Słaba końcówka tygodnia na giełdach – fundamentalne podsumowanie tygodnia GlobalConnect

Co w ostatnich dniach wydarzyło się na globalnych rynkach finansowych? Oto podsumowanie tygodnia na rynku GlobalConnect z redaktorem Telewizji Biznesowej, Marcinem Podlackim:

Co dzieje się na globalnych rynkach finansowych?

Podczas piątkowej sesji inwestorzy na europejskich rynkach wyprzedawali swoje akcje. Nie zmienia to faktu, że ostatni tydzień był dobry dla portugalskiego indeksu PSI 20 oraz holenderskiego indeksu AEX. Indeks WIG20, podobnie jak niemiecki indeks DAX 40 oraz hiszpański indeks IBEX poradziły sobie zaś gorzej.

Co istotne, w tym tygodniu mieliśmy do czynienia z wysokim poziomem zmienności. Warto dodać, że najważniejsze wydarzenie dla globalnych rynków miało miejsce w środę. Wtedy w Stanach Zjednoczonych opublikowano odczyt inflacji CPI w marcu na poziomie 3,5%, podczas gdy analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 3,4%.

Publikacja ta doprowadziła do mocnego i szybkiego spadku na światowych indeksach giełdowych. Następnie spadki te udało się odrobić w czwartek, lecz podczas piątkowej sesji w Stanach Zjednoczonych i Niemczech powróciliśmy do dominacji podaży.

Wykres DAX 40

Marcin Podlacki wyjaśnił, że na niemieckim indeksie DAX 40 mamy obecnie jednoznacznie widoczny kierunek spadkowy. Co gorsza, DAX 40 nie zdołał wybronić okolic 18 000 punktów. Oznacza to, że krótkoterminowy ruch wzrostowy definitywnie dobiegł już końca.

Marcin Podlacki zaznaczył również, że obecna korekta ma dużo bardziej dynamiczny charakter niż poprzednia, trwająca od połowy grudnia 2023 roku do połowy stycznia. Teraz DAX 40 zmierza w kierunku 50-sesyjnej prostej średniej kroczącej. Znajduje się ona obecnie w okolicach 17 600 punktów.

Inflacja CPI w Niemczech zgodna z oczekiwaniami

W piątek opublikowano również odczyt inflacji CPI w marcu w Niemczech. Wyniósł on 2,2%, co było zgodne z prognozami ekonomistów. Co istotne, jest to najniższa wartość inflacji od niemal trzech lat.

Niemieckie kopalnie węgla podają zaniżone emisje metanu

Niemcy to największy producent węgla brunatnego w Unii Europejskiej. Kraj ten odpowiadają za 44% wydobycia tego surowca na terenie wspólnoty, ale zgłaszany przez kopalnie udział w emisji metanu wynosił zaledwie 1%. Zdaniem ekologów ta wartość może być jednak zaniżona o 184 razy.

Włoski minister mówi, że w Polsce nie można produkować samochodu o nazwie Milano

Włoski minister do spraw firm i “Made in Italy” Adolfo Urso powiedział, że “w Polsce nie można produkować samochodu o nazwie Milano”. Minister Urso odnosił się do prezentacji samochodu Alfa Romeo Milano, które będzie produkowane w fabryce Stellantis w Tychach.

Adolfo Urso podczas inauguracji „Domu Made in Italy” w Turynie oświadczył, że posługiwania się włoskimi nazwami zabrania ustawa z 2003 roku w sprawie przeciwdziałania zjawisku, określanemu jako Italian Sounding.

Pod tym pojęciem kryje się chwyt marketingowy, w którym wykorzystywane są włoskie nazwy lub zbliżone do nich, by na klientach wywołać wrażenie, że pochodzą z Włoch.

Jeronimo Martins – najnowsze wiadomości

Jeronimo Martins zapowiadało ograniczenie zużycia energii do 2023 roku o 10% na 1000 euro sprzedaży w porównaniu z 2017 roku.

Jak dowiedzieliśmy się z raportu rocznego spółki, zużycie energii spadło jeszcze bardziej – aż o 36% na 1000 euro sprzedaży w porównaniu z 2017 rokiem. Jednak bezwzględne zużycie energii wzrosło w 2023 roku o 6,4% w porównaniu do 2022.

Co istotne, jeśli chodzi o samą Biedronkę, to firmie udało się osiągnąć spadek zużycia energii. Wynika on ze zmniejszonych potrzeb grzewczych w związku z łagodniejszymi temperaturami zewnętrznymi w okresie zimowym oraz planem efektywności, który uwzględniał nowe nastawy temperatury wewnętrznej dla systemów ogrzewania i chłodzenia w okresie letnim i zimowym.

Nie zmienia to faktu, że akcje Jeronimo Martins w ostatnich dniach znajdują się w kluczowej strefie wsparcia, czyli między 18 a 18,50 euro. Marcin Podlacki ostrzega jednak, iż niewykluczone, że mamy tutaj do czynienia z odbiciem zdechłego kota, po którym nastapi dynamiczna kontynuacja przeceny, aż do okolic 16,50 euro.

Volkswagen – najnowsze wiadomości

Chiny to najważniejszy rynek zbytu Volkswagena. Niestety w ostatnim czasie niemiecki gigant coraz mocniej przegrywa tam z lokalną konkurencją. Władze niemieckiego koncernu są tego świadome i nie liczą na cud.

Warto jednak dodać, że akcje Volkswagena w ostatnich tygodniach znajdowały się w trendzie wzrostowym. Na początku kwietnia zdołały one w końcu pokonać kluczową strefę oporu. Natomiast ostatnie sesje i relatywna słabość indeksu DAX 40 doprowadziło do spadku akcji Volkswagena o kilka procent.

Zalando – najnowsze wiadomości

Siedziba Zalando w Gardnie została rozbudowana w związku z koniecznością zatrudnienia nowych pracowników oraz zapewnienia lepszych standardów. Po rozbudowie całkowita powierzchnia tego trzykondygnacyjnego obiektu została powiększona o prawie 3000 metrów kwadratowych.

Iran zaatakuje Izrael?

Po izraelskim ataku lotniczym na konsulat Iranu w Damaszku USA deklarują, że zrobią wszystko, aby chronić bezpieczeństwo Izraela, ale nie chcą angażować się w nowy konflikt na Bliskim Wschodzie.

Amerykański dziennik „Wall Street Journal”, powołując się na „osobę zaznajomioną ze sprawą”, poinformował, że Izrael przygotowuje się do bezpośredniego ataku Iranu, który może nastąpić już w ciągu najbliższych 48 godzin.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...