Tematem przewodnim 136. Subiektywnego Przeglądu Giełdowego Sobiesława Kozłowskiego, dyrektora departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities, jest tak zwany rajd ulgi. Jak wygląda obecnie korelacja między indeksami WIG20 a S&P 500 i czym jest wspomniany rajd ulgi? Przekonamy się poniżej:
Sobiesław Kozłowski o nadchodzących działaniach Fed
Sobiesław Kozłowski poinformował, że “rynek zakłada obniżkę stóp procentowych Fed o 1 punkt procentowy w 2024 roku. Mowa tu o obniżce o 50 punktów bazowych we wrześniu, 25 w listopadzie i 25 w grudniu”.
Sobiesław Kozłowski o amerykańskim rynku obligacji
Sobiesław Kozłowski zaznaczył, że trend spadku rentowności dziesięcioletnich obligacji w Stanach Zjednoczonych trwa od września 2023 roku.
W ostatnim czasie rynek dynamicznie zaczął dyskontować obniżki, dlatego zdaniem analityka teraz w grę wchodzi możliwość odreagowania tych spadków. Nie zmienia to faktu, że długoterminowy trend spadkowy pozostaje zagrożony.
Analiza indeksu siły dolara
Sobiesław Kozłowski podkreślił, że “prognozowanie cięcia stóp procentowych o 1 punkt procentowy w 2024 roku powoduje, że dolar się osłabia do innych walut. W rezultacie zejście indeksu siły dolara poniżej 104 punktów otwiera perspektywę zejścia do 100 punktów. USD znajduje się zatem obecnie w silnej korekcie”.
Analiza pary EUR/USD
Sobiesław Kozłowski wskazał, że “słabość dolara jest obecnie wykorzystywana przez euro. W efekcie, para EUR/USD próbuje obecnie wyjść powyżej oporu przyjmującego wartość 1.10. Pokonanie tego poziomu oraz bariery w wysokości 1.114 zwiększyłoby prawdopodobieństwo kontynuacji umacniania się euro”.
Analiza pary USD/PLN
Sobiesław Kozłowski zwrócił uwagę, że “polski złoty przełamał trend deprecjacji wobec dolara amerykańskiego, formowany od 2010 roku. W tej chwili para USD/PLN przebija ponadto konsolidację ograniczaną przez poziomy 3.89 i 4.05”.
W rezultacie, jeśli uda się wybić opisywane dolne ograniczenie konsolidację, wzrośnie szansa na przetestowanie przez parę USD/PLN poziomu 3.79. Ponadto, zdaniem analityka, w grę wchodzić wtedy może nawet zejście do okolic 3.64.
Analiza indeksu WIG20
Sobiesław Kozłowski zauważył, że “WIG20 jest mocno skorelowany z indeksem S&P 500, co jest ostatnio aż nadto widoczne. Na obu tych indeksach mamy do czynienia z v-kształtnym odbiciem. Wszystko wskazuje na to, że korekta dobiegła końca, a teraz mamy do czynienia z dynamiczną próbą podejścia pod tegoroczne maksima”.
Zdaniem Sobiesława Kozłowskiego “ten rajd ulgi może potrwać co najmniej do połowy września, gdyż sentyment inwestorów krajowych znacząco się poprawił. Scenariusz ten zanegować może jedynie istotne osłabienie się sentymentu zagranicznego”.
Na jakie wydarzenia makroekonomiczne należy zwrócić uwagę w tym tygodniu?
Sobiesław Kozłowski oznajmił, że kluczowym posiedzeniem tego miesiąca jest sympozjum w Jackson Hole, które rozpoczyna się w czwartek 22 sierpnia i będzie trwało do piątku, kiedy to o 16:00 odbędzie się wystąpienie przewodniczącego Rezerwy Federalnej USA, Jerome’a Powella.
Inwestorzy spodziewają się, że szef Fed w swoim wystąpieniu potwierdzi lub uprawdopodobni rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.
Czym jest “rajd ulgi”?
Sobiesław Kozłowski wyjaśnił, że “obecnie obserwowany rajd ulgi polega na tym, że znacząca część niepewności została przez inwestorów już zdyskontowana, dlatego rynki akcji powróciły do wzrostów”.