Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego

Tematem przewodnim 138. Subiektywnego Przeglądu Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego, dyrektora departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities, jest wyznaczenie kierunku przez dolara i WIG-Banki. Jakie istotne kwestie warto mieć na uwadze? Kiedy możemy się spodziewać obniżek stóp procentowych w Polsce? Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Sobiesław Kozłowski o nadchodzących działaniach Fed

Sobiesław Kozłowski poinformował, że “rynek zakłada obniżkę stóp procentowych Fed o ponad 100 punktów bazowych w 2024 r. Co istotne, w tym roku pozostały nam już tylko trzy posiedzenia Fed – 18 września, listopadzie i grudniu. Oznacza to, że według inwestorów Rezerwa Federalna musiałaby dwukrotnie obniżyć stopy o 50 punktów bazowych”.

Sobiesław Kozłowski o amerykańskim rynku obligacji

Sobiesław Kozłowski zaznaczył, że “głębsze obniżki stóp procentowych Fed mogą spowodować dalszy spadek rentowności amerykańskich obligacji. W tym momencie poziom 3,70% stanowi silne wsparcie”.

Analiza indeksu siły dolara

Sobiesław Kozłowski wskazał, że poziom 100,7 stanowi istotne wsparcie dla indeksu siły dolara. Może się okazać zatem, że bariera ta stanowi minimum słabości amerykańskiej waluty.

Analiza pary EUR/USD

Sobiesław Kozłowski ocenił, że “para EUR/USD nadal jest w trendzie wzrostowym, ale nieudane trwałe wyjście powyżej poziomu 1.12 przy jednoczesnych słabych danych z europejskiej gospodarki rodzi pytanie, czy dalsze umocnienie euro względem dolara jest realne”.

Analiza pary USD/PLN

Sobiesław Kozłowski podkreślił, że “para USD/PLN zdołała wybić dołem z kluczowej konsolidacji i pokonać poziom 3.89. Jednocześnie kurs dolara względem złotego znalazł się w nowej konsolidacji, ograniczanej przez poziomu 3.89 PLN i 3.91 PLN”.

Teoretycznie utrzymywanie stóp procentowych przez NBP przy obniżkach stóp procentowych Fed powinno być sygnałem do umacniania się złotego w kolejnych miesiącach.

Analiza indeksu WIG

Sobiesław Kozłowski zwrócił uwagę, że “na indeksie WIG trwa pełna dużych wahań konsolidacją pomiędzy 50-sesyjną a 200-sesyjną prostą średnią kroczącą. Na ten moment nie widać żadnego rozstrzygnięcia. Kierunek w nadchodzących tygodniach powinien tutaj wyznaczyć kurs dolara amerykańskiego względem złotego oraz polski sektor bankowy”.

Analiza indeksu WIG-Banki

Według Sobiesława Kozłowskiego poziom 12 600 punktów stanowi istotne wsparcie na indeksie WIG-Banki. Od strony fundamentalnej powinno dojść do jego obrony, ponieważ oczekuje się przyspieszenia gospodarczego w Polsce, a banki utrzymują wysokie stopy dywidend.

Wielu inwestorów zagranicznych może jednak być skłonnych do rozpoczynania realizacji zysków w obawie przed nadchodzącymi obniżkami stóp procentowych EBC i Fed. Widać już bowiem pewne zaawansowane symptomy schłodzenia na tym indeksie.

Na jakie wydarzenia makroekonomiczne należy zwrócić uwagę w tym tygodniu?

Sobiesław Kozłowski oznajmił, iż w tym tygodniu przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na środowy odczyt inflacji CPI w sierpniu w Stanach Zjednoczonych oraz na piątkowy taki odczyt z Polski.

Zobacz więcej

Polecamy

Stracili oszczędności życia - Kawa z Agentem

Afera! Deweloper nie oddaje mieszkań ani pieniędzy

0
Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio - CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert,...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Co planuje Fed na 2025 rok? - Przegląd Rynków z Darkiem Dargo

Prognozy na 2025 rok: Co z rynkami po decyzji Fed?

0
W najnowszym odcinku “Przeglądu Rynków”, Dariusz Dargo, redaktor Telewizji Biznesowej, przedstawia prognozy dla rynków finansowych na 2025 rok. Jaki wpływ na przyszłe ruchy na...