Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego

Tematem przewodnim 130. Subiektywnego Przeglądu Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego, dyrektora departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities, jest hossa surowcowa. Czy miedź wyznaczy kierunek? Na jakie aktywa w najbliższym czasie warto zwrócić szczególną uwagę? Przekonamy się poniżej:

Sobiesław Kozłowski o sile metali na rynku surowcowym

Sobiesław Kozłowski podkreślił, że w ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z silnymi wzrostami na rynku metali. Szczególną moc pokazały tutaj miedź, srebro oraz złoto.

Zdaniem Sobiesława Kozłowskiego, z jednej strony wzrost ten jest efektem obaw o powrót inflacji, tak jak to miało miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach 70. Z drugiej strony, wzrost ten może zaś wynikać z faktu, że surowce po prostu nadrabiają dystans do akcji, których zwyżka rozpoczęła się znacznie wcześniej.

Czy miedź wyznaczy kierunek?

Sobiesław Kozłowski zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie na rynku miedzi został przebity szczyt z 2022 roku – poziom 500 centów za funt.

W tej chwili, z perspektywy wykresu dziennego widoczne są już oznaki wykupienia rynku. Na wykresie miesięcznym widoczny jest zaś potencjał dalszych wzrostów. Najbliższe tygodnie powinny być zatem kluczowe na rynku miedzi.

Analiza indeksu WIG-Banki

Sobiesław Kozłowski podkreślił, że w ujęciu długoterminowym na indeksie WIG-Banki można zauważyć dojście do górnego ograniczenia trendu wzrostowego i pierwsze oznaki wykupienia rynku. Jesteśmy zatem w wyjątkowo wrażliwym momencie dla akcji spółek z sektora bankowego.

Paradoksalnie, pod kątem fundamentalnym banki radzą sobie obecnie bardzo dobrze. Ich wyniki kwartalne przebijają oczekiwania analityków, a na dodatek eksperci prognozują, że w tym roku Rada Polityki Pieniężnej nie obniży stóp procentowych w tym roku – nie ma zatem solidnych argumentów za wyprzedażą ich akcji.

Analiza indeksu siły dolara

Sobiesław Kozłowski zaznaczył, że w ujęciu miesięcznym indeks siły dolara nadal utrzymuje się w trendzie wzrostowym – nawet pomimo osłabienia tej waluty w maju. Sytuacja na tym indeksie jest jednak niejasna, gdyż w tej chwili dolar broni dolnego ograniczenia długoterminowego trendu wzrostowego.

Analiza indeksu WIG20 w USD

Sobiesław Kozłowski wskazał, że indeks WIG20 w dolarze zdołał przełamać trend spadkowy formowany od 2011 roku. Hossa zatem trwa w najlepsze. Jednocześnie Sobiesław Kozłowski “zaleca ostrożność, gdyż wskaźniki techniczne sygnalizują możliwość przejęcia inicjatywy na rynku przez stronę podażową”.

Obligacje czy surowce – na co zwrócić uwagę?

Sobiesław Kozłowski podkreślił, że “oprócz miedzi warto dziś patrzeć na zachowanie amerykańskich obligacji dziesięcioletnich, gdyż ich spadek poniżej poziomu 4,35% wskazywałoby, że rynek spodziewa się deflacji i rynek rozgrywa obligacje”.

Natomiast, zdaniem Sobiesława Kozłowskiego, “wyjście amerykańskich obligacji dziesięcioletnich powyżej poziomu 4,50% sugerowałoby, że rynek boi się inflacji i rozgrywane będą surowce”.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Sobiesław Kozłowski oznajmił, że w środę 22 maja swoje wyniki finansowe opublikuje ostatnia spółka z tak zwanej “Wielkiej Siódemki” – NVIDIA. Firma ta będzie bowiem kluczowa do sentymentu na rynku spółek wzrostowych i dla podmiotów z rynku nowych technologii.

Zobacz więcej

Polecamy

Stracili oszczędności życia - Kawa z Agentem

Afera! Deweloper nie oddaje mieszkań ani pieniędzy

0
Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio - CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert,...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...