Stopy procentowe spadają, a złoty… nie reaguje? Oto dlaczego!

W najnowszym wywiadzie przeprowadzonym przez redaktora Telewizji Biznesowej, Marka Klapę, Daniel Kostecki, Analityk CMC Markets, omawia aktualne wydarzenia dotyczące polskiej gospodarki oraz prezentuje prognozy dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i polskiego złotego. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Jak Daniel Kostecki ocenia decyzję RPP?

Daniel Kostecki wskazał, że “inflacja w Polsce spowolniła już do 4,2%, a w miesiącach letnich ma ona szansę spowolnić jeszcze bardziej. Rada Polityki Pieniężnej w oficjalnym komunikacie zwróciła również uwagę na takie zagadnienia, jak obniżanie dynamiki płac oraz potencjalne spowolnienie gospodarcze na świecie ze względu na politykę handlową”.

Wszystko to powoduje, że realna stopa procentowa – czyli różnica między stopą procentową a inflacją – powinna zmierzać w stronę zera lub nawet do wartości ujemnych, aby lokalnie pobudzać wzrost gospodarczy, jeśli czynniki zewnętrzne będą go hamować.

Daniel Kostecki jest zdania, iż “Rada Polityki Pieniężnej po prostu musi zbliżać się do realizacji tego scenariusza, co oznacza że stopy procentowe muszą spadać szybciej, niż spada stopa inflacji. W efekcie, według rynku to dopiero początek cięcia stóp procentowych w Polsce”.

Czy obniżki stóp procentowych mogą ochronić gospodarkę przed skutkami spowolnienia?

Daniel Kostecki oświadczył, że “właśnie temu służą obniżki stóp procentowych. Dzięki nim kredyt i finansowanie przedsiębiorstw stają się tańsze, a akcja kredytowa się pobudza. Stopa procentowa to bowiem nic innego, jak cena pieniądza”.

Obniżenie stóp procentowych to bardzo ważny temat zwłaszcza dla eksporterów, którzy byli w ostatnim czasie dociśnięci silnym złotym. W tej chwili bowiem presja na silnego złotego powoli odchodzi, a finansowanie staje się tańsze.

Czy w kolejnych miesiącach czekają nas następne obniżki stóp procentowych?

Daniel Kostecki ocenił, iż “jest duża szansa, że już na dwóch najbliższych posiedzeniach będą nas czekać kolejne dostosowania stóp procentowych w dół. Rynek spodziewa się, iż w tym okresie stopy procentowe NBP spadną o 25 lub 50 punktów bazowych”.

Mało tego, w kolejnych miesiącach powinny nas czekać dalsze dostosowania stóp procentowych. Finalnie do wiosny 2026 roku stopy procentowe mogą zostać obniżone nawet o 150 punktów od bieżącego poziomu.

Prognozy dla GPW

Daniel Kostecki poinformował, że “indeks WIG20 charakteryzuje się znacznie wyższą zmiennością w czasie sesji od takich indeksów, jak NASDAQ 100, S&P 500 czy DAX 40. Nie powinno zatem dziwić, że podczas pojedynczej sesji Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie dość często jest najlepszy lub najgorszym rynkiem akcji na świecie”.

Z kolei sama obniżka stóp procentowych NBP jest dobrą wiadomością dla zdecydowanej większości spółek notowanych na GPW. W tej sytuacji spadają bowiem stopy dyskontowe oraz spada koszt kapitału. Z tego powodu polskie indeksy – w szczególności mWIG40 i sWIG80 – powinny sobie w najbliższym czasie radzić całkiem nieźle.

Prognozy dla polskiego złotego

Daniel Kostecki stwierdził, że Decyzja Rady Polityki Pieniężnej była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów, dlatego rynek walutowy w zasadzie na nią nie zareagował. W szczególności to widać na parze walutowej EUR/PLN – kurs euro zdyskontował bowiem tę potencjalną obniżkę już w kwietniu.

Co ciekawe, rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych NBP powinno wywierać presję na polskiego złotego w relacji do dolara amerykańskiego, ale na ten moment nie mamy z tym scenariuszem do czynienia. Wiąże się to z niechęcią inwestorów do powrotu do inwestowania na amerykańskim rynku przez decyzje Donalda Trumpa.

Zobacz więcej

Polecamy

Te spółki warto mieć w portfelu! Benefity dla akcjonariuszy - Marcin Tuszkiewicz

Zyskaj więcej dzięki akcjom tych spółek – benefity dla akcjonariuszy!

0
Na giełdzie można zarabiać na trzy sposoby - za pomocą zmiany ceny spółki, dzięki dywidendom oraz za pomocą benefitów dla akcjonariuszy! Ta trzecia forma...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Telewizja Biznesowa Logo
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.