Program rządowy „Pierwsze Klucze”! Dla kogo to się opłaca?

Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio – CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert, korzystając z własnego doświadczenia i wiedzy branżowej, analizuje różnorodne aspekty związane z kupnem, sprzedażą i zarządzaniem nieruchomościami.

W nowym odcinku programu Piotr Ochnio analizuje nowy program “Pierwsze Klucze”. Program ma obejmować jedynie rynek wtórny i budowę domów, a jego oprocentowanie ma wynosić 1,5% w systemie rat malejących.

Czy to realna pomoc dla kupujących, czy tylko polityczna zagrywka? Czy warto skorzystać z tego programu? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy poniżej:

Czym jest program mieszkaniowy “Pierwsze Klucze”?

Piotr Ochnio wyjaśnił, że “program mieszkaniowy “Pierwsze Klucze” jest następcą “Bezpiecznego Kredytu 2 procent”, który spowodował totalny wystrzał cen nieruchomości. Jednocześnie projekt ten zastępuje “Kredyt na Start”, który ostatecznie nie wszedł w życie”.

Co ciekawe, program “Pierwsze Klucze” nie obejmuje rynku pierwotnego. W ramach niego można jedynie kupić mieszkanie z rynku wtórnego lub wybudować dom. Ograniczenie to ma sprawić, że tym razem nie będą pojawiały się zarzuty, iż program mieszkaniowy tylko finansuje deweloperów.

Piotr Ochnio zaznaczył jednak, że “rynek nieruchomości to system naczyń połączonych i dopłaty do zakupów mieszkań na rynku wtórnym sprawią, iż wszystkie nieruchomości na rynku zaczną drożeć. Co więcej – niewykluczone, iż ostatecznie mieszkania od deweloperów również będą uwzględniane w tym programie”.

Jakie będzie oprocentowanie kredytu w ramach programu „Pierwsze Klucze”?

Piotr Ochnio zaznaczył, że “najważniejszym założeniem programu “Pierwsze Klucze” jest dopłata do kredytu, która ma sprowadzić je do poziomu 1,5% w systemie rat malejących. Ma to spowodować obniżenie wysokości rat do poziomu kredytów rynkowych (annuitetowych) oprocentowanych na poziomie od 4,5% do 5,5%”.

Piotr Ochnio wskazał, że “program ten będzie zatem finansować banki, ponieważ zapewnią sobie one dopłaty do kredytów od państwa na kilka lat, tak jakby oprocentowania kredytów oferowanych przez nie nadal wynosiły od 7% do 8%, podczas gdy stopy procentowe zostaną już obniżone”.

Dla kredytobiorców rozwiązanie to będzie zaś bardzo opłacalne, ponieważ oprocentowanie kredytu wyniesie 1,5% do następującej kwoty kredytu:

  • 250 tysięcy złotych dla jednoosobowego gospodarstwa
  • 400 tysięcy złotych dla dwuosobowego gospodarstwa
  • 450 tysięcy złotych dla trzyosobowego gospodarstwa
  • 500 tysięcy złotych dla czteroosobowego gospodarstwa
  • 600 tysięcy złotych dla pięcioosobowego gospodarstwa

Następnie kwota kredytu wzrasta o 50 tysięcy złotych za każdą kolejną osobę. Program jest zatem skierowany dla osób z większą rodziną.

Jakie będzie kryterium dochodowe w ramach programu „Pierwsze Klucze”?

Piotr Ochnio podkreślił, że warunkiem uzyskania dopłat w ramach programu “Pierwsze Klucze” będzie spełnienie kryterium dochodowego. Wyniesie ono:

  • 6500 PLN netto miesięcznie dla jednoosobowego gospodarstwa domowego
  • 11 000 PLN netto miesięcznie dla dwuosobowego gospodarstwa domowego
  • 14 500 PLN netto miesięcznie dla trzyosobowego gospodarstwa domowego
  • 18 500 PLN netto miesięcznie dla czteroosobowego gospodarstwa domowego
  • 21 000 PLN netto miesięcznie dla pięcioosobowego gospodarstwa domowego

Wyjście poza te limity nie będzie oznaczać w nowym programie automatycznego wykluczenia z programu. W takich przypadkach dopłata będzie po prostu odpowiednio pomniejszana.

W przypadku przekroczenia limitu przez gospodarstwo jednoosobowe, za każdy 1 złoty przekroczenia limitu dopłata byłaby pomniejszana o 50 groszy, a w przypadku gospodarstwa dwuosobowego albo większego – o 25 groszy.

Co istotne, opisane wyżej kryteria dochodowe miałyby być co roku waloryzowane w oparciu o mechanizm uwzględniający wzrost cen mieszkań i wysokość oprocentowania kredytów.

Jaki będzie limit ceny za metr kwadratowy nieruchomości w ramach programu “Pierwsze Klucze”?

Piotr Ochnio poinformował, że “najważniejszym ograniczeniem programu “Pierwsze Klucze” jest limit ceny za metr kwadratowy w danym mieście. Dla całego kraju wynosi on 10 000 złotych, a w pięciu największych miastach (Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Łodzi) został on podniesiony do 11 000 PLN”.

Jednocześnie gminy dostaną prawo do określenia w uchwale własnej wysokości limitu, co pozwoli go korygować stosownie do lokalnych uwarunkowań.

Inne założenia programu “Pierwsze Klucze”

Piotr Ochnio oznajmił, że “kolejnym założeniem programu “Pierwsze Klucze” jest możliwość kupienia mieszkania bez wkładu własnego. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł za nas zagwarantować wkład własny od wysokości 100 tysięcy złotych lub 20% wartości nieruchomości”.

Co więcej, nieruchomość kupowana w ramach programu “Pierwsze Klucze” musi być oddana do użytkowania od co najmniej pięciu lat, a obecny właściciel musi być w jej posiadaniu co najmniej od trzech lat. Zapis ten ma skutecznie ograniczyć działalność fliperów.

Czy program “Pierwsze Klucze” będzie stanowić realną pomoc dla kupujących?

Piotr Ochnio jest zdania, że “projekt “Pierwsze Klucze”, tak jak poprzednie programy mieszkaniowe wprowadzane w Polsce, praktycznie pomoże niewielkiej grupie osób, jednocześnie powodując skokowy wzrost cen nieruchomości i szkodząc większości kupujących”.

Zobacz więcej

Polecamy

Stracili oszczędności życia - Kawa z Agentem

Afera! Deweloper nie oddaje mieszkań ani pieniędzy

0
Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio - CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert,...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Co planuje Fed na 2025 rok? - Przegląd Rynków z Darkiem Dargo

Prognozy na 2025 rok: Co z rynkami po decyzji Fed?

0
W najnowszym odcinku “Przeglądu Rynków”, Dariusz Dargo, redaktor Telewizji Biznesowej, przedstawia prognozy dla rynków finansowych na 2025 rok. Jaki wpływ na przyszłe ruchy na...