W najnowszym wywiadzie przeprowadzonym przez redaktora Telewizji Biznesowej, Marka Klapę, Tomasz Jaroszek, twórca giełdowego kanału na YouTube – Doradca.tv, poruszył tematy związane z inwestowaniem w 2025 roku. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Czy Polska jest bezpiecznym krajem dla inwestowania?
Tomasz Jaroszek zwrócił uwagę, że “dla inwestora zagranicznego Polska nie uchodzi za bezpieczny kraj do inwestowania, ponieważ znajduje się ona bardzo blisko konfliktu zbrojnego i jest częścią wschodniej flanki Unii Europejskiej. Doskonale widzieliśmy to 2022 roku”.
Regionalne ryzyko geopolityczne w przypadku polskiej giełdy cały czas więc występuje. Co więcej, w ostatnich latach możemy zauważyć, że polski rynek finansowy przestał odzwierciedlać stan polskiej gospodarki, która cały czas prężnie się rozwija.
Z tego powodu nie warto inwestować wyłącznie na polskim rynku giełdowym, dywersyfikacja na cały świat, z uwzględnieniem amerykańskiego rynku akcji jest znacznie bardziej opłacalną strategią.
Jak dywersyfikować portfel inwestycyjny na GPW?
Tomasz Jaroszek oznajmił, że “w ostatnich latach indeks WIG20 nie pokazywał wzrostów na polskiej giełdzie. Były one jednak widoczne na bardzo dobrze zachowujących się indeksach mWIG40 i sWIG80. Pierwszy z nich jest indeksem średnich spółek, a drugi – małych”.
W efekcie, to w tych indeksach możemy znaleźć prawdziwe perełki Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Co więcej, polscy inwestorzy indywidualni i instytucjonalni mają realny wpływ na indeksy mWIG40 i sWIG80. Indeksem WIG20 rządzi zaś kapitał zagraniczny.
Jak ETF-y zmieniają polski rynek inwestycyjny?
Tomasz Jaroszek oświadczył, że “w Polsce widoczna jest pasywna rewolucja. Polscy inwestorzy coraz częściej sięgają po rynki zagraniczne właśnie za pośrednictwem funduszy ETF. W ten sposób uzyskują oni zdywersyfikowany portfel na cały świat, oszczędzając przy tym czas, który pochłania aktywne inwestowanie”.
Jak inwestować w IKE i IKZE w 2025 roku?
Tomasz Jaroszek zaznaczył, że “IKE i IKZE to fantastyczne instrumenty zapewniające prostą przewagę podatkową już na starsze. Za pomocą inwestowania na tych rachunkach nie zapłacimy bowiem podatku od zysków kapitałowych – pod warunkiem, że utrzymamy te inwestycje w długim terminie i nie wypłacimy środków”.
Europejska emerytura OIPE – jak oszczędzać na emeryturę w 2025 roku?
Tomasz Jaroszek wskazał, że “OIPE to produkt, który dopiero raczkuje z perspektywy polskiego inwestora, nadal oferuje go tylko jedna instytucja. Sama idea OIPE polega na tym, że niektóre kraje – w tym Polska – mają rozbudowaną ofertę produktów emerytalne, a w innych takich programów w zasadzie nie było”.
W efekcie, z poziomu unijnego zdecydowano, że zaoferowany zostanie produkt emerytalny dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. W Polsce OIPE jest bardzo podobne do IKE. Limit jest ten sam, produkt ten również jest zwolniony z podatku do zysków kapitałowych, o ile utrzymamy nasze środki do 60. roku życia.
Jedyną istotną różnicą jest to, że w OIPE można inwestować tylko i wyłącznie w taki sposób, że spółka zarządza naszymi pieniędzmi, a nie my samodzielnie. My możemy tylko wybrać strategię dopasowaną dla siebie – jaki odsetek w portfelu zajmą akcje, a jaki obligacje. Będzie to jednak portfel pasywny.
Na ten moment, zdaniem Tomasza Jaroszka, OIPE jest narzędziem dla inwestorów, którzy mają duże nadwyżki finansowe i wykorzystali już limity w IKE oraz IKZE.
Czy brokerzy rzeczywiście walczą o polskich inwestorów?
Tomasz Jaroszek stwierdził, że “pula aktywnych inwestorów w Polsce jest relatywnie mała. Rywalizacja o tych aktywnych klientów zaczęła się zatem dość niedawno. Teraz domy maklerskie zaczęły zmieniać swoje narzędzia, obniżać opłaty i oferować bonusy inwestycyjne, co jest fantastyczną informacją dla inwestorów”.
Jak ponowny wybór Trumpa zmieni sytuację na giełdach i nasze inwestycje w 2025 roku?
Tomasz Jaroszek jest zdania, że “najbliższe lata będą niesamowicie ciekawe, gdyż praktycznie nikt nie wie, czego się spodziewać, jeśli chodzi o realizację obietnic wyborczych Donalda Trumpa,a także jak na to zareagują poszczególne sektory gospodarki i rynek pracy”.
Z całą pewnością przed nami okres dużej zmienności na rynkach finansowych. Warto także dodać, że Wall Street i najwięksi inwestorzy lubią Donalda Trumpa, dlatego amerykański rynek jest pozytywnie nastawiony do jego prezydentury.
Jak Elon Musk wpłynie na biznes i inwestycje w nowej administracji Trumpa?
Tomasz Jaroszek nie wierzy, że Donald Trump i Elon Musk będą w