Słowacja, Rumunia i… konserwatywni Niemcy. BLIK podbija Europę

Dariusz Mazurkiewicz, Prezes Polskiego Standardu Płatności, w rozmowie z redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, Tymoteuszem Nowakiem, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego opowiada o popularności systemu płatności mobilnych BLIK. Kiedy BLIK wejdzie na Słowację, do Rumunii i do Niemiec? Przekonamy się poniżej:

Popularność systemu płatności BLIK z perspektywy Dariusza Mazurkiewicza

Dariusz Mazurkiewicz oznajmił, że “miłość Polaków do systemu płatności mobilnych BLIK pojawiła się już parę lat temu i trwa w najlepsze. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że w pierwszym kwartale 2024 roku za pomocą systemu BLIK dokonano ponad pół miliarda transakcji, co oznacza wzrost rzędu 40% w ciągu roku”.

Prezes Polskiego Standardu Płatności podkreślił przy tym, że “miłość Polaków do systemu płatności mobilnych BLIK jest wielowątkowa. Wynika ona z bezpieczeństwa, szybkości i wygody. W efekcie, w skali 1 miesiąca z systemu BLIK aktywnie korzysta już 6,3 miliona użytkowników”.

Prezes Polskiego Standardu Płatności o nowych funkcjonalnościach BLIK

Dariusz Mazurkiewicz zaznaczył, że “bycie operatorem systemu płatności mobilnych BLIK oznacza przede wszystkim wsłuchiwanie się w potrzeby klientów. Dzięki temu BLIK cały czas buduje roadmapę rozwojową i z sukcesem uruchamia nowe, rewolucyjne produkty. Ostatnią nowością jest usługą “BLIK Płacę Później”, czyli płatności odroczone”.

Prezes Polskiego Standardu Płatności ujawnił również, że pracuje nad usługami związanymi z kategorią płatności powtarzalnych. Mowa tu o subskrypcjach oraz opłacaniu rachunków za media. 2024 rok ma być przełomowy, jeśli chodzi o wprowadzenie tej funkcjonalności.

Dariusz Mazurkiewicz o rozwoju globalnym i ekspansji zagranicznej spółki

Dariusz Mazurkiewicz oświadczył, że “Ukraińcy mieszkający w Polsce używają systemu płatności mobilnych BLIK i chętnie korzystaliby z niego również w swoim kraju, podobnie jak Polacy będący za granicami naszego kraju. Wyskalowanie systemu BLIK poza granice Polski jest jednak dużym wyzwaniem, ale Polski Standard Płatności się go podjął”.

BLIK powoli się internacjonalizuje. Prezes Polskiego Standardu Płatności wyjawił, że pierwszym, milowym krokiem tego procesu był zakup słowackiego fintechu zajmującego się międzybankowymi transakcjami przelewów natychmiastowych.

W efekcie, obecnie Polski Standard Płatności obecnie integruje swoją infrastrukturę słowacką, a proces wdrażania systemu BLIK w tym kraju się już rozpoczął. Pierwsze słowackie banki zaczną dostarczać klientom system BLIK – w takim samym modelu, jaki znamy w Polsce – już w nadchodzących tygodniach.

Dariusz Mazurkiewicz podkreślił przy tym, że “słowacki rynek ma być furtką do tego, by wprowadzić system BLIK w całej strefie euro. Co więcej, równolegle Polski Standard Płatności podjął się wdrożenia systemu BLIK na rynku rumuńskim”.

W perspektywie trzech lat Polski Standard Płatności ma zaś ambicje być solidnym regionalnym graczem co najmniej w Europie centralnej i zbuduje strategie na duże, zachodnie, rozwinięte rynki.

Plany ekspansji i międzynarodowe transakcje okiem prezesa Polskiego Standardu Płatności

Dariusz Mazurkiewicz oznajmił, że “Polski Standard Płatności ma wizję, aby za pomocą systemu BLIK można było dokonywać transakcji pomiędzy rachunkami bankowymi niezależnie od ich narodowości. W Europie cały czas bowiem nie udało się tego osiągnąć żadnej organizacji, a potrzeba jest ogromna”.

Prezes Polskiego Standardu Płatności zaznaczył przy tym, że “będą inwestowane solidne środki finansowe, aby z Bratysławy pójść dalej w strefę euro i już trwają rozmowy z zachodnimi bankami na temat potencjalnego wdrożenia systemu BLIK – w tym także w konserwatywnych pod kątem innowacji w sektorze finansowym Niemczech”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...