„Świąteczny” tydzień na rynkach finansowych – PULS RYNKÓW

W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “PULS RYNKÓW”, Marcin Kiepas, Analityk Tickmill przedstawia prognozy dla cen złota, srebra, indeksu DAX 40 oraz pary walutowej EUR/USD. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Boże Ciało 2024: czy będzie sesja na GPW?

W tym tygodniu mamy prawdziwy świąteczny tydzień. W Stanach Zjednoczonych w poniedziałek obchodzono Dzień Pamięci, w Wielkiej Brytanii zaś Święto Bankowe. Sesje giełdowe w tych krajach nie odbyły się więc, co powodowało, że handel na rynkach miał mniejszą zmienność.

W czwartek zaś w Polsce obchodzimy Boże Ciało, co także oznacza dzień bez sesji. Nie zmienia to faktu, że ten tydzień powinien być interesujący pod kątem publikacji danych makroekonomicznych.

Analiza pary EUR/USD

Na parze walutowej EUR/USD w połowie maja najpierw nastąpiło wybicie górą z kanału spadkowego, a następnie osuwanie się do górnego ograniczenia kanału. Od piątku znów do czynienia mamy jednak ze wzrostami.

Według Marcina Kiepasa wszystko wskazuje więc na to, że wybicie z kanału będzie kontynuowane. W takim przypadku w grę wchodzi nawet ruch w górę do poziomu 1.11.

Analiza indeksu DAX 40

W ubiegłym tygodniu na indeksie DAX 40 najpierw doszło do ustanowienia nowego historycznego szczytu, a następnie do osuwania się. Korekta została jednak zatrzymana już w piątek, kiedy to niemiecki indeks powrócił do ruchu w górę.

W efekcie, teraz mamy otwartą drogę do dalszych wzrostów. Marcin Kiepas zaleca jednak ostrożność, gdyż jego zdaniem w najbliższym czasie na DAX 40 będziemy mieli duże ryzyko zejścia do 50-dniowej średniej kroczącej.

Analiza cen srebra

Na rynku srebra także w ostatnim tygodniu mieliśmy do czynienia z ruchem powrotnym do przełamanej strefy wsparcia, która wcześniej stanowiła opór. Strefa ta została jednak utrzymana, a w kolejnych dniach doszło do odbicia.

Marcin Kiepas zaznaczył, że “dopóki strefa wsparcia, którą stanowią szczyty z kwietnia, nie zostanie wyłamana, nie ma mowy o żadnych sygnałach sprzedażowych. Jeśli jednak zostanie ona pokonana, droga do wsparcia w postaci 50-dniowej średniej kroczącej zostanie otwarta.”

Analiza cen złota

Marcin Kiepas podkreślił, że rynek złota jest rozgrzany już od połowy lutego. Najpierw mieliśmy silny rajd wzrostowy. Następnie w kwietniu pojawiła się korekta, która poskutkowała zejściem poniżej 2300 dolarów. Następnie, w drugiej połowie maja, rynek powrócił do wzrostów i ustanowił nowy historyczny szczyt.

W ostatnim tygodniu kurs złota znów zmienił jednak kierunek. Na wykresie pojawiła się silna podażowa świeca, doszło do zejścia poniżej kwietniowego maksimum oraz przebicia linii trendu wzrostowego.

W efekcie, Marcin Kiepas uważa, że “teraz już nic nie uratuje strony popytowej, będzie miała miejsce dłuższa korekta. Najważniejsze dla strony podażowej jest teraz wybicie 50-dniowej średniej. Następnie złoto może osuwać się nawet przez cztery miesiące”.

Marcin Kiepas wskazał jednak, że “w ujęciu długoterminowym złoto cały czas wygląda dobrze, a osiągnięcie poziomów 2500, a nawet 3000 dolarów za uncję cały czas pozostaje w zasięgu. Trzeba będzie jednak na to poczekać kilka, maksymalnie kilkanaście kwartałów”.

Na jakie dane makroekonomiczne warto zwrócić uwagę w tym tygodniu?

Marcin Kiepas stwierdził, że najważniejszym raportem w tym tygodniu będzie piątkowa publikacja inflacyjnych indeksów PCE w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej jednak, już we wtorek, w USA zaprezentowany zostanie indeks Conference Board ukazujący nastroje wśród konsumentów.

W środę zaś, Rezerwa Federalna USA opublikuje “Beżową Księgę”, czyli raport o stanie amerykańskiej gospodarki. W czwartek zaś przedstawiona zostanie rewizja amerykańskiego PKB. W piątek, oprócz indeksów PCE, czeka nas też odczyt indeksu Chicago PMI.

W piątek opublikowane zostaną również indeksy PMI dla chińskiej gospodarki. W środę zaś poznamy dane inflacyjne z Europy – w tym z Polski, Niemiec i Francji.

Zobacz więcej

Polecamy

Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Ambra Robert Ogór

Robert Ogór, prezes zarządu AMBRA S.A. na antenie Telewizji Biznesowej

0
Robert Ogór, Prezes Zarządu AMBRA w najnowszej rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej omawia sytuację na rynku alkoholi. Oto, czego się dowiedzieliśmy. https://youtu.be/OLfBMDhOwSc?si=4ATi1RYqRTVx-jSN Jakie...