Przełom w regulacjach dotyczących sztucznej inteligencji

“OKIEM PRAWNIKA” to cykl programów na antenie Telewizji Biznesowej, którego partnerem jest Bank Pekao S.A. W najnowszym odcinku programu redaktor Telewizji Biznesowej, Marek Klapa i Karol Sobków, mecenas z Kancelarii Graś i Wspólnicy omawiają zmiany w regulacjach dotyczących AI.

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, prawo, a szczególnie prawo międzynarodowe, nie nadąża za tymi zmianami. Jakie wyzwania stoją przed regulacjami AI? Jak Unia Europejska stara się nadążyć za tą technologią oraz jakie obowiązki nakłada na twórców oraz użytkowników systemów AI? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy poniżej:

Czy sztuczna inteligencja popełnia błędy?

Karol Sobków potwierdził, że “sztuczna inteligencja często się myli, czego ChatGPT jest najlepszym przykładem – wystarczy zadać mu bardziej rozbudowane pytanie”.

Czy prawo nie nadąża za rozwojem technologii?

Karol Sobków zgodził się, że w dzisiejszych czasach prawo zdecydowanie nie nadąża za bardzo szybkim rozwojem nowych technologii – choć Unia Europejska stara się to zmienić.

Czym jest AI Act?

Karol Sobków wyjaśnił, że “AI Act to bardzo szeroki akt, który zaczyna już obowiązywać w Unii Europejskiej. Akt ten dotyka wielu różnych podmiotów – w tym twórców systemów sztucznej inteligencji i jej użytkowników, którzy chcieliby wdrożyć dany system AI do swojego przedsiębiorstwa”.

Co istotne, AI Act wyróżnia cztery systemy sztucznej inteligencji: zakazany, wysokiego ryzyka (opatrzony wieloma obowiązkami regulacyjnymi), poziomu III (w ten zakres wchodzi ChatGPT, objęty jest on między innymi obowiązkami informacyjnymi) oraz niskiego ryzyka. Warto dodać, że katalog ten będzie aktualizowany.

Co istotne, jeśli dany przedsiębiorca stosuje któryś system sztucznej inteligencji, to musi mieć on na uwadze inne przepisy krajowe i europejskie.

Czy przedsiębiorca musi informować klientów, że korzysta z AI?

Karol Sobków oznajmił, że gdy AI Act zostanie wdrożony na terenie interesującego nas kraju, przedsiębiorca będzie musiał informować swoich klientów, że korzysta ze sztucznej inteligencji, ponieważ AI działa na danych, które mogą należeć do kogoś innego.

Warto jednak, aby przedsiębiorcy już dziś przygotowywali się do tych zmian w prawie i zmieniali swoje regulaminy oraz polityki prywatności.

Czy istnieją międzynarodowe regulacje dotyczące AI?

Karol Sobków poinformował, że “istnieje traktat o stosowaniu sztucznej inteligencji. Jest on jeszcze szerszy niż AI Act, gdyż podpisało go ponad 55 krajów – w tym Unia Europejska, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Mimo wszystko traktat ten nie jest do końca powiązany z AI, choć wyznacza on etyczne standardy dotyczące tworzenia i stosowania AI”.

Celem traktatu o stosowaniu sztucznej inteligencji jest nakierowanie twórców systemów sztucznej inteligencji, jak powinni oni tworzyć swoje systemy AI, jak powinni wykorzystywać AI i czego nie powinni robić. Katalog tego, czego twórcy nie powinni robić, jest naprawdę szeroki.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...