Przegląd WIG20 po decyzji FED! Czy banki się podniosą?

Inflacja w USA okazała się nieco niższa niż rynek przewidywał, co wywołało euforię na giełdzie w USA. Nie udzieliła się jednak ona polskiemu parkietowi. Na WIG20 najmocniej rośnie JSW, które szaleje z zyskiem ponad 6%. Natomiast banki po zaledwie jednej pozytywnej sesji mają się źle.

Warto też zastanowić się co z KGHM oraz LPP, gdzie spółka odzieżowa pokazała wyniki za okres od lutego do kwietnia. Marcin Tuszkiewicz, współzałożyciel innowacyjnej aplikacji dla inwestorów Squaber, w swoim cotygodniowym programie na antenie Telewizji Biznesowej, przedstawia prognozy dla spółek wchodzących w skład indeksu WIG20:

Analiza indeksu WIG20

Na indeksie WIG20 w ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z odbicie od 2400 punktów. Impuls wzrostowy nie był jednak kontynuowany przez dalszą część tego tygodnia, indeks powrócił do spadków.

W efekcie, obecnie mamy wyczekiwanie na dalszy rozwój wydarzeń. Dopóki kurs utrzymuje się powyżej 2400 punktów, długoterminowy trend wzrostowy cały czas jest w grze. Jeżeli jednak bariera ta zostanie wybita, to zdaniem Marcina Tuszkiewicza, “można spodziewać się spadku do 2330 punktów, a następnie podbicia do okolic 2500”.

Nie zmienia to faktu, że indeks WIG20 w ostatnim czasie nie wygląda dobrze, a odpowiedzialne za to są przede wszystkim akcje banków.

Analiza pary USD/PLN

Na parze USD/PLN doszło do cofnięcia po osiągnięciu poziomu 4.05. W efekcie, impuls wzrostowy się załamał, kurs dolara znów spadł poniżej poziomu 4.00 PLN, co według Marcina Tuszkiewicza, wskazuje, że para może znów kierować się na południe.

Z drugiej strony, sentyment na szerokim rynku się zmienił, co sugeruje, że polski złoty może się dalej osłabiać, co jest doskonale widoczne na wykresach kursów innych walut względem złotego.

Analiza pary EUR/PLN

Na parze EUR/PLN mamy ostatnio do czynienia z zaciekłą obroną oporu przyjmującego wartość 4.35. Nie zmienia to faktu, że w opinii Marcina Tuszkiewicza, dopóki kurs euro znajduje się powyżej poziomu 4.30 PLN, rozgrywany jest scenariusz wzrostowy, a euro powinno nadal pokazywać moc.

Analiza pary CHF/PLN

Na parze CHF/PLN jesteśmy obecnie świadkami próby wybicia poziomu 4.51. Marcin Tuszkiewicz uważa, że przełamanie tego oporu będzie bardzo byczym sygnałem do dalszego umacniania się franka.

Analiza pary GBP/PLN

Kurs funta względem polskiego złotego znajduje się obecnie na górnym ograniczeniu długoterminowej, szerokiej konsolidacji. Mowa tu o poziomie 5.15 PLN. Zdaniem Marcina Tuszkiewicza, jeśli zostanie on pokonany, czekają nas dalsze silne wzrosty – w grę będzie wchodził wtedy nawet ruch w górę w okolice 5.25 PLN.

Analiza indeksu NASDAQ 100

Indeks NASDAQ 100 kontynuuje spektakularny rajd wzrostowy. Jednym z głównych powodów ostatniego silnego impulsu jest spółka Apple, która na specjalnej konferencji wskazała, że będzie dostarczała rozwiązania AI, co wywołało falę euforii.

Według Marcina Tuszkiewicza “dopóki indeks NASDAQ 100 nie spadnie poniżej poziomu 19 435 punktów, nie ma co mowy o jakiejkolwiek istotnej korekcie czy przerwaniu trendu wzrostowego. Prawdziwym sygnałem do spadków byłoby zaś zejście poniżej poziomu 18 930”.

Analiza indeksu S&P 500

Na indeksie S&P 500 również trwa hossa i osiągane są nowe historyczne maksima. W opinii Marcina Tuszkiewicza “pierwszym sygnałem do spadków byłoby tutaj wybicie poziomu 5328 punktów”.

Analiza indeksu DAX 40

DAX 40 znajduje się obecnie na poziomie przedostatniego dołku, co zdaniem Marcina Tuszkiewicza “jest idealnym miejscem do wygenerowania impulsu wzrostowego i ataku na historyczny szczyt”.

