Rynek kapitałowy potrzebuje “odmłodzenia”

Marcin Wlazło, Dyrektor Biura Maklerskiego Pekao w rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, podczas XXIV Konferencji Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej omawia niejednokrotne zwycięstwo Pekao w rankingach. Jak Pekao chce edukować klientów w zakresie wiedzy rynkowej? Przekonamy się poniżej:

Marcin Wlazło o zwycięstwie BM Pekao w rankingu

Marcin Wlazło wyjaśnił, że zwycięstwo Biura Maklerskiego Pekao w 22. konkursie najlepszych zespołów analityków biur maklerskich to efekt wielu zmian, które zaszły w BM Pekao.

Marcin Wlazło wytłumaczył, że w Pekao doszło do rozpoznania w jakich obszarach biuro maklerskie powinno się dalej rozwijać i czego potrzebują ich klienci, zainwestowania w zespół analityków. Przede wszystkim sukces ten stanowi jednak efekt bardzo ciężkiej pracy całego zespołu.

Dyrektor BM Pekao o trudnym momencie rynkowym

Marcin Wlazło stwierdził, że “w trudnych czasach warto inwestować, aby mieć gotowy produkt na dobre czasy”.

Dyrektor BM Pekao oznajmił, że w 2022 roku, kiedy w gospodarce i na rynku kapitałowym wystąpiła prawdziwa panika, Biuro Maklerskie Pekao postanowiło konsekwentnie trzymać się swojego planu, co przyniosło pozytywne efekty.

Marcin Wlazło o “odmłodzeniu” polskiego rynku

Marcin Wlazło wytłumaczył, że młody klient cały czas próbuje poznać Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, ale jednocześnie patrzy on globalnie. Z tego powodu jest on zainteresowany funduszami ETF na rynek amerykański oraz na rynki europejskie.

Ponadto, młodzi klienci biur maklerski są również zainteresowani bezpośrednim inwestowaniem na rynkach zagranicznych w modne, technologiczne spółki. Dodatkowo, w ich obszarze zainteresowania znajdują się także inwestycje alternatywne, w tym przede wszystkim kryptowaluty.

W efekcie, Marcin Wlazło jest zdania, że polski rynek musi się odmłodzić. Nie zmienia to jednak faktu, że gros kapitału wciąż jest w rękach starszych, majętnych inwestorów. Warto też dodać, że zarówno klient młody, jak i doświadczony, potrzebuje dziś mobilnej technologii, najlepiej za pomocą aplikacji na smartfona.

Dyrektor BM Pekao o świadomym inwestowaniu

Marcin Wlazło jest zdania, że dobór odpowiednich aktywów zależy od tego, czy inwestujemy długoterminowo w celu zarobkowym, czy w celu zaspokojenia swoich emocji. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem – zawsze wchodzi więc w grę okazja do zarobku i szansa na poniesienie straty.

Jeśli do handlu na giełdzie podchodzimy na zasadzie emocjonalnej, to rekomendacje nie mają najmniejszego znaczenia. Jeżeli jednak świadomie podchodzimy do inwestowania, to kluczem do sukcesu jest rzetelne podejście do zbudowania portfela inwestycyjnego.

Marcin Wlazło uważa, że w każdym portfelu inwestycyjnym musi być miejsce na obligacje korporacyjne i przede wszystkim skarbowe oraz inne instrumenty udziałowe. W takim portfelu może także pojawić się część zarządzana aktywne, w której do naszego portfela dobieramy akcje spółek, w celu zaspokojenia naszych emocji.

Dyrektor Biura Maklerskiego Pekao zaznaczył przy tym, że “ciężko znaleźć tak bezpieczny instrument, z tak atrakcyjnym oprocentowaniem, nawet na 10 lat, jak detaliczne obligacje skarbowe indeksowane inflacją”.

Marcin Wlazło o edukowaniu rynku

Marcin Wlazło wskazał, że “rolą biura maklerskich i banków jest większe zaistnienie w obszarze edukowania rynku”. Dyrektor BM Pekao uważa, że po stronie branży nadal nie zrobiono wystarczająco dużo, aby klienci zdobywali konieczną wiedzę rynkową.

Marcin Wlazło zauważył, że luka ta jest zaś wykorzystywana przez influencerów i blogerów – a spora część z nich nie edukuje inwestorów w sposób rzetelny. Jeśli zaś biura maklerskie dostarczą atrakcyjne, odpowiednie treści edukacyjne, to może zdarzyć się tak, że wyprą one sponsorowanych influencerów z rynku.

Dyrektor Biura Maklerskiego Pekao stwierdził również, że w przyszłości pojawi się coraz większy nacisk na przyswajalną edukację rynku. Problemem w tym obszarze jest jednak znalezienie sposobu na skuteczne dotarcie do inwestorów indywidualnych, biura maklerskie będą nad tym intensywnie pracować.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...