Sytuacja na wykresach wybranych instrumentów – PULS RYNKÓW

W najnowszym odcinku programu “PULS RYNKÓW”, Marcin Kiepas, Analityk Tickmill przedstawia prognozy dla cen złota oraz popularnych par walutowych i indeksów giełdowych. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Rynek złota okiem Marcina Kiepasa

Rynek złota był mocno rozgrzany od pierwszej połowy lutego do pierwszej połowy kwietnia. Następnie doszło do korekty, po której mamy do czynienia ze stabilizacją notowań.

Rynek konsoliduje się nieznacznie powyżej kursu 2300 dolarów z uncję. Marcin Kiepas zaznaczył, że “na gruncie analizy technicznej mieliśmy do czynienia ze zwykłą korektą, podczas której doszło do realizacji zysków”.

Co ważne, żadne kluczowe wsparcie nie zostało do tej pory przełamane, a dystans do nich nadal jest bardzo duży – cena musiałaby bowiem spaść poniżej 2200 dolarów za uncję, aby sytuacja na rynku uległa zmianie. W innym przypadku długoterminowy trend wzrostowy pozostaje niezagrożony.

Mimo wszystko Marcin Kiepas spodziewa się, że korekta na rynku złota będzie jeszcze kontynuowana przez co najmniej dwa miesiące. Analityk oczekuje spadku kursu do okolic 2260 USD za uncję.

Analiza wykresu USD/PLN

Po wystrzale kursu dolara do walut globalnych, który miał miejsce w połowie kwietnia, teraz obserwujemy cofnięcie ceny USD/PLN w okolice 50-dniowej średniej kroczącej i okolice kluczowego pod kątem psychicznym poziomu 4.00.

Z tego powodu Marcin Kiepas zakłada, że głębszego osuwania się kursu dolara wobec złotego nie będzie.

Analiza wykresu EUR/PLN

Para walutowa EUR/PLN już trzeci kolejny tydzień pozostaje w trendzie bocznym. Zdaniem Marcina Kiepasa brakuje obecnie sygnałów technicznych, które mogą sugerować, że dojdzie do szybkiego wybicia.

Analiza wykresu WIG20

Po weekendzie majowym na indeksie WIG20 doszło do wybicia i przełamania szczytów z lutego i kwietnia. Pokonanie tych maksimów otworzyło indeksowi drogę do kontynuacji wzrostów co najmniej do okolic 2600 punktów.

Marcin Kiepas zaznaczył, że na WIG20 w grę wchodzą teraz wzrosty nawet do okolic 2676 punktów, gdyż poziom ten stanowi górne ograniczenie długoterminowego kanału wzrostowego, w którym realizuje się trwająca od jesieni 2022 roku hossa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Marcin Kiepas zwrócił jednak uwagę, iż niepokoić może fakt, że na wskaźnikach technicznych możemy już dostrzec negatywne dywergencje. Oznacza to, że z każdym kolejnym wyraźnym wzrostem rośnie ryzyko realizacji zysków.

Analiza wykresu S&P 500

Korekta, która na Wall Street rozpoczęła się w końcówce marca, dobiegła końca w połowie kwietnia. Indeks S&P 500 zdołał już przełamać ważną strefę oporu znajdującą się w nieznacznie powyżej 5120 punktów i powrócić powyżej 50-dniowej średniej kroczącej.

Marcin Kiepas zaznaczył jednak, iż wciąż nie ma gwarancji, że korekta już się zakończyła. Może się bowiem okazać, że od połowy kwietnia obserwujemy odreagowanie pierwszej fali korekty, po którym może dojść do kolejnych spadków – z takim scenariuszem mieliśmy już do czynienia w ubiegłoroczne wakacje.

Z tego powodu, według Marcina Kiepasa, “należy zakładać, że indeks S&P 500 dąży w tej chwili do ustanowienia nowych historycznych szczytów, lecz gdyby nastąpiło cofnięcie indeksu poniżej 50-dniowej średniej kroczącej, to najlepiej uciekać z długich pozycji i zakładać, że dojdzie do kolejnej fali spadków – tym razem do okolic 4820 punktów”.

Analityk uważa, że w takim scenariuszu, dopiero po osiągnięciu tego poziomu powinno się rozważać ponowne otwieranie długich pozycji. W tym momencie należy zaś obserwować co wydarzy się w najbliższych dniach. Warto też zwrócić uwagę na nadchodzącą publikację danych inflacyjnych ze Stanów Zjednoczonych i reakcji rynków na nie.

Analiza wykresu Nikkei 225

Na indeksie Nikkei 225 w ostatnich dniach doszło do odbicia od oporu w postaci 50-dniowej średniej kroczącej. Japoński indeks teraz spada, inicjatywę przejęła podaż. Z tego powodu Marcin Kiepas oczekuje mocniejszej korekty na tym rynku.

Analiza wykresu DAX 40

Do odbicia od 50-dniowej średniej kroczącej w ostatnim czasie doszło również na indeksie DAX 40. Poziom ten w drugiej połowie kwietnia został skutecznie obroniony. Od tego czasu na niemieckim rynku rozgrywany jest ruch wzrostowy. W tej chwili indeks DAX 40 znajduje się tuż poniżej historycznego maksimum.

Zdaniem Marcina Kiepasa układ techniczny sugeruje, że szczyt ten zostanie przełamany, a nowe rekordy są jedynie kwestią czasu.

Analiza wykresu EUR/USD

Marcin Kiepas podkreślił, że kurs euro wobec dolara w miniony piątek odbił od istotnej strefy oporu. Układ techniczny sugeruje więc, że teraz nadszedł czas na osuwanie się kursu co najmniej aż do okolic wsparcia znajdującego się na poziomie 1.06.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...