W najnowszym odcinku programu “PULS RYNKÓW”, Marcin Kiepas, Analityk Tickmill, przedstawia prognozy dla cen złota, srebra oraz ropy naftowej. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Analiza wykresu złota
Ceny złota już w piątek, 17 maja przebiły barierę 2400 dolarów za uncję. W poniedziałek kurs sięgnął zaś 2450 USD i ustanowił nowe historyczne maksimum.
Analiza wykresu srebra
Z jeszcze mocniejszymi wzrostami mieliśmy do czynienia w piątek, 17 maja na rynku srebra. Kurs tego metalu zdołał wtedy przebić zarówno tegoroczne maksima, jak i szczyty z okresu pandemii COVID-19. W efekcie ceny osiągnęły najwyższą wartość od 11 lat.
Marcin Kiepas zwrócił jednak uwagę, że teraz na rynku srebra widoczne są już oznaki wykupienia i realizacji zysków. Nie zmienia to faktu, że w ujęciu długoterminowym hossa na metalach trwa w najlepsze i wszystko przemawia za tym, że będzie ona nadal kontynuowana.
Marcin Kiepas o głównym wydarzeniach rynkowych na nadchodzący tydzień
Marcin Kiepas, że głównym tematem rynkowym w tym tygodniu będą wystąpienia przedstawicieli banków centralnych, gdyż głównym tematem ekscytacji rynków w ostatnim czasie pozostaje data rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.
Ponadto, w środę opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku. W czwartek czeka nas zaś publikacja wstępnych majowych odczytów indeksów PMI dla sektora przemysłowego i usługowego – od Japonii, przez największe gospodarki Europy, aż po USA.
Najistotniejszym wydarzeniem na światowych giełdach w tym tygodniu prawdopodobnie będzie jednak środowa publikacja wyników finansowych spółki NVIDIA za pierwszy kwartał roku obrotowego 2024/2025, zakończony w kwietniu.
Marcin Kiepas zaznaczył, że wyniki tego giganta z pewnością będą miały przełożenie na zachowanie innych spółek technologicznych – szczególnie tych zaangażowanych w sektor sztucznej inteligencji.
Analiza wykresu ropy naftowej
Marcin Kiepas podkreślił, że “na ropie z jednej strony mamy jeszcze nie do końca zrealizowaną formację głowy z ramionami, co sugerowałoby dalsze spadki. Z drugiej strony, rynek zaczął już się bronić”.
Według Marcina Kiepasa teraz strona popytowa na rynku ropy próbuje wrócić powyżej 200-sesyjnej średniej kroczącej . Jeśli to by się udało, doszłoby do wybicia górą z konsolidacji, formacja głowy z ramionami nie zostałaby zrealizowana, a koniunktura na rynku mogłaby się poprawić.