Redaktor Telewizji Biznesowej Marcin Podlacki i Andrzej Stefaniak – twórca AceMarketU-TV, omawiają ostatnie wydarzenia rynkowe, takie jak nagłe tąpnięcie na rynku azjatyckim i jego wpływ na inne giełdy.
Wrześniowe posiedzenie Fed budzi wiele emocji i spekulacji dotyczących jego wpływu na rynki światowe. Jak nadchodzące wybory prezydenckie w USA mogą wpłynąć na giełdę oraz politykę gospodarczą w Stanach Zjednoczonych? Czy S&P 500 ma szansę osiągnąć poziom 6000 punktów jeszcze w tym roku? Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Jak wybory w USA wpłyną na rynki?
Andrzej Stefaniak stwierdził, że “wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zadecydują o tym, w którą stronę pójdzie polityka gospodarcza USA przez najbliższe cztery lata. Dlatego to listopadowe wydarzenie skupia na sobie uwagę inwestorów w większym stopniu niż polityka monetarna Rezerwy Federalnej”.
Andrzej Stefaniak zwrócił uwagę, że “mając na uwadze historię ostatnie miesiące przed wyborami to dobry okres do inwestowania na rynkach finansowych. Jest zatem duża szansa na to, że hossa powinna kontynuowana”.
Czy wrzesień przełamie statystyczne spadki giełdowe?
Andrzej Stefaniak jest zdania, że “ostatnia korekta jest już historią i w efekcie wrzesień będzie odbiegał od historycznych zależności, teraz pozytywne tendencje powinny być nadal obserwowane, o ile tylko dane z rynku pracy nie będą rozczarowywać analityków”.
Jak zakończy się ten rok na giełdzie w USA?
Andrzej Stefaniak uważa, że “bez względu na to, kto wygra wybory, zakończenie tego roku na giełdzie będzie pozytywne. Okazuje się bowiem, że jeśli indeks S&P 500 rośnie w pierwszej połowie roku o ponad 10%, to statystycznie jest aż 80% na kolejne 10% wzrostów w stosunku do poziomu z końca czerwca”.
Zdaniem Andrzeja Stefaniaka indeks może na koniec roku nawet znaleźć się w rejonie 6000-6200 punktów, stosunek zysku do ryzyka jest więc nadal atrakcyjny.
Czy wygrana Trumpa wydłuży pozytywną fazę cyklu gospodarczego?
Andrzej Stefaniak zaznaczył, że wygrana Donalda Trumpa, w związku z wprowadzoną przez niego polityką gospodarczą opartą o deregulację, obniżenie podatków i złagodzenie ekologicznej polityki doprowadziłoby do gwałtownego spadku ceny ropy naftowej i wydłużenia pozytywnej fazy cyklu gospodarczego o kilka kwartałów.
Kto lepiej wpłynie na rynki jako prezydent USA?
Andrzej Stefaniak jest zdania, że rynek znacznie bardziej optymistycznie zareagowałby na wygraną Donalda Trumpa. Co więcej, ekspert uważa, że to on ostatecznie zwycięży, choć starcie Republikanów z Demokrata jest obecnie zacięte.
Czy wyniki statystyczne nigdy nie stanowią gwarancji przyszłych wydarzeń?
Andrzej Stefaniak zwrócił uwagę, że “statystycznie lipiec jest fantastyczny na giełdzie, sierpień jest dobry, a wrzesień jest słaby. Wiele wskazuje na to, że statystyka ta będzie w tym roku odwrócona”.
Czy sztuczna inteligencja nadal będzie napędzać wzrosty na indeksach?
Andrzej Stefaniak stwierdził, że “dopóki NVIDIA i inne największe spółki działające w sektorze AI będą dostarczać pozytywne wyniki, dynamicznie zwiększać przychody i zyski, będzie podstawa ku temu, by moda na sztuczną inteligencję była motorem napędowym indeksów giełdowych w Stanach Zjednoczonych”.
Czy NVIDIA kształtuje obraz całego rynku akcji w USA?
Andrzej Stefaniak podkreślił, że “w pierwszym półroczu NVIDIA faktycznie kształtowała obraz całego Wall Street. Teraz jednak do hossy dołączają inne sektory – w tym przede wszystkim małe spółki z indeksu Russell 2000. Zyskują one na znaczeniu w związku z nadchodzącym rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych”.
Dlaczego Warren Buffett pozbywa się akcji Apple?
Andrzej Stefaniak ocenił, że “Warren Buffett uważa, iż teraz dojdzie do rotacji sektorowej. W efekcie, inne sektory będą teraz generować wyższe stopy zwrotu”.
Prognoza dla kursu złotego
Andrzej Stefaniak wskazał, że “nie ma jeszcze jednoznacznych sygnałów na rynku polskiego złotego. Jeśli jednak na parze EUR/PLN zostanie wyłamany poziom 4.25, może nas czekać napływ wielkich kapitałów do polskich aktywów i co za tym idzie – dalszą falę aprecjacji polskiej waluty, podobną do tej w latach 2004-2008”.
Czy gospodarki europejskie będą się rozwijać?
Andrzej Stefaniak oznajmił, że “największą bolączką ożywienia gospodarczego w Europie jest sektor przemysłowy. Dopóki nie dojdzie w nim do poprawy, stagnacja w europejskiej gospodarce będzie kontynuowana. Jedynie zmiany w geopolityce lub w przestrzeni związanej z zieloną energią europejski przemysł mógłby się odbić”.
Czy najbliższe tygodnie przyniosą ożywienie na rynkach finansowych?
Andrzej Stefaniak spodziewa się dużej zmienności w najbliższych tygodniach. Najpierw czekają nas liczne dane z rynku pracy oraz publikację wskaźnika inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych. O ile żaden z tych sygnałów nie będzie jednoznacznie negatywny, na rynkach finansowych powinien utrzymywać się optymizm.