Scanway nie planuje teraz emisji. Spółka ma stabilną pozycję finansową

Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway, w rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, omawia spółkę i proces jej rozwoju, a także wyjaśnia różnice między dwoma głównymi sektorami działalności: space oraz industry. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Jędrzej Kowalewski o wynikach Scanway

Jędrzej Kowalewski wskazał, że miniony rok w przypadku Scanway upłynął pod znakiem kontynuowania dynamiki wzrostów z poprzednich lat. To dla spółki bardzo duży wyznacznik, że inwestorzy lokujący swój kapitał w technologie kosmiczne ufają firmie.

Prezes Scanway zwrócił przy tym uwagę, że firma dowiozła swój kluczowy produkt na orbitę, dzięki czemu pokazała ona co potrafi i może zarabiać coraz więcej. Jędrzej Kowalewski ocenił więc, że 2023 rok był bardzo udany dla Scanway, a w 2024 nastroje powinny być podobne.

Prezes Scanway o sektorach space i industry

Jędrzej Kowalewski wyjaśnił, że Scanway działa przede wszystkim w sektorze wysokich technologii – szczególnie w segmencie optyki i systemów przetwarzania obrazu. Mowa tutaj o algorytmach sztucznej inteligencji, które pozwalają spółce analizować to, co widzimy na obrazie. Ponadto, Scanway dostarcza sprzęt, dzięki któremu ten obraz uzyskuje.

W efekcie, prezes Scanway stwierdził, że działalność spółki trzeba podzielić na dwie kategorie. Pierwszą jest kategoria space, w ramach której spółka dostarcza specjalistyczne instrumenty do obserwacji różnych zjawisk zachodzących w kosmosie i na Ziemi, obserwowanych z orbity, z satelitów.

Scanway ponadto od lat komercjalizuje swoje kompetencje w postaci produktów dla branży naziemnej – mowa tu o gałęzi industry. Zajmuje się ona tematami kontroli wizyjnej i kontroli jakości w przemyśle – Scanway zapewnia więc w tym obszarze wysokiej jakości produkty do procesów produkcyjnych i ich kontroli.

Jędrzej Kowalewski podsumował, że “Scanway działa w sektorze wysokich technologii, które pozwalają działać gospodarce na najwyższym poziomie”.

Jędrzej Kowalewski o działalności w zakresie tektury

Prezes Scanway oznajmił, że “dla spółki nie ma znaczenia, co klienci produkują – potrzeby kontroli wizyjnej są takie same. Trzeba badać co jest wytwarzane, w jaki sposób i jakie ma cechy jakościowe. Takie same algorytmy wizyjne stosowane są analityki zdjęć satelitarnych i badania procesów w przestrzeni kosmicznej”.

Prezes Scanway o backlogu spółki

Jędrzej Kowalewski wskazał, iż dzięki temu, że Scanway potrafił umieścić coś swojego na orbicie – co jest prawdziwą barierą wejścia w branży kosmicznej – zapunktowało tym, że coraz szybciej dochodzi do formalizowania kolejnych kontraktów.

Prezes Scanway wytłumaczył, że w efekcie już niebawem dojdzie do formalizacji realizacji kolejnych projektów, co zaowocuje dobrymi wynikami w tym roku i kolejnych latach.

Jędrzej Kowalewski o dywersyfikacji kontraktów

Jędrzej Kowalewski wyjaśnił, że Scanway ma obecnie kilka kontraktów oczekujących na sformalizowanie. Około 45% z nich to kontrakty komercyjne.

Jędrzej Kowalewski podkreślił przy tym, że “Scanway nie chce być firmą, która stoi tylko i wyłącznie na Europejskiej Agencji Kosmicznej. ESA ma oczywiście dobre kontrakty i bardzo ciekawe możliwości podniesienia kwalifikacji firmy, natomiast Scanway działa w segmencie, gdzie najważniejsze jest, by projekt wykonywał swoją pracę na orbicie”.

