Rekordowa ilość osób w Polsce już inwestuje!

Akcje Intela tracą 30% mimo rekordowych wzrostów w USA. Czy to przez katastrofalne wyniki i brak wypłaty dywidendy? W międzyczasie Google i Meta zaczynają wypłacać dywidendy. Jak amerykańskie dywidendy wypadają na tle polskich?

Redaktor Telewizji Biznesowej Marcin Podlacki i Michał Masłowski – Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych rozmawiają o tym, jak zmieniało się inwestowanie w Polsce na przestrzeni lat oraz zastanawiają się co wydarzy się na rynkach w końcówce 2024 roku.

Jak rozpoznać fake newsy w czasach sztucznej inteligencji? Czy papierowe gazety finansowe mogą nas uratować? Jak łatwo inwestować w ETF-y? Co przyniesie końcówka 2024 roku? Odpowiedzi na te pytania zostaną zaprezentowane poniżej:

Jak inwestowanie zmieniło się na przestrzeni 25 lat?

Michał Masłowski przypomniał, że Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Na przestrzeni tych 25 lat inwestowanie bardzo mocno się zmieniło.

W 1999 roku nie wszyscy Polacy mieli Internet, zlecenia składano przede wszystkim w domach maklerskich, a dostępu do rynków zagranicznych praktycznie nie było. Dziś nie ma z tym problemu, a na dodatek dostęp do informacji jest dużo szybszy i znacznie tańszy. Wszystko zmienia się jednak znacznie bardziej dynamicznie.

Dlaczego Intel traci 30% przy rekordach w USA?

Michał Masłowski wskazał, że “Intel przede wszystkim przegrywa dziś u inwestorów ze spółką NVIDIA. Na dodatek wyniki finansowe spółki rozczarowują, ma ona duże problemy z najnowszymi seriami procesorów. W efekcie, Intel wstrzymał wypłacanie dywidendy, co jest prawdziwą anomalią na Wall Street”.

Jak amerykańskie dywidendy wypadają w porównaniu z polskimi?

Michał Masłowski wyjaśnił, że co prawda stopy dywidend w Stanach Zjednoczonych są z reguły niższe niż stopy dywidend spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, lecz wynika to z faktu, iż firmy na Wall Street są znacznie wyżej wyceniane, hossa na tym rynku jest znacznie silniejsza.

Jak rozpoznać dezinformację w czasach AI?

Michał Masłowski zaznaczył, że inwestorzy muszą nauczyć się odpowiedniego czytania informacji – tak, aby nie nabrać się na fake newsy. Należy zatem edukować się z tego zakresu i weryfikować informacje, które do nas docierają.

Jak wiele z 1,8 mln rachunków inwestycyjnych w Polsce jest aktywnych?

Michał Masłowski szacuje, że aktywnych inwestorów w Polsce jest maksymalnie kilkaset tysięcy (prawdopodobnie około 300 tysięcy), co jest najwyższą liczbą w historii.

Wszystko dlatego, że koszty inwestowania są coraz niższe, a na dodatek inwestorzy otrzymują bezproblemowy dostęp do rynków światowych – choćby za pomocą funduszy ETF. Podobnie wygląda kwestia dostępu do informacji – dziś jest on błyskawiczny i nic nie kosztuje.

Michał Masłowski o FORFIN 2024

Michał Masłowski wytłumaczył, że “Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w tym roku po raz trzeci zorganizuje FORFIN. To darmowe wydarzenie, organizowane na Stadionie Narodowym w Warszawie w końcówce listopada, ma na celu przedstawienie podstaw oszczędzania małych kwot i inwestowania na emeryturę”.

Co wydarzy się na rynkach w końcówce 2024 roku?

Michał Masłowski optymistycznie podchodzi do końcówki 2024 roku na rynkach finansowych. Tak, jak Warren Buffett, uważa on, że “najlepszym dniem do rozpoczęcia inwestowania jest dzisiaj, a drugim najlepszym dniem będzie jutro”.

Zdaniem wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych większość inwestorów obecnie po prostu na rynku powinna być i posiadać w swoim portfelu akcje dywidendowe oraz fundusze ETF zapewniające ekspozycję na rynek światowy – zawsze bowiem możemy znaleźć spółki, które przyniosą zyski.

Zobacz więcej

Polecamy

Te spółki warto mieć w portfelu! Benefity dla akcjonariuszy - Marcin Tuszkiewicz

Zyskaj więcej dzięki akcjom tych spółek – benefity dla akcjonariuszy!

0
Na giełdzie można zarabiać na trzy sposoby - za pomocą zmiany ceny spółki, dzięki dywidendom oraz za pomocą benefitów dla akcjonariuszy! Ta trzecia forma...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Telewizja Biznesowa Logo
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.