Sytuacja na wykresach na rynkach finansowych – PULS RYNKÓW

W najnowszym odcinku programu “PULS RYNKÓW”, Marcin Kiepas, Analityk Tickmill przedstawia prognozy dla najpopularniejszych indeksów giełdowych, surowców oraz par walutowych. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Analiza indeksu S&P 500

Indeks S&P 500 cały czas znajduje się w jednoznacznym trendzie wzrostowym. Praktycznie podczas każdej sesji osiągany jest nowy historyczny szczyt. Co więcej, zdaniem Marcina Kiepasa, “na ten moment brakuje sygnałów, że realizacja zysków się zbliża. Ponadto, nawet jeśli korekta się pojawi, to prawdopodobnie będzie ona dość krótka”.

Analiza indeksu CAC 40

Marcin Kiepas zauważył, że w ostatnim czasie na indeksie CAC 40 utworzyła się formacja podwójnego szczytu. W efekcie, francuski indeks najpierw przełamał linię trendu wzrostowego, a następnie pokonał 50-dniową średnią kroczącą – formacja zatem się zrealizowała.

W ostatnich dniach doszło zaś do odbicia, lecz według Marcina Kiepasa, “na ten moment nie wygląda ono, jakby miało zakończyć całą sekwencję spadkową. Nadal w grze jest więc spadek do okolic 7333 punktów”.

Analiza indeksu DAX 40

Na indeksie DAX 40 również już rozpoczęły się spadki. Marcin Kiepas uważa, że “przebita w ostatnim czasie linia trendu wzrostowego i pokonana 50-dniowa średnia krocząca przemawiają za zejściem kursu do strefy wsparcia znajdującej się w okolicach poziomu 17 200 punktów”.

Analiza indeksu WIG20

W ostatnich dniach na indeksie WIG20 obserwujemy silne odbicie. Teraz rynek próbuje powrócić powyżej 50-dniowej średniej kroczącej i poziomu 2500 punktów. W opinii Marcina Kiepasa “jeśli te poziomy zostaną pokonane, będzie można uznać, że zapoczątkowana w drugiej połowie maja realizacja zysków już się zakończyła”.

Analityk zauważył przy tym, że indeks WIG20 cały czas zachowywał charakterystyczny układ długoterminowego trendu wzrostowego – lokalne dołki były bowiem położone coraz wyżej. Jeżeli jednak kurs odbije od oporu przyjmującego wartość 2500 punktów, może nas czekać spadek do wsparcia na poziomie 2300 punktów.

Analiza indeksu HK50

Na indeksie HK50 również możemy w ostatnich dniach dostrzec bardzo mocne odbicie. Według Marcina Kiepasa “nie musi ono jednak oznaczać końca spadków zainicjowanych w połowie maja, lecz taki scenariusz należy brać pod uwagę. Warto więc teraz bacznie obserwować ten rynek”.

Analiza kursu ropy Brent

Ropa Brent powróciła powyżej poziomu 85 dolarów za baryłkę. Tym samym cena nie tylko odrobiła mocne spadki z końcówki maja, lecz nawet wybiła powyżej 50- i 200-sesyjnej średniej kroczącej.

Teraz, zdaniem Marcina Kiepasa, “na gruncie analizy technicznej, rośnie szansa na dalsze wzrosty. Od strony analizy fundamentalnej drożejąca ropa może zaś wywołać obawy inflacyjne i zmniejszy szansę na obniżki stóp procentowych, co mogłoby skutecznie zepsuć nastroje na rynkach kapitałowych”.

Analiza kursu złota

Marcin Kiepas zaznaczył, że “na rynku złota brakuje obecnie jednoznacznego sygnału co będzie dalej. Z jednej strony strona podażowa dość mocno uaktywniła się w ostatnim miesiącu, co doprowadziło do spadku kursu poniżej 50-dniowej średniej kroczącej. Z drugiej strony sytuacja na wskaźnikach się poprawia, a majowy dołek nie został przebity”.

W efekcie, w opinii Marcina Kiepasa, “najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest teraz trend boczny wokół 2300 dolarów za uncję”.

Analiza kursu srebra

Na rynku srebra także mamy do czynienia z korektą, lecz zdaniem Marcina Kiepasa “wciąż brakuje podażowej kropki nad i która by ją przedłużyła. Co więcej, zanegowanie formacji podwójnego szczytu, które miało miejsce 6 czerwca, każe zachować ostrożność – zwłaszcza, że cena pozostaje tuż powyżej 50-dniowej średniej kroczącej”.

Marcin Kiepas stwierdził przy tym, że dopiero przełamanie tej średniej oraz dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, które znajduje się tuż pod nią, byłyby mocny sygnałem sprzedażowym.

Analiza pary EUR/USD

Na wykresie kursu euro względem dolara amerykańskiego od wielu miesięcy znajdujemy się w trendzie bocznym, oscylującym wokół poziomu 1.08 USD. Co więcej, od jesieni ubiegłego roku mamy do czynienia z niską zmiennością.

Obecnie, zdaniem Marcina Kiepasa, “brakuje więc sygnałów, że w najbliższym czasie dojdzie do wybicia czerwcowych minimów lub czerwcowych maksimów”.

Analiza pary USD/PLN

Ostatnie dni na wykresie kursu dolara amerykańskiego względem polskiego złotego upłynęły pod znakiem spadków.

Marcin Kiepas oznajmił jednak, że “nie można teraz rozstrzygnąć, czy jest to kontynuacja długoterminowego trendu bocznego, czy ruch powrotny do przebitej linii trendu spadkowego, po którym nastąpi jeszcze jedna fala wzrostowa”.

Analiza pary GBP/USD

Na wykresie kursu funta szterlinga względem dolara amerykańskiego w ostatnim czasie doszło do wybicia dołem z kanału wzrostowego.

W rezultacie, w opinii Marcina Kiepasa, “ostatnie odbicie należy traktować jako ruch powrotny do tego kanału, przez co można się spodziewać jeszcze jednej fali spadkowej, która powinna doprowadzić do zejścia do 50- lub 200-sesyjnej średniej kroczącej”.

Zobacz więcej

Polecamy

Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....