Rynek kapitałowy może być współuczestnikiem inwestycji w Polsce

Jarosław Fuchs, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao SA w rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, podczas XXIV Konferencji Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej omawia ambicje Polski względem rynku kapitałowego. Czy Polska powinna przystąpić do strefy euro? Przekonamy się poniżej:

Jarosław Fuchs o ambicjach Polski na rynku kapitałowym

Jarosław Fuchs uważa, że Polska ma gigantyczne ambicje względem rynku kapitałowego. Inwestorzy, fundusze i zarządzający spółkami mają bowiem marzenia, aby na rynek kapitałowy był mocno rozwinięty, by znajdowało się na nim mnóstwo spółek, a poziom zmienności był wysoki.

Krótko mówiąc, w naszym kraju marzymy, aby polski rynek kapitałowy przypominał amerykański. Zdaniem Jarosława Fuchsa będzie o to niezmiernie trudno, lecz mimo wszystko nasz kraj ma szansę spełnić te ambicje.

Ponadto, wiceprezes Banku Pekao oświadczył, że “bardzo się cieszy z tego, że Minister Finansów jest otwarty na rozwój rynku kapitałowego, zależy mu na rynku, ponieważ stanowi on bardzo ważny element ekosystemu finansowego”.

Jarosław Fuchs dodał przy tym, że “inwestycje infrastrukturalne, które czekają nasz kraj wymagają ogromnych nakładów kapitałowych – dlatego nie będą one możliwe do przeprowadzenia bez rynku kapitałowego. Cały polski rynek kapitałowy będzie potrzebny, aby spełnić oczekiwania transformacji energetycznej”.

W efekcie, według wiceprezesa Banku Pekao, “dziś Ministerstwo Finansów, uczestnicy rynku kapitałowego i giełda powinni zastanowić się, co można zrobić, aby tchnąć życie w polski rynek kapitałowy”.

Jarosław Fuchs o podatku Belki

Jarosław Fuchs podkreślił, że dla rozwoju rynku kapitałowego kluczowa jest zmiana podatku Belki. Wiceprezes Banku Pekao czeka zatem z niecierpliwością na propozycję rządu w tym zakresie.

Jarosław Fuchs twierdzi przy tym, że “brak podatku od zysków kapitałowych lub jego rekonstrukcja tak, by długoterminowe inwestycje były promowane, na pewno zmieni podejście Polaków do inwestowania”.

Wiceprezes Banku Pekao o uniezależnieniu się Polski od dostawców zewnętrznych

Jarosław Fuchs uważa, że “o pełne uniezależnienie się Polski od dostawców zewnętrznych będzie bardzo trudno, ponieważ na przykład do metali rzadkich nie mamy dostępu. W efekcie, Polska musi je kupować na wolnym rynku”.

Wiceprezes Banku Pekao jest natomiast zdania, że Polska powinna zwrócić uwagę na to, które dziedziny są ważne do tego, by transformować gospodarkę. Dla przykładu, zdaniem Jarosława Fuchsa, nasz kraj nie powinien koncentrować się na tworzeniu wspólnej europejskiej armii, ponieważ należymy do NATO.

Wiceprezes Banku Pekao uważa jednak przy tym, że Polska jak najbardziej może współpracować z Unią Europejską pod kątem stworzenia własnego przemysłu zbrojeniowego. Chodzi tutaj na przykład o połączenie sił w celu produkcji rzadkich gatunków stali, wykorzystywanych w tym przemyśle, gdyż współpraca w tym celu będzie się opłacać.

Jarosław Fuchs wytłumaczył zatem, że “aby kupić zasoby, Polska nie musi ich fizycznie gromadzić – nasz kraj może po prostu kupić kontrakty, na przykład na najbliższe 5 lat i zapewnić sobie dostawy danego surowca”.

Wiceprezes Banku Pekao wyjaśnił, że zawarcie takich umów nie jako samodzielny kraj, ale w ramach zakupu, którego dokonuje cała Unia Europejska zapewni lepsze ceny. W konsekwencji, to takie podejście jest słuszne.

Jarosław Fuchs o zysku Banku Pekao

Jarosław Fuchs zaznaczył, że zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, Bank Pekao przeznaczy 50% swojego rekordowego zysku wygenerowanego w ubiegłym roku na dywidendę. 25% tego zysku zostało zaś przeznaczone na kapitał zapasowy, a pozostałe 25% stanowi “nierozliczony wynik z lat ubiegłych”.

Jarosław Fuchs podkreślił ponadto, że KNF dba o to, aby banki były odpowiednio zabezpieczone kapitałowo. Co więcej, według badań Bank Pekao jest najbezpieczniejszym bankiem w Europie – ze względu na swoje wyjątkowo mocne wskaźniki kapitałowe.

Wiceprezes Banku Pekao zaznaczył przy tym, że wbrew pozorom bank ten nie podchodzi z niechęcią do inwestowania zysku. Jarosław Fuchs wskazał, że z przyjemnością udzieli finansowania biznesowi, który będzie atrakcyjny ekonomicznie.

Dziś jednak klienci Banku Pekao wolą kumulować kapitał na czarną godzinę, co prawdopodobnie wiąże się z wojną na Ukrainie, która ochłodziła zapędy inwestycyjne w naszym kraju.

Jarosław Fuchs o przystąpieniu Polski do strefy euro

Jarosław Fuchs uważa, że “pandemia COVID-19 i czas kryzysu pokazały, że dobrze być niezależnym. Patrząc z perspektywy czasu Polska przeszła suchą stopą przez te dwa wydarzenia, podczas gdy różne kraje unijne boleśnie je odczuły”.

Wiceprezes Banku Pekao zaznaczył przy tym, że przystąpienie do strefy euro to jednak decyzja Ministerstwa Finansów, w przyszłości jednak może ono okazać się opłacalne – “wszystko jest możliwe”.

Wiceprezes Banku Pekao o wakacjach kredytowych

Jarosław Fuchs oświadczył, że “z punktu widzenia Banku Pekao, wakacje kredytowe nie są ogromnym wyrzeczeniem, które miałoby wpływ determinujący wynik finansowy”.

Wiceprezes Banku Pekao uważa jednak, że wprowadzenie elementu dochodowości w najnowszym projekcie wakacji kredytowych wyeliminuje najbogatszych, którzy mogą sobie pozwolić na bezproblemową obsługę swoich kredytów”.

Nie zmienia to faktu, że wspierać osoby mające problemy ze spłatami kredytów powinien wspierać Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – po to on powstał. Jarosław Fuchs stwierdził więc, że lepszym pomysłem byłoby rozbudowanie lub zmodyfikowanie tego programu, a nie tworzenie kolejnego rozwiązania.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...