Analityk ostrzega, iż jeżeli jednak ostatecznie dojdzie do spadku poniżej poziomu 18 370, to będzie to poważny objaw słabości rynku, który otworzy drogę do głębszego zejścia, co najmniej do poziomu 18 000 punktów.

Analiza spółek z sektora bankowego

Marcin Tuszkiewicz zwrócił uwagę, że na akcjach Alior Banku dopiero wybicie poziomu 94,50 PLN będzie sygnałem do wzrostów kurs.

Ekspert zwrócił jednak uwagę, że polskie banki zmagają się obecnie coraz większą słabością konsumentów oraz spadającym popytem na kredyty inwestycyjne dla przedsiębiorstw. Zdarzenia te wynikają z dezinflacyjnej fazy rozwoju gospodarczego, która jest jego fazą końcową.

Akcje mBanku kontynuują natomiast rajd spadkowy. Zdaniem Marcina Tuszkiewicza “istotny poziom 570 złotych zostanie osiągnięty już lada dzień, po czym powinno zaś dojść do odreagowania spadków. Zanegowaniem całego trendu spadkowego byłoby zaś wybicie poziomu 621 złotych, gdzie znajduje się ostatni potwierdzony szczyt”.

Kurs spółki Santander Bank Polska także kontynuuje falę spadków. Według Marcina Tuszkiewicza “akcje spółki kierują się w stronę poziomu 478 złotych. Jego wybicie otworzy zaś drogę do zejścia w okolice 440 PLN. Zanegowaniem trendu spadkowego i otwarcie nowej fali wzrostowej byłoby z kolei wybicie poziomu 517 złotych”.

Rajd spadkowy kontynuują też akcje Banku Pekao. Marcin Tuszkiewicz twierdzi, że “kurs zbliża się obecnie do poziomu 145 złotych. Jeśli wsparcie to nie zostanie wybronione, akcje będą zmierzać w kierunku 118 PLN”.

Akcje PKO Banku Polskiego radzą sobie zdecydowanie najlepiej. Co prawda na wykresie tego banku także mamy ruch spadkowy, lecz jego skala jest najmniejsza. Marcin Tuszkiewicz wskazał jednak, że wybicie poziomu 55,80 PLN otworzyłoby drogę do większego zejścia w kierunku 50 złotych.

Analiza spółki JSW

Na akcjach JSW mamy do czynienia z impulsem wzrostowym, lecz zdaniem Marcina Tuszkiewicza “jest to po prostu odbicie zdechłego kota. Dopiero wybicie oporu przyjmującego wartość 30 złotych za akcję dałoby szansę na odwrócenie trendu”.

Analiza spółki Cyfrowy Polsat

Po dojściu w okolice wsparcia przyjmującego wartość 11,90 PLN, na akcjach Cyfrowego Polsatu pojawiła się reakcja popytowa. Teraz Marcin Tuszkiewicz uważa, że każdy komunikat sygnalizujący nadejście obniżki stóp procentowych w Polsce będzie wspierać walory spółki.

Jeżeli jednak Rada Polityki Pieniężnej będzie komunikowała wprost, że obniżki stóp procentowych nie wchodzą w grę, to presja podażowa na akcje Cyfrowego Polsatu jest dość duża.

Z kolei z technicznego punktu widzenia, według Marcina Tuszkiewicza, drogę do wzrostów otworzyłoby dopiero wyjście powyżej poziomu 12,55 PLN. Z kolei spadek poniżej poziomu 11,90 PLN otworzyłby drogę do zejścia w okolice 11 złotych.

Analiza spółki CD Projekt

Na wykresie CD Projekt mamy obecnie do czynienia z brakiem zdecydowania rynku. Zdaniem Marcina Tuszkiewicza istotnym sygnałem do ruchu wzrostowego na akcjach tej spółki byłoby dopiero wybicie poziomu 143 złotych.

Analiza spółki KGHM

Marcin Tuszkiewicz zwrócił uwagę, że akcje KGHM znajdują się cały czas w ruchu spadkowym, ale jednocześnie ich kurs znajduje się obecnie na istotnym technicznym wsparciu. Nie zmienia to jednak faktu, że dalsze umacnianie się dolara będzie negatywnie wpływać na rynki miedzi oraz srebra – i co za tym idzie, na akcje spółki.

Analiza spółki PZU

Marcin Tuszkiewicz zaznaczył, że akcje PZU, po silnym ruchu spadkowym, testują obecnie linię trendu wzrostowego. W efekcie, w tej chwili kurs znajduje się w kluczowym miejscu. W grę wchodzą dwa scenariusze – albo przejście w długoterminowy trend spadkowy, albo powrót do długoterminowego trendu wzrostowego.

