Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia do inwestowania, strategii inwestycyjnych oraz poruszane są kwestie związane z przewagą funduszy nad czystym inwestowaniem.
Audycję prowadzi Michał Stanek – prezes zarządu QValue, a gościem najnowszego odcinka jest Mariusz Jagodziński, Członek Zarządu Mount TFI. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Czy Polska naprawdę dogania gospodarkę Niemiec?
Mariusz Jagodziński stwierdził, że “Polska zrobiła ekonomiczny i cywilizacyjny skok gospodarczy, a nawet zbliżyła się do zamożności najbardziej rozwiniętych gospodarek europejskich. Pod względem PKB na osobę w sile nabywczej wyprzedziliśmy już nawet Portugalię”.
Do Niemiec wciąż nam jednak sporo brakuje. Dziś pod względem PKB na osobę w sile nabywczej osiągamy nieco ponad 70% tego, co Niemcy. Jeszcze szybciej doganiamy natomiast Włochy czy Hiszpanię. Żyjemy zatem w bardzo dobrych czasach dla naszego kraju.
Jak wydatki zbrojeniowe wpływają na PKB Polski?
Mariusz Jagodziński oznajmił, że “w przyszłym roku wydamy nawet 5% produktu krajowego brutto na zbrojenia. Mowa tu o kwocie rzędu 40 miliardów dolarów. Polskę stać zatem, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo”.
Czy polska giełda dogoni rynki zachodnie?
Mariusz Jagodziński oświadczył, że “zachodnie rynki w ostatnich latach rosły mocniej niż Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, a bessa była na nich mniej dotkliwa. Słabość ta wiąże się z wybuchem wojny na Ukrainie. Gdy ten konflikt się skończy, nasz rynek akcji powinien nadrabiać”.
Co więcej, według eksperta, utrzymywanie dynamicznego wzrostu gospodarczego w kolejnych latach musi spowodować, że zacznie się nas traktować jako kraj, który jest niedoważony w portfelach Rynków Wschodzących.
Mariusz Jagodziński spodziewa się ponadto, że w najbliższych dwóch latach warszawskie indeksy czeka kolejna fala wzrostów i osiągnięcie nowych historycznych rekordów. Hossa bowiem się utrzymuje, teraz po prostu jesteśmy w fazie przeciągającej się korekty.
Dlaczego polska giełda utknęła w stagnacji, podczas gdy światowe rynki rosną?
Mariusz Jagodziński zwrócił uwagę, że “mógł zaważyć budżet, który jest z dużym deficytem, ze względu na przesunięcia z wielu różnych funduszy i wydatki na zbrojenia. Rykoszetem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbiło się również zamykanie pozycji carry trade związane z umacnianiem się jena japońskiego”.
Kolejną przyczyną jest IPO Żabki, które spowodowało, że część inwestorów detalicznych i instytucjonalnych odłożyło środki na ten cel. Należy również pamiętać o bardzo dużych dywidendach od takich spółek, jak Orlen czy PZU. Co więcej, widmo recesji w Stanach Zjednoczonych także negatywnie odbiło się na polskiej giełdzie.
Inwestorzy indywidualni wracają na polską giełdę z nadzieją na wzrosty?
Mariusz Jagodziński uważa, że “IPO Żabki dobrze służy rynkowi, ponieważ tak duży debiut przyciąga kapitał inwestorów indywidualnych. Debiut ten powinien zatem skutecznie poruszyć popytową stronę rynku”.
Co więcej, bardzo duże dywidendy wypłacane przez Orlen czy PZU także powinny poskutkować wzrostem popytu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdyż inwestorzy dostali dzięki temu świeży zastrzyk kapitału.
Czy stopy procentowe będą obniżane w Polsce?
Mariusz Jagodziński jest zdania, że “obniżki stóp procentowych w Polsce są nieuniknione, ponieważ realne stopy procentowe są obecnie na zbyt wysokim poziomie, a szczyt inflacji powinien nastąpić w lutym, w związku z efektem bazy”.
W rezultacie, Prezes Narodowego Banku Polskiego powinien rozpatrywać obniżki stóp procentowych już od razu po marcowych projekcjach. Co więcej, to cięcie stóp procentowych może być większe, niż dzisiaj się spodziewamy.
Jak ryzyko postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunał Stanu wpłynie na polską gospodarkę?
Według Mariusza Jagodzińskiego “dla dobra naszego kraju Trybunał Stanu nie powinien być procedowany w związku z działaniami Prezesa Narodowego Banku Polskiego, ponieważ proces ten negatywnie odbiłby się na świecie. Byłby on rozpatrywany jako atak na instytucję, a nie konkretną osobę”.
Powrót IPO na polski rynek budzi nadzieje inwestorów?
Mariusz Jagodziński oznajmił, że “napływ kapitału ze strony inwestorów indywidualnych na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie związany z IPO Żabki powinien trafić do spółek, które będą rekomendowane przez analityków i brokerów giełdowych”.
Czy Chiny uratują globalne giełdy swoimi programami stymulującymi gospodarkę?
Mariusz Jagodziński oświadczył, że programy stymulujące chińską gospodarkę wspierają również inne giełdy krajów rozwijających się oraz rynek surowcowy, co już doskonale widać na wykresach. W efekcie, cała światowa gospodarka poczuje to zjawisko, na czym zyskać powinien również polski eksport.