrony, to po wyborach może nas czekać ruch wzrostowy na fali ożywienia aktywności gospodarczej.

Analiza indeksu siły polskiego złotego

Łukasz Wardyn stwierdził, że “siła polskiego złotego związana jest z oczekiwaniami inwestorów, że inflacja będzie się utrzymywać na relatywnie wysokim poziomie, w związku z czym nie ma co liczyć na obniżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Gdyby te obniżki pojawiły się wcześniej, złoty mógłby przestać być atrakcyjny dla inwestorów”.

Łukasz Wardyn zauważył ponadto, że akceptacja ryzyka na rynkach teraz jest spora, co jest dobrą sytuacją dla polskiej waluty. W efekcie, indeks siły złotego podejmuje próbę wyjścia górą z formacji trójkąta. Jej wybicie sprawia mu jednak trudności.

Analiza kursu złota

Maciej Leściorz wyjaśnił, że “ruch wzrostowy na rynku złota wspierają przede wszystkim spadające realne stopy procentowe Fed. Rynek szacuje bowiem, że w listopadzie czeka nas kolejna obniżka w USA o 50 punktów bazowych. Co więcej, spadające rentowności obligacji w Stanach Zjednoczonych dodatkowo przyciągają kapitał do złota”.

Mało tego, złoto wspierają również czynniki popytowe, takie jak rekordowe zakupy tego kruszcu przez banki centralne czy ogromne zainteresowanie złotem biżuteryjnym przez konsumentów Indiach ze względu na trwający okres ślubny. Inwestorzy indywidualni również coraz chętniej kupują ten metal szlachetny.

Mimo wszystko, Maciej Leściorz zaleca ostrożność, ponieważ rynek powinien już niebawem wyhamować, optymizm inwestorów jest po prostu zbyt duży, aby utrzymał się bez żadnego odreagowania przez dłuższy czas.

Analiza kursu srebra

Maciej Leściorz zaznaczył, że “srebro zyskuje w momentach bardzo wysokiego popytu na złoto. Teraz powinien nadejść jego moment, gdyż rynek może uznawać ten metal za niedoszacowany względem złota. Co więcej, srebro powinno zyskiwać w związku z ożywieniem przemysłu w Chinach”.

Analiza rynku gazu ziemnego

Maciej Leściorz zwrócił uwagę, że “w ostatnich dniach mamy podbicie z bardzo niskich poziomów na rynku gazu. Co istotne, zmienność pozostaje przy tym dość duża. Z tego powodu warto w tej chwili zwracać uwagę na czynniki podażowe – takie, jak cięcia produkcji w związku z Huraganem Heleną w Zatoce Meksykańskiej”.

Z drugiej strony zapasy gazu ziemnego utrzymują się powyżej pięcioletniej średniej, a Niemcy cały czas borykają się z poważnymi problemami gospodarczymi, co wskazuje, iż kurs tego surowca może powrócić do ruchu konsolidacyjnego.

Analiza spółki Intel

Maciej Leściorz poinformował, że “akcje Intela spadły w tym roku o ponad 50%. Spółka przestała wypłacać dywidendę, zaczęła borykać się z problemami po stronie kosztowej, przez co masowo zwalnia pracowników. Część produkcyjna firmy już absolutnie nie jest rentowna”.

W rezultacie pojawiły się zapowiedzi o fuzji ze spółką Qualcomm, która dla Intela zdecydowanie byłaby korzystna. Qualcomm do takiego przejęcia musiałby jednak wykorzystać część kapitałów akcji, rozwodnić akcje i zwiększyć zadłużenie. Wszystko to byłoby bardzo ryzykowne, dlatego tę zapowiedź na tę chwilę warto traktować z dystansem.

Należy też dodać, że na akcjach Intela mamy obecnie poprawę sentymentu, lecz z technicznego punktu widzenia dopiero domknięcie ogromnej luki cenowej dałoby możliwość silniejszego ruchu wzrostowego. Zdaniem Macieja Leściorza, wchodzenie w pozycję długą w tym momencie wiąże się natomiast z bardzo wysokim ryzykiem.

Zobacz więcej

Polecamy

Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Ambra Robert Ogór

Robert Ogór, prezes zarządu AMBRA S.A. na antenie Telewizji Biznesowej

0
Robert Ogór, Prezes Zarządu AMBRA w najnowszej rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej omawia sytuację na rynku alkoholi. Oto, czego się dowiedzieliśmy. https://youtu.be/OLfBMDhOwSc?si=4ATi1RYqRTVx-jSN Jakie...