Rząd zmienił zdanie?! Brak “Kredytu na start” spowoduje krach cen nieruchomości?

Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio – CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert, korzystając z własnego doświadczenia i wiedzy branżowej, analizuje różnorodne aspekty związane z kupnem, sprzedażą i zarządzaniem nieruchomościami.

W najnowszym odcinku programu Piotr Ochnio omawia aktualną sytuację na rynku nieruchomości w Polsce. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Co dzieje się obecnie na rynku mieszkaniowym?

Rynek mieszkaniowy w ostatnich tygodniach wyraźnie się ustabilizował. Na rynku mamy wyczekiwania na decyzję i konkrety w sprawie programu “Mieszkanie na start”.

Pojawia się jednak coraz więcej głosów, że tego programu dopłat do kredytów może nie być. Wszystko dlatego, że coraz większa część społeczeństwa jest negatywnie nastawiona do takich programów wspierających mieszkalnictwo.

Program mieszkaniowy “Kredyt na start” zagrożony

Wicepremier Krzysztof Gawkowski oznajmił, że “nie wie czy projekt w sprawie Kredytu 0% zostanie wprowadzony przez Sejm. Jego wprowadzenie zależy od woli politycznej premiera Donalda Tuska. A myślenie Donalda Tuska o projekcie ewoluuje. Dochodzą do niego sygnały, że projekt ten może być problematyczny dla rynku, bo ceny wzrosną”.

Wicepremier Gawkowski dodał ponadto, iż “może się zdarzyć tak, że Kredytu 0% nie będzie, a zostanie on czymś innym zastąpiony. Prace w tej sprawie toczą się w Ministerstwie Rozwoju i Technologii”.

Czy ceny mieszkań spadną, jeśli “Mieszkanie na start” nie wejdzie w życie?

Piotr Ochnio uważa, że “decyzja o braku wprowadzenia programu może być pewnym impulsem, który spowoduje przeważenie się szali cen nieruchomości na stronę spadkową, gdyż ceny są już napompowane do granic możliwości”.

Deweloperzy budują coraz więcej – jak to wpłynie na ceny nieruchomości?

W marcu tego roku deweloperzy rozpoczęli rekordową liczbę budów. A to właśnie podaż jest kluczowym czynnikiem kształtującym ceny. Rosnąca liczba mieszkań na rynku pierwotnym powinna zatem wspierać spadek cen.

Mieszkania na wynajem tanieją a ceny mieszkań rosną

Stawki najmu w ostatnich miesiącach konsekwentnie spadają. Stopy procentowe NBP są zaś utrzymywane na wysokim poziomie, co przy tak ekstremalnych cenach mieszkań sprawia, że miesięczna stawka najmu jest znacznie tańsza od raty kredytu.

Co dalej ze stopami procentowymi NBP?

Członek Rady Polityki Pieniężnej, Ludwik Kotecki podkreślił, że Polska nadal ma problem z niestabilną inflacją. Walka ta nie została jeszcze zakończona, choćby ze względu na rosnące wynagrodzenia.

Ponadto, w lipcu tego roku zostaną uwolnione ceny energii, co może dodatkowo spowodować skokowy wzrost inflacji. Z tego powodu na obniżki stóp procentowych trzeba będzie jeszcze poczekać, prawdopodobnie nawet do przyszłego roku. Tradycyjne kredyty hipoteczne nadal pozostaną zatem drogie.

Japonia ma poważny problem z demografią – czy to samo grozi Polsce?

Aż 29,1% mieszkańców Japonii to osoby w wieku 65 lat i więcej. Kurcząca się populacja sprawia, że liczba wolnych domów w tym kraju wzrosła w październiku ubiegłego roku do około 9 milionów. A warto przy tym dodać, że do 2050 roku 744 z 1729 gmin może zniknąć z powodu gwałtownego spadku liczby ludności.

Eksperci alarmują, że w Polsce możemy już wkrótce borykać się z podobnym problemem, ponieważ wskaźniki w naszym kraju nie prezentują się wiele lepiej.

Czy ceny polskich nieruchomości mają zawsze rosnąć?

Piotr Ochnio zaznaczył, iż jeżeli liczba ludności w Polsce będzie spadać drastycznie, ceny nieruchomości także nie będą mogły dalej rosnąć.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...