Silny spadek Orlenu uzasadniony? Allegro rozszerza konkurencję dla InPostu!

Największe spółki w Polsce, takie jak Orlen, Cyfrowy Polsat czy Allegro, pokazały swoje wyniki. Czy faktycznie Orlen zawiódł i należy pozbywać się akcji? Cyfrowy Polsat oraz Allegro natomiast pokonały oczekiwania inwestorów – w efekcie ich akcje zwyżkują.

Zagraniczne indeksy wspinają się na nowe historyczne szczyty po wynikach pokazanych przez spółkę NVIDIA. Pokonane oczekiwania oraz kontynuacja ekspansji firmy sprawiają, że inwestorzy ani myślą sprzedawać akcje. Dzięki temu NASDAQ 100 oraz S&P 500 wspinają się wyżej, a Dow Jones oraz Russell 2000 mają problemy.

Marcin Tuszkiewicz, współzałożyciel innowacyjnej aplikacji dla inwestorów Squaber, w swoim cotygodniowym programie na antenie Telewizji Biznesowej, omawia ostatnie wydarzenia na rynkach finansowych. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Analiza indeksu DAX 40

Marcin Tuszkiewicz podkreślił, że niemiecki indeks DAX 40 utrzymuje się w wąskiej konsolidacji w okolicach szczytów. Zdaniem eksperta dopiero dzienne zamknięcie kursu poniżej poziomu 18 600 punktów będzie sygnałem do spadków.

Analiza indeksów NASDAQ 100, S&P 500 i Dow Jones Industrial Average

Jeszcze lepiej radzi sobie amerykański indeks NASDAQ 100, który w czwartek ustanowił nowe historyczne szczyty i w tej chwili nie ma żadnych przesłanek, aby trend wzrostowy miał się odwrócić.Podobnie do indeksu NASDAQ 100 zachowuje się S&P 500, który również wybił nowe historyczne maksima.

Z zupełnie inną sytuacją mamy na indeksie Dow Jones Industrial Average, który konsekwentnie utrzymuje się pod historycznymi szczytami. Mimo wszystko, według Marcina Tuszkiewicza, jeśli rajd wzrostowy indeksu NASDAQ 100 się utrzyma, to tutaj również zobaczymy wybicie.

Marcin Tuszkiewicz jest przy tym zdania, że “wzrosty lub chociaż stabilność na rynku kapitałowym mogą potrwać do drugiej części wakacji. Na ten moment rynek nie daje żadnych sygnałów do spadków”.

Analiza pary USD/PLN

W tej chwili na kursie dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego mamy do czynienia z zażartą walką o pokonanie oporu przyjmującego wartość 3,94 PLN. Polski złoty pozostaje zatem silny.

Analiza rynku miedzi

Na rynku miedzi trwa fala spadków. Cena spadła już do kluczowego poziomu poprzednich szczytów. Według Marcina Tuszkiewicza spadek kursu miedzi poniżej 10 000 dolarów za tonę będzie zaś załamaniem trendu – niewykluczone jednak, że ostatecznie rynek ten następnie przejdzie w fazę konsolidacji.

Marcin Tuszkiewicz oczekuje jednak, że już niebawem kurs podbije w okolice 10 600 dolarów za tonę i dopiero tam podjęta będzie decyzja czy pojawi się kolejna fala spadków.

Analiza rynku srebra

Marcin Tuszkiewicz zwrócił uwagę, że na rynku srebra doszło do wybicia z trójkąta dołem, a następnie do silnego spadku. Ostatecznie jednak cena utrzymuje się powyżej 30 dolarów za uncję, korekta nie przybrała większego wymiaru.

Warto jednak zaznaczyć, że ostatni potwierdzony dołek znajduje się na poziomie 29,30 USD, co oznacza, że nadal mamy przestrzeń do dalszych spadków.

Analiza rynku złota

Kurs złota ponownie spadł do poziomu 2350 dolarów za uncję. Marcin Tuszkiewicz nie spodziewa się jednak tutaj kataklizmu, zakłada on, że w tej chwili mamy po prostu zatrzymanie rajdu wzrostowego i korektę lub konsolidację w wyczekiwaniu na uspokojenie się nastrojów na giełdach.

Analiza rynku gazu ziemnego

Kurs gazu ziemnego kontynuuje silny rajd wzrostowy. Jego cena dobiła już do poziomu 2,80 USD za milion brytyjskich jednostek ciepła (MMBtu).

Analiza rynku ropy naftowej

Kurs ropy naftowej WTI cały czas waha się na poziomie 77 dolarów za baryłkę. Zdaniem Marcina Tuszkiewicza “dopiero wybicie powyżej konsolidacji na poziomie 80 USD mogłoby spowodować mocniejszy ruch wzrostowy. Do tego momentu w mocy cały czas utrzymuje się scenariusz konsolidacyjny”.

Analiza akcji Orlenu

Orlen zawiódł wynikami finansowymi, gdyż nie dość, że były one znacznie słabsze od odnotowanych w analogicznym kwartale 2023 roku, to jeszcze okazały się gorsze od oczekiwań analityków.

Marcin Tuszkiewicz zwrócił uwagę na bardzo duży spadek przychodów Orlenu w skali globalnej – sprzedaż była o ponad połowę niższa, co zdecydowanie może martwić. Niepokoją również komentarze zarządu koncernu, gdyż mówią one o słabszych perspektywach w 2024 roku oraz większych wydatkach inwestycyjnych w 2025.

Natomiast pod kątem analizy technicznej, zdaniem Marcina Tuszkiewicza, akcje Orlenu wracają do konsolidacji ograniczanej przez poziomy 58 i 68 złotych.

Analiza akcji Cyfrowego Polsatu

Wyniki finansowe za pierwszy kwartał Cyfrowego Polsatu były lepsze od rynkowego konsensusu. Zysk netto przebił oczekiwania analityków o 9% i był wyraźnie wyższy zarówno od zysku z ubiegłego kwartału, jak i pierwszego kwartału 2023 roku.

W związku z tym, według Marcina Tuszkiewicza, “trend wzrostowy powinien być kontynuowany, a kurs Cyfrowego Polsatu nadal będzie dążyć w kierunku 16 złotych na akcję”.

Analiza akcji Allegro

Wyniki finansowe za pierwszy kwartał Grupy Allegro również pozytywnie zaskoczyły rynek. Zysk EBITDA oraz zysk operacyjny tego polskiego giganta e-commerce przewyższyły rynkowy konsensus odpowiednio o 8,2% i 10,7%. Co więcej, zarówno zyski, jak i przychody Allegro wyraźnie wzrosły rok do roku.

Warto też zaznaczyć, że spółka zapowiedziała zarówno przyspieszenie w Polsce, jak i zamiar rozwijania usługi Allegro One Box w Czechach. Zdaniem Marcina Tuszkiewicza jest to jasny sygnał, że Allegro zamierza konkurować również poza granicami Polski z firmą InPost.

Jak łatwo się domyślić, powyższe informacje zostały jednoznacznie pozytywnie odebrane przez inwestorów. W efekcie, doszło do mocnego wybicia kursu Allegro powyżej lokalnego szczytu na poziomie 38 złotych za akcję.

Według Marcina Tuszkiewicza “rynek może teraz dążyć do oporu zlokalizowanego na poziomie 45 PLN. W przypadku jego wybicia, przetestowana powinna zaś zostać bariera przyjmująca wartość 50 PLN. Negacją trendu wzrostowego byłby natomiast spadek i zamknięcie sesji poniżej dołka zlokalizowanego na poziomie 37,30 PLN”.

Analiza akcji KGHM

Na akcjach KGHM mamy z kolei do czynienia z kolejną silną korektą sięgającą 10%. W tej chwili dochodzi jednak do próby wyhamowania przeceny.

Z drugiej strony, zdaniem Marcina Tuszkiewicza, jest jeszcze miejsce na dalszy niewielki spadek – najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 151 złotych za akcję. Jego potencjalne wybicie byłoby bardzo niepokojące, dlatego rynek za wszelką cenę będzie starał się go wybronić, a następnie doprowadzić do kontynuacji ruchu wzrostowego.

Analiza akcji mBanku

Marcin Tuszkiewicz zaznaczył, że na wykresie akcji mBanku znajdujemy się obecnie na 100-okresowej średniej kroczącej.

Według Marcina Tuszkiewicza, w ujęciu długoterminowym “w grę wchodzą nawet perspektywy spadkowe do 570 złotych. Jeżeli jednak doszłoby do odbicia i pokonania poziomu 670 PLN, pojawiłaby się okazja do ruchu wzrostowego. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jednak korekta wzrostowa do poziomu 657 złotych”.

Analiza akcji Orange Polska

Marcin Tuszkiewicz jest zdania, że “na akcjach Orange Polska powoli kończy się korekta, w której znalazł się rynek. W efekcie, już niebawem rozpocznie się kolejna fala wzrostowa w kierunku 9 złotych”.

Analiza akcji Pepco

Akcje Pepco powoli pną się w górę. Ich kurs zdołał już wybić 100-okresową średnią kroczącą. Marcin Tuszkiewicz uważa, że “aktualnie na akcjach Pepco mamy przestrzeń do dalszych wzrostów – w pierwszej kolejności do poziomu 26 złotych. Scenariusz ten zostałby zanegowany zaś przez spadek poniżej dołka przyjmującego wartość 21,05 PLN”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...