Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego

Tematem przewodnim emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej 129. Subiektywnego Przeglądu Giełdowego Sobiesława Kozłowskiego, dyrektora departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities, jest osłabienie rynku pracy w USA. Czy znacznie słabsze dane z amerykańskiej gospodarki będą miały przełożenie na rynek?

Osłabienie rynku pracy w USA okiem Sobiesława Kozłowskiego

Sobiesław Kozłowski oznajmił, że najnowszy odczyt danych dotyczących zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych był wyraźnie słabszy od oczekiwań. Na rynku w minionym miesiącu pojawiło się bowiem 175 tysięcy nowych etatów, podczas gdy ekonomiści oczekiwali 240 tysięcy.

Sobiesław Kozłowski zaznaczył przy tym, że dane z amerykańskiego rynku pracy pokazują, jak jest siła gospodarki w USA. W efekcie, ze względu na osłabienie rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, rynek spodziewa się teraz, że cykl obniżek stóp procentowych w USA rozpocznie się już we wrześniu.

Sobiesław Kozłowski o rentownościach amerykańskich obligacji

Sobiesław Kozłowski zwrócił uwagę, że trend wzrostowy rentowności amerykańskich obligacji, trwający od stycznia został jeszcze utrzymany, choć potencjał wzrostowy jest już bardzo bliski wyczerpania. Do zanegowania trendu wzrostowego doszłoby zaś, gdyby rentowności amerykańskich obligacji przebiły poziom 4,40%.

Siła dolara z perspektywy Sobiesława Kozłowskiego

Sobiesław Kozłowski podkreślił, że na tygodniowym indeksie siły dolara amerykańskiego (DXY) utrzymane zostało wybicie górą z trójkąta, co oznacza, że otoczenie sprzyja obecnie umacnianiu dolara. Najistotniejszym wsparciem na tym wykresie jest w tym momencie zaś rejon 105 punktów.

Sobiesław Kozłowski analizuje rynek kakao

Sobiesław Kozłowski zaznaczył, że „na wykresie kakao doszło już do punktu przegięcia sentymentu. Ubiegły tydzień na tym rynku był mocno korekcyjny”.

Zdaniem Sobiesława Kozłowskiego ta zdecydowana korekta w przypadku kakao może być sygnałem nadchodzącej zmiany sentymentu nawet na cały rynku surowcowym – w tym na złocie, miedzi i srebrze.

Analityk zwrócił ponadto uwagę, że kluczowym poziomem na rynku kakao jest obecnie wsparcie przyjmujące wartość 7000 dolarów za tonę – dopiero jego wybicie sprawi, że dojdzie do pełnoprawnego odwrócenia trendu.

Sobiesław Kozłowski o wynikach amerykańskich spółek

Sobiesław Kozłowski podkreślił ,że sezon publikacji wyników w Stanach Zjednoczonych już jest w mocno zaawansowanej fazie. Większość kluczowych spółek już zaprezentowało swoje wyniki za pierwszy kwartał 2024 roku.

Inwestorzy nadal jednak wyczekują 22 maja, kiedy to swoje wyniki pokaże NVIDIA. Raport tej spółki wyjaśni nam bowiem, czy doszło już do punktu przegięcia w koniunkturze gospodarczej, co z kolei doprowadziłoby do zmiany sentymentu na amerykańskich indeksach.

Indeks WIG-Banki okiem Sobiesława Kozłowskiego

W ostatnim czasie na indeksie WIG-Banki mamy do czynienia ze schłodzeniem nastrojów. Sobiesław Kozłowski zaznaczył przy tym, że kluczowy opór znajduje się obecnie na poziomie 14 tysięcy punktów, a wsparcie – w okolicy 12 400 punktów.

Aby zatem stwierdzić, że mamy obecnie do czynienia z czymś więcej niż tylko korektą w trendzie wzrostowym, musiałoby dojść do zejścia indeksu WIG-Banki poniżej poziomu 12 400 punktów. Kluczowe dla dalszych wydarzeń na tym indeksie – i co za tym idzie, na całej warszawskiej giełdzie – powinny być więc najbliższe sesje.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...