Rynek mieszkaniowy chwilowo stanął

Agnieszka Głowacka, Wiceprezes Zarządu ERBUD SA, w rozmowie z redaktorem Telewizji Biznesowej, Markiem Klapą, omawia wyniki finansowe spółki. Jakie są obecne szacunki w zakresie budownictwa w Polsce? Przekonamy się poniżej:

Wiceprezes ERBUD SA o wynikach spółki

Agnieszka Głowacka zwróciła uwagę, że w pierwszym półroczu ERBUD odnotował spadek przychodów o 15%, do 1,33 miliarda złotych. Cieszy jednak fakt, że zysk operacyjny wzrósł. Spółka widzi również znaki, które powodują, że z optymizmem patrzy ona na kolejne miesiące tego roku.

Zauważalna jest bowiem duża poprawa w budownictwie kubaturowym w Polsce, ERBUD odnotował w nim dodatni zysk operacyjny, w przeciwieństwie do ubiegłych okresów. Coraz lepsze wyniki odnosi również drewniane budownictwo modułowe, które spółka uważa za startup. Produkt ten coraz lepiej kształtuje się pod względem popytu.

Co więcej, zyskuje on popularność nie tylko w Niemczech – które są dla niego głównym rynkiem – ale również w Polsce. Co więcej, krótki okres wykorzystania środków z Krajowego Planu Odbudowy sprawia, że budownictwo modułowe jest panaceum, aby zmieścić się w terminie z inwestycjami.

Technologia ta pozwala bowiem skrócić okres realizacji o około 70% w porównaniu do budownictwa tradycyjnego.

Spadek przychodów ERBUD SA okiem Agnieszki Głowackiej

Agnieszka Głowacka stwierdziła, że “ERBUD jest po prostu w trendzie rynkowym – brak inwestycji, koniec perspektywy unijnej oraz brak środków z Krajowego Planu Odbudowy sprawiły, że inwestycje kubaturowe spadły o około 17%. Przychody firm budowlanych zatem spadają, ponieważ nie mają one czego budować”.

Firmie spadły również przychody dotyczące zielonej energii, co jest pokłosiem starej ustawy 10H. Przez nią dziś praktycznie nie realizuje się farm wiatrowych. W zeszłym roku co prawda nastąpiła liberalizacja, ale jej skutki odczujemy najwcześniej za rok, kiedy to nowe farmy uzyskają pozwolenie na budowę.

Przychody z segmentu usług dla przemysłu również spadły, co jest spowodowane w tym, że w zeszłym roku ERBUD miał bardzo duży kontrakt na zalewanie kontrakty w Niemczech. To właśnie on odpowiadał za gros przychodów i zysków. Spółka zawarła już jednak nowy duży kontrakt w Niemczech, który będzie przynosił efekty w tym i 2025 roku.

Wiceprezes ERBUD SA o prognozach na II półrocze

Agnieszka Głowacka oznajmiła, że drugi kwartał był zdecydowanie najgorszym kwartałem, o czym spółka wiedziała. Trzeci i czwarty kwartał będą zatem dużo lepsze, historycznie są one z reguły najlepsze w danym roku.

Należy jednak zaznaczyć, że zdaniem analityków cały rynek budowlany spadnie w tym roku o 5-10%. Inwestycje bowiem spadają, a rynek mieszkaniowy chwilowo stanął w oczekiwaniu na “Kredyt 0%”, którego w tym roku nie będzie. Pieniądz także jest drogi, przez brak obniżek stóp procentowych. Klimat do inwestycji nie jest więc sprzyjający.

Program rządowy z perspektywy Agnieszki Głowackiej

Agnieszka Głowacka wskazała, że “ERBUD nie specjalizuje się w budownictwie mieszkaniowym. Spółka preferuje budownictwo przemysłowa, gdzie konkurencja, jeśli chodzi o przetargi, jest mniejsza. Nie zmienia to faktu, że ERBUD posiada budownictwo mieszkaniowe w swoim portfolio”.

Wiceprezes ERBUD SA oceniła przy tym, że “rozwój budownictwa mieszkaniowego odciągnie od przetargów innych graczy. Gdy zaś jest posucha na tym rynku, to w każdym przetargu udział bierze nie kilka, a nawet kilkadziesiąt firm. Wprowadzenie “Kredytu 0%” pozwoliłoby zatem na lepsze rozłożenie się sił na rynku budowlanym”.

Środki z KPO okiem wiceprezes ERBUD SA

Agnieszka Głowacka oświadczyła, że “krótkie terminy na realizację środków z Krajowego Planu Odbudowy ERBUD wykorzystuje jako szansę dla budownictwa modułowego. Proces inwestycyjny w drewnianej technologii modułowej jest bowiem o 70% krótszy niż tradycyjne budownictwo”.

Co więcej, ERBUD w swoim portfelu ma firmę specjalizującą się od kilkunastu lat w termomodernizacjach, a jak wiadomo gros środków z Krajowego Planu Odbudowy ma być przeznaczone na program termomodernizacyjny. Co więcej, mowa tu o prostych, krótkich projektach.

Ponadto, ERBUD w swoim portfelu ma firmę zajmującą się zieloną energią, a środki z Krajowego Planu Odbudowy z całą pewnością zasilą ten sektor, dzięki czemu firma ta z powodzeniem będzie mogła realizować swoje projekty.

Zobacz więcej

Polecamy

Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Ambra Robert Ogór

Robert Ogór, prezes zarządu AMBRA S.A. na antenie Telewizji Biznesowej

0
Robert Ogór, Prezes Zarządu AMBRA w najnowszej rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej omawia sytuację na rynku alkoholi. Oto, czego się dowiedzieliśmy. https://youtu.be/OLfBMDhOwSc?si=4ATi1RYqRTVx-jSN Jakie...