Sygnis to technologie 3D dla innych firm do tworzenia kolejnych aplikacji

Andrzej Burgs, Prezes Zarządu Sygnis, w rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, omawia sytuację na rynku 3D, a także rolę spółki w całym ekosystemie druku 3D. Jakie są plany spółki na najbliższy czas? Przekonamy się poniżej:

Andrzej Burgs o rynku druku 3D

Andrzej Burgs wyjaśnił, że “druk 3D dał przeciętnemu Kowalskiemu wyobrażenie, że może projektować i tworzyć. Wizja ta rozpaliła zmysły”.

W praktyce jednak konsumenci nie są – i nigdy nie byli – rdzeniem rynku druku 3D. Tytuł ten dzierżą aplikacje przemysłowe – na tym rynku drukarki 3D funkcjonują już od 40 lat. W efekcie, wartość rynku druku 3D systematycznie rocznie, lecz liczba drukarek 3D – już niekoniecznie.

Prezes Sygnis o przewagach technologicznych na rynku druku 3D

Andrzej Burgs wytłumaczył, że na rynku druku 3D znajdziemy różne technologie i maszyny. Jest raptem kilka firm na świecie, które ma większość technologii druku 3D, zaś cała reszta koncentruje się na jednej czy dwóch technologiach. Rozwijanie hardware’u na rynku druku 3D jest bowiem bardzo czasochłonne i kosztochłonne.

W efekcie, mamy do czynienia z bardzo skomplikowanym rynkiem, o różnych odcieniach technologicznych. Każda firma, zamierzająca skorzystać z druku 3D, potrzebuje zatem dobrego konsultanta, który dobierze materiał i maszynę do aplikacji.

Andrzej Burgs o działalności Sygnis

Andrzej Burgs wytłumaczył, że Sygnis tworzy produkty, które służą do drukowania z materiałów płynnych i półpłynnych – takich jak silikony i ceramiki. Mowa tutaj o technologii Direct-Ink-Writing. W praktyce, za pomocą drukarek od Sygnis firmy tworzą różnego rodzaju uszczelki i izolatory.

Ponadto, Sygnis opracował drukarkę 3D do tworzenia bardzo skomplikowanych elementów optycznych. Dotychczas elementy z zakresu optyki gradientowej były tylko ręcznie układane. Mowa tutaj choćby o soczewkach do komunikacji.

Co więcej, Sygnis działa również w obszarze drukowania półprzewodników węglowych, firma dobrze opanowała tworzenie dowolnych struktur z węgla szklistego.

Prezes Sygnis o eksporcie w druku 3D

Zdaniem Andrzeja Burgsa większość firm wytwórstwa przemysłowego w Polsce jest dość konserwatywna, podczas gdy Sygnis jest dla nich najlepszym aplikatorem. Ponadto, przez ostatnie 1,5 roku mieliśmy do czynienia z dużym odcięciem spółek technologicznych od finansowania.

Wielkie firmy przemysłowe, widząc kryzys w Europie, po prostu zmniejszyły produkcję. W efekcie, bardzo duża liczba firm technologicznych działających na rynku druku 3D nie sprzedaje swoich produktów polskim przedsiębiorstwom.

Rynek w naszym kraju jest zbyt mały, dlatego Sygnis i inne firmy z tego sektora celują od razu w rynek amerykański, gdyż nawet w krajach Europy Zachodniej skłonność do inwestowania w nowe technologie jest zdecydowanie niższa.

Kwestia sztucznej inteligencji z perspektywy Andrzeja Burgsa

Andrzej Burgs podkreślił, że kluczem do sztucznej inteligencji są rozwiązania z obszaru hardware. Z tego powodu najgorętszą spółką na świecie jest obecnie NVIDIA.

Andrzej Burgs o rozwoju Sygnis

Andrzej Burgs wyjaśnił, że Sygnis posiada dwa obszary. Jeden z nich działa w segmencie deep tech. Drugi obszar dotyczy zaś stricte operacji biznesowych – tam Sygnis zarabia pieniądze, aby móc połączyć finansowanie segmentu deep tech z generowaniem zysku.

Andrzej Burgs wytłumaczył ponadto, że Sygnis obecnie komercjalizuje jedną z wytworzonych już przez siebie linii technologicznych – Direct-Ink Writing. Produkty z tej linii sprzedawane są globalnie, są też częścią dużych instalacji w Polsce dotyczących wytwarzania zielonego wodoru.

Oznacza to, że Sygnis tworzy technologie, które dają następnym jednostką możliwość tworzenia kolejnych aplikacji. Oznacza to, że produktów Sygnis nie znajdziemy na półkach w supermarkecie, ale może się zdarzyć tak, iż produkty, które na tych półkach zobaczymy, były możliwe do wytworzenia właśnie dzięki technologii Sygnis.

Oprócz tej linii technologicznych, Sygnis realizuje obecnie jeszcze dwa projekty. Pierwszym z nich jest technologia drukowania szkła niskotemperaturowego, a drugim – technologia drukowania z półprzewodnikowego węgla szklistego.

W efekcie Andrzej Burgs ujawnił, że “za około sześć lat Sygnis chciałoby być scentralizowanym hubem produkującym zaawansowane elementy fotoniczne dla całego świata i podstawą zupełnie czegoś nowego w obszarze półprzewodników węglowych”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...