Analiza spółki Kęty

Według Marcina Tuszkiewicza trend wzrostowy na akcjach spółki Kęty został przerwany. W efekcie, pojawienie się teraz korekty jest bardzo prawdopodobne. W grę wchodzi tutaj nawet zejście do poziomu 762 złotych za akcję.

Analiza spółki Budimex

Marcin Tuszkiewicz zaleca ostrożność na akcjach Budimex, gdyż na wykresie można dostrzec słabość strony popytowej.

Co więcej, spadek poniżej poziomu 684 złotych będzie sygnałem do poważnej przeceny. W takim scenariuszu w grę wchodziłoby zejście co najmniej do poziomu 546 PLN. Zanegowaniem scenariusza spadkowego byłoby zaś wybicie powyżej 735 złotych.

Analiza spółki Dino Polska

Marcin Tuszkiewicz oczekuje spadków akcji Dino Polska, gdyż konsument w Polsce jest coraz słabszy, co po prostu musi się odbić na wynikach spółki. Na ten moment akcje tej sieci handlowej bronią jednak wsparcia przyjmującego wartość 390 złotych.

Analiza spółki Orlen

Marcin Tuszkiewicz zwrócił uwagę, że “akcje Orlenu wróciły do długoterminowej konsolidacji. W grę wchodzą teraz dalsze spadki do jej dolnego ograniczenia. Znajduje się ono na poziomie 58 złotych”.

Analiza spółki PGE

Marcin Tuszkiewicz zaznaczył, że akcje PGE znajdują się obecnie w newralgicznym miejscu. Jeśli z obecnego poziomu wygenerowany zostanie impuls wzrostowy, droga do oporu przyjmującego wartość 7,15 PLN zostanie otwarta.

Analiza spółki Kruk

Marcin Tuszkiewicz ocenił, że akcje spółki Kruk już od dłuższego czasu poruszają się w wąskim zakresie od 417 do 490 złotych.

Czynniki fundamentalne działają teraz na korzyść tej firmy. Problem w tym, że czynniki te mogą już być w cenach. Z drugiej strony na akcjach spółki cały czas mamy przestrzeń do dalszych wzrostów. Warto zatem zwracać uwagę na kolejny raporty kwartalne spółki.

Ponadto, Marcin Tuszkiewicz stwierdził, że “dopóki kurs nie spadnie poniżej 440 złotych, a następnie 417 PLN, akcje cały czas utrzymują się w długoterminowym trendzie wzrostowym”.

Analiza spółki Allegro

Marcin Tuszkiewicz oznajmił, że “akcje Allegro mogą znajdować się w tym momencie w przededniu kontynuacji ruchu wzrostowego. Jeśli poziom 37,90 PLN zostanie wybity, można oczekiwać silniejszego ruchu w górę”.

Analiza spółki Orange Polska

Akcje Orange Polska znajdują się w konsolidacji. Marcin Tuszkiewicz pozostaje jednak optymistą, jeśli chodzi o tę spółkę, gdyż „nawet w okresie spowolnienia gospodarczego powinna ona radzić sobie bardzo dobrze. Z tego powodu, dopóki kurs utrzymuje się powyżej poziomu 7,60 PLN za akcję, oczekuje się dalszych wzrostów”.

Z kolei, w przypadku spadku poniżej tej bariery, może nas czekać, zdaniem Marcina Tuszkiewicza, zejście w stronę wsparcia przyjmującego wartość 7 złotych.

Analiza spółki Pepco Group

Akcje Pepco Group cały czas znajdują się w okolicach poziomu 23,50 PLN. Według Marcina Tuszkiewicza, jeśli kurs utrzyma się powyżej tej bariery, będzie to znaczyło, że strona popytowa jest bardzo silna. Co więcej, w opinii eksperta, wybicie poziomu 24 złotych wygenerowałoby zaś szansę do większych wzrostów – nawet do okolic 26 PLN.

Z kolei spadek poniżej poziomu 23,20 PLN, będzie kierował kurs w stronę 22 złotych za akcję. Niestety, scenariusz ten jest bardziej prawdopodobny, ponieważ rynkowi brakuje w tej chwili pozytywnego sentymentu.

Analiza spółki LPP

Marcin Tuszkiewicz zauważył, że wyniki finansowe LPP zostały odebrane przez rynek negatywnie – i nie powinno to dziwić, ponieważ były one wyraźnie słabsze od oczekiwań analityków. Warto też zaznaczyć, że ruch wzrostowy na akcjach LPP zatrzymał się na istotnym oporze.

Teraz Marcin Tuszkiewicz oczekuje, że kurs LPP spadnie w okolice 16 000 złotych, gdzie pojawi się kolejne wsparcie.

Zobacz więcej

Polecamy

Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....