Straszne słowo na “P”. Dlaczego prywatyzacja ma fatalny PR?

Maciej Trybuchowski, Prezes Zarządu KDPW w rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, podczas XXIV Konferencji Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej omawia rolę państwa na rynku kapitałowym. Jakie wyzwania stoją obecnie przed inwestorami? Przekonamy się poniżej:

Maciej Trybuchowski o roli państwa na rynku kapitałowym

Maciej Trybuchowski uważa, że rynek kapitałowy, co do zasady, powinien działać w oparciu o kapitał prywatnych akcjonariuszy i właścicieli. Państwo odgrywa na polskim rynku kapitałowym zbyt dużą rolę jako współwłaściciel wielu największych spółek na nim notowanych, co przez uczestników rynków odbierane jest jako jego słabość.

Według prezesa Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, “podstawowe pytanie brzmi: na ile państwo będzie w stanie się ograniczyć we własności spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie”.

Maciej Trybuchowski zwrócił bowiem uwagę, że państwo obecnie działa na rynku kapitałowym w czterech obszarach: jako regulator i nadzorca, jako emitent długu państwowego, jako właściciel infrastruktury transakcyjnej i jako współwłaściciel i właściciel spółek. Tylko ten ostatni obszar jest dyskusyjny.

Prezes KDPW o prywatyzacji w Polsce

Maciej Trybuchowski jest zdania, że “temat prywatyzacji musi wracać, gdyż jest to naturalny proces myślenia o rynku kapitałowym”.

Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych podkreślił jednak, że „prywatyzacja wcale nie musi jednak oznaczać wyprzedaż majątku narodowego w obce ręce. Idealnym rozwiązaniem jest prywatyzacja skierowana do polskich obywateli – choćby przez Otwarte Fundusze Emerytalne”.

Maciej Trybuchowski o funduszach emerytalnych

Według Macieja Trybuchowskiego fundusze emerytalne powinny spełniać rolę krajowych inwestorów długoterminowych – tak, jak się to dzieje na całym świecie. W Polsce zaś fundusze emerytalne się kurczą, gdyż ich kapitał przenoszony jest do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prezes KDPW o Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego

Maciej Trybuchowski podkreślił, że ostatnia Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego z 2019 roku została już zamknięta. W efekcie, zdaniem prezesa Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych dziś zasadne jest wpisanie rynku kapitałowego w procesy społeczne i politykę gospodarczą – w tym politykę zabezpieczenia emerytalnego.

Maciej Trybuchowski o ambicjach i potencjale na rynku

Maciej Trybuchowski oznajmił, że liczba rachunków papierów wartościowych – od czasu pandemii COVID-19 do dnia dzisiejszego – systematycznie wzrasta. W tej chwili ich łączna ilość wynosi już 1,7 miliona rachunków inwestycyjnych prowadzonych przez biura i domy maklerskie.

Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych zaznaczył jednak, że na każdym rynku kapitałowym inwestorzy indywidualni stanowią zdecydowaną mniejszość, a za większość obrotów odpowiadają inwestorzy instytucjonalni.

Prezes KDPW o wojnie w Ukrainie

Maciej Trybuchowski podkreślił, że “absolutnie nie przechodzimy do porządku dziennego nad wojną za naszą wschodnią granicą. Nie mówimy już jednak tylko o wojnie na Ukrainie, ale o globalnym zagrożeniu związanym z systemem bezpieczeństwa na świecie”.

Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych stwierdził więc, że zagrożenie ze strony Rosji ma oczywiście wpływ na rynek kapitałowy – zarówno negatywny, jak i pozytywny, gdyż spółki z sektora obronności czerpią z tego profity.

Maciej Trybuchowski o przewidywaniach na 2024 rok

Maciej Trybuchowski ma nadzieję, że “w wojnie za naszą wschodnią granicą przechyli się szala na korzyść Ukrainy. Natomiast na rynku kapitałowym jest obecnie dobry sentyment, co trzeba wykorzystać do budowy nowoczesnej, silnej gospodarki”.

Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych zwrócił przy tym uwagę, że “aktualnie jest determinacja, by rynek kapitałowy odgrywał istotniejszą rolę w finansowaniu polskiej gospodarki”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...