Prezes Scanway oznajmił więc, że dla spółki “bardzo ważne jest, aby organicznie i komercyjnie dostarczać tematy dla klientów. Kluczowym elementem strategii Scanway jest współpraca integratorami, dlatego będzie się jej pojawiać bardzo dużo”.

Prezes Scanway o projekcie z ESA

Jędrzej Kowalewski przekazał, że “Europejska Agencja Kosmiczna musi jeszcze stwierdzić, czy Scanway się nadaje do zgłaszanego projektu i czy jest to właściwa droga”.

Prezes Scanway zaznaczył przy tym, że obecnie prowadzone są rozmowy z ESA, następnie w dosyć szybkim czasie powinno dojść do kontraktu i współpracy z partnerem, który będzie wdrażał to rozwiązanie ze Scanway. Jędrzej Kowalewski wyraził nadzieję, że stanie się to już w najbliższych miesiącach.

Jędrzej Kowalewski o misji STAR VIBE

Jędrzej Kowalewski oznajmił, że “STAR VIBE jest satelitą, który służy spółce dłużej niż ktokolwiek zakładał. Scanway dostarczył bowiem ten projekt w bardzo krótkim czasie”.

Prezes Scanway podkreślił ponadto, że “satelita ten już wykonał swoją misję i bardzo mocno przysłużył się temu, że Scanway potrafi wysłać obiekt w kosmos o dowieźć go do takiego poziomu, że bez problemów potrafi się zintegrować z rakietą SpaceX, a na dodatek Scanway potrafi nim operować”.

Jędrzej Kowalewski przekazał również, że “Scanway chce trzymać rękę na pulsie tego satelity tak długo, aż się nie zepsuje do tego stopnia, że przestanie odpowiadać. Dzięki temu Scanway będzie w stanie określić, w jaki sposób produkty spółki niszczą się w przestrzeni kosmicznej”.

Prezes Scanway o obserwacji terytorium Rosji

Zdaniem Jędrzeja Kowalewskiego “Polska nie jest opóźniona w tematyce satelitarnej. Nasz kraj dysponuje zobrazowaniami satelitarnymi tego, co się dzieje przy wschodniej granicy i za nią”.

Prezes Scanway zaznaczył przy tym, że “przy każdym systemie mogą jednak nastąpić zjawiska losowe, które sprawią, że w jakimś konkretnym zdarzeniu mamy opóźnienie – i z pewnością da się to ryzyko zminimalizować, jeśli mamy dostęp do narodowych satelitów”.

Według Jędrzeja Kowalewskiego “kluczowa tutaj jest cierpliwość. Satelitów nie robi się bowiem z dnia na dzień”. Prezes Scanway wyraził ponadto nadzieję, że konstelacja PIAST, którą spółka wdraża z Creotech Instruments i Wojskową Akademią Techniczną, poskutkuje tym, że nasz kraj pozyska lepsze zobrazowania terytoriów, które nas interesują.

Jędrzej Kowalewski podkreślił również, że “minie jeszcze kilka lat, zanim będziemy mieli całkowicie polski system do obserwacji satelitarnej, ale absolutnie w tym kierunku powinniśmy pójść”.

Jędrzej Kowalewski o potencjalnej emisji Scanway

Jędrzej Kowalewski oznajmił, że Scanway nie planuje w tej chwili emisji, spółka ma stabilną pozycję finansową, a zerkając na backlog zyskujemy pewność, że obecnie mówimy o dobrym czasie dla Scanway.

Jednocześnie Jędrzej Kowalewski wyjawił, że “obecnie Scanway rozmawia z klientami, z którymi możliwe będzie jeszcze większe przeskalowanie produkcji spółki. W takim przypadku potrzebne byłyby dalsze inwestycje, mogłoby to więc doprowadzić do szybszej emisji akcji”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...