Przegląd sytuacji na wykresach: EUR, PLN, GBP, SP 500, złoto, WIG20, DAX 40

W najnowszym odcinku programu “PULS RYNKÓW”, Marcin Kiepas, Analityk Tickmill przedstawia prognozy dla cen złota oraz popularnych par walutowych i indeksów giełdowych. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Analiza wykresu GBP/USD

Opublikowane w środę rano dane z Wielkiej Brytanii pokazały spory spadek inflacji konsumenckiej. Wartość wskaźnika CPI w kwietniu była najniższa od trzech lat.

Z drugiej strony, spadek był niższy od założeń rynku. Prognozy ekonomistów zakładały, że inflacja cofnie się do poziomu 2,1% w ujęciu rocznym, podczas gdy rzeczywisty odczyt wyniósł 2,3%.

Marcin Kiepas zaznaczył, że odczyt ten komplikuje sytuację Banku Anglii – rynek nadal nie jest zgodne co do tego, kiedy cykl obniżek stóp procentowych się rozpocznie i jaką ścieżką będzie przebiegał.

W efekcie, opisywana publikacja wzmocniła kurs funta szterlinga w relacji do dolara amerykańskiego. Kurs pary GBP/USD błyskawicznie wzrósł z okolic 1.2712 do 1.2761. Następnie nastroje się zmieniły, co dało impuls do umocnienia dolara.

W takim układzie, według Marcina Kiepasa “jeśli sytuacja w kolejnych godzinach nie ulegnie zmianie, to mamy koniec fali wzrostowej”. Analityk uważa ponadto, że następnie na rynku pojawi się trend boczny z tendencją do coraz mniejszego zakresu wahań kursu.

Analiza wykresu EUR/USD

Marcin Kiepas zwrócił uwagę, że środowy spadek na parze walutowej EUR/USD przybrał już słuszne rozmiary. Doszło do zniesienia praktycznie całego ruchu wzrostowego, który miał miejsce 15 maja. Natomiast na gruncie analizy technicznej ruch ten nie powoduje jeszcze nowych sygnałów sprzedaży.

Zdaniem Marcina Kiepasa “w tej chwili mamy po prostu do czynienia z ruchem powrotnym do górnego ograniczenia kanału spadkowego, z którego para EUR/USD wybiła się 15 maja. Nie należy jednak wykluczać, że na rynkach globalnych wchodzimy teraz w okres pogorszenia koniunktury, co preferowałoby dolara, jako bezpieczną walutę”.

Warto też pamiętać, iż trzeba się liczyć z tym, że w czerwcu Europejski Bank Centralny ma obniżyć stopy procentowe, co ma osłabić walutą europejskiej wspólnoty.

Analiza wykresu EUR/PLN

Marcin Kiepas podkreślił, że na parze walutowej EUR/PLN obserwujemy obecnie wzrostową korektę w postaci odbicia w kierunku 50-dniowej średniej kroczącej, czyli okolic kursu 4.297.

Analiza wykresu USD/PLN

Marcin Kiepas zaznaczył, że “na parze walutowej USD/PLN doszło do zanegowania wybicia dołem z kilkumiesięcznego kanału wzrostowego. Szanse na mocny spadek w okolice 3.80 są już bardzo niewielkie”.

Analiza spółki NVIDIA

NVIDIA to wiodący przedstawiciel branży zaangażowanej w rewolucję AI. Z tego powodu raport finansowy tej spółki dotyczący pierwszego kwartału tego roku obrotowego, który zostanie opublikowany w środę po sesji, wpłynie z całą pewnością nie tylko na akcje tej firmy, ale na nastroje całego sektora technologicznego na Wall Street w kolejnych tygodniach.

Oprócz samych wyników za pierwszy kwartał bieżącego roku obrotowego (zakończony w kwietniu), ogromne znaczenie będą miały także zaprezentowana przez spółkę prognoza na kolejne trzy miesiące.

Marcin Kiepas stwierdził, że “jeśli wyniki kwartalne i prognozy spółki NVIDIA przewyższą oczekiwania, to kurs jej akcji przebije maksima z marca i będzie podążać w kierunku 1000 dolarów. Jeżeli zaś raport rozczaruje, dojdzie do realizacji zysków, która może mieć podobną skalę, jak ta z przełomu marca i kwietnia”.

Analiza indeksu S&P 500

Na indeksie S&P 500 cały czas dominuje popyt. Najważniejszy amerykański indeks w ostatnim czasie zdołał bowiem wybić powyżej wcześniejszych maksimów, następnie pojawiła się stabilizacja, ale nawet ona nie wyhamowała wzrostów.

Marcin Kiepas zwrócił przy tym uwagę, iż ze względu na osiągnięcie nowych historycznych szczytów, istnieje ryzyko pojawienia się korekty. Analityk podkreślił jednak, że potencjalna korekta nie będzie tak dotkliwa, jak ta w kwietniu, a istotne wsparcie w takim scenariuszu będzie stanowić linia trendu.

Analiza indeksu DAX 40

Na indeksie DAX 40 doszło do cofnięcia po osiągnięciu historycznych maksimów. Kurs niemieckiego indeksu jednak utrzymuje się powyżej szczytu poprzedniego rajdu wzrostowego.

Z tego powodu, według Marcina Kiepasa, hossa w ujęciu długoterminowym pozostaje niezagrożona, a potencjalna głębsza korekta, po powrocie kursu poniżej szczytu z marca, powinna znów zostać wyhamowana przez 50-dniową średnią kroczącą.

Analiza indeksu WIG20

Indeks WIG20 konsekwentnie kontynuuje długoterminowy ruch wzrostowy. Zwyżka nie jest może tak silna, jak w przypadku amerykańskich i niemieckich indeksów, ale nic na wykresie tego indeksu nie sygnalizuje obecnie głębszych spadków.

Obecnie rozgrywana korekta może natomiast, zdaniem Marcina Kiepasa, zostać wyhamowana przez istotne wsparcie przyjmujące wartość 2500 punktów.

Analiza wykresu złota

Marcin Kiepas stwierdził, że wybicie ceny złota powyżej historycznych szczytów z kwietnia zostało zatrzymane. Stanowi to sygnał, że poziom 2500 dolarów za uncję nie zostanie natychmiast osiągnięty. Jednocześnie majowy rajd wzrostowy pokazał, że nie można liczyć na głębszą korektę”.

Zdaniem Marcina Kiepasa “sygnałem do głębszej korekty byłby dopiero spadek 50-dniowej średniej kroczącej, natomiast w długim terminie trend wzrostowy pozostaje niezagrożony. Jego pierwszym celem będzie osiągnięcie ceny 2500 dolarów za uncję, a w kolejnych kwartałach w grę wchodzić może nawet zwyżka do 3000 USD”.

Analiza wykresu miedzi

Marcin Kiepas zaznaczył, że rynek miedzi, po wybiciu nowych rekordów był już tak mocno wykupiony, że po prostu musiał przejść w fazę korekty, która rozpoczęła się w tym tygodniu.

Zdaniem analityka, przecena miedzi jeszcze przed końcem maja lub na początku czerwca może sięgnąć poziomu 4,60 USD za funt. Z tych poziomów najprawdopodobniej powrócimy do trendu wzrostowego, a następnie kurs ponownie znajdzie się w okolicach szczytu.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...