Tematem przewodnim 135. Subiektywnego Przeglądu Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego, dyrektora departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities, jest duża zmienność na rynkach.
Analityk omówił takie zagadnienia, jak spadek indeksu Nikkei, rentowności obligacji, słabe dane z amerykańskiej gospodarki, zmiana oczekiwań związanych z obniżką stóp procentowych, ruchy inwestycyjne Warrena Buffetta, a także zachowanie sektora bankowego oraz walut. Na co zwrócić uwagę przy dynamicznie zmieniającym się rynku? Przekonamy się poniżej:
Analiza indeksu Nikkei 225
Indeks Nikkei 225 rozpoczyna bieżący tydzień od dotkliwych spadków. Według Sobiesława Kozłowskiego jest to konsekwencja carry trade, gdyż japońscy inwestorzy zapożyczali się w tanim jenie i inwestowali w waluty na innych rynkach. Nieoczekiwana podwyżka stóp procentowych w Japonii sprawiła zaś, że takie transakcje stały się nieopłacalne.
Zmiana oczekiwań związanych z obniżką stóp procentowych Fed
Sobiesław Kozłowski zwrócił uwagę, że w związku z niepokojącymi danymi z amerykańskiej gospodarki i obawami przed recesją, obecnie inwestorzy oczekują w tym roku już trzech obniżek stóp procentowych Fed, łącznie o 125 bazowych – o 50 we wrześniu i w listopadzie oraz o 25 w grudniu.
Oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych wpływają zaś na wyraźny spadek rentowności amerykańskich obligacji. Co więcej, w obawie przed recesją dochodzi do wyprzedaży spółek technologicznych.
Omówienie ruchów inwestycyjnych Warrena Buffetta
Sobiesław Kozłowski zaznaczył, że “Warren Buffett bardzo mocno wyprzedaje w ostatnim czasie swój portfel i dziś ma najwyższy poziom gotówki w historii. Legendarny inwestor najsilniej sprzedawał dwie swoje największe pozycje – Apple i Bank of America”.
Analiza par EUR/USD i USD/PLN
Sobiesław Kozłowski oznajmił, że “oczekiwane dużo szybsze cięcie stóp procentowych Fed powoduje, że para EUR/USD się umacnia. Testowany jest już poziom 1.10. Do silnego osłabienia dochodzi zaś na parze USD/PLN, gdzie testowany jest poziom 3.92”.
Analiza indeksów WIG20 i WIG-Banki
Sobiesław Kozłowski stwierdził, że “umacniający się złoty wspiera wzrosty na indeksie WIG20. Problemem jest jednak indeks WIG-Banki, na którym mamy obecnie testowanie wsparcia przyjmującego wartość 12 000 punktów. Globalny sentyment jest w tym momencie jednak niekorzystny dla sektora bankowego”.