Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego

Tematem przewodnim 131. Subiektywnego Przeglądu Giełdowego Sobiesława Kozłowskiego, dyrektora departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities, jest czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych – wszyscy oczekują bowiem rozpoczęcia cyklu obniżek.

Analityk omówił również takie zagadnienia, jak sytuacja pary EUR/USD, indeksu siły dolara, a także zachowanie złotego oraz indeksu WIG20. Jak oceniać aktualną płaską korektę na WIG-Banki? Oto, czego się dowiedzieliśmy:

EUR/USD wyznaczy kierunek?

Sobiesław Kozłowski wskazał, iż wszystko wskazuje na to, że w tym tygodniu Europejski Bank Centralny rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych.

Warto przy tym dodać, że wyraźnie słabsze odczyty wskaźników PMI z niemieckiego i włoskiego przemysłu sygnalizują, iż do obniżki stóp procentowych w strefie euro powinno dojść już wcześniej, co może sugerować szybsze tempo obniżek, niż dziś przewidują ekonomiści.

Na parze walutowej EUR/USD od 2008 mamy już długoterminowy trend spadkowy. Po 2021 roku tendencja ta dodatkowo przyspieszyła. Sobiesław Kozłowski spodziewa się teraz, że rozpoczęcie cyklu obniżek będzie argumentem za tym, iż euro będzie się dalej osłabiać – zarówno wobec dolara amerykańskiego, jak i polskiego złotego.

Analiza indeksu siły dolara

Sobiesław Kozłowski zaznaczył, że “po korekcie indeks siły dolara konsoliduje się w rejonie 105. To kulminacyjny moment, gdyż powrót jego kursu powyżej poziomu 105.1 będzie natomiast sygnalizował powrót do umacniania się dolara na globalnym rynku”.

Analiza pary USD/PLN

Para walutowa USD/PLN testuje zaś obecnie strefę wsparcia znajdującą się w rejonie od 3.88 do 3.94. Przełamanie tego obszaru byłoby zaś silnym katalizatorem wspierającym sentyment do indeksu WIG20. Natomiast wzrost ceny powyżej poziomu 4.10 negatywnie wpłynąłby na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Analiza indeksu WIG-Banki

Po publikacjach wyników finansowych za pierwszy kwartał bieżącego roku, akcje polskich banków weszły w fazę korekty. Nie przebiega ona jednak dynamicznie, lecz zdaniem Sobiesława Kozłowskiego nie została ona jeszcze definitywnie zakończona.

Analiza indeksu WIG20

Według Sobiesława Kozłowskiego “dopóki indeks WIG20 utrzymuje się powyżej poziomu wsparcia, przyjmującego wartość 2479, tendencja wzrostowa nadal jest rozgrywana, choć ich dynamika zwalnia, a ryzyko zwiększenia aktywności strony podażowej rośnie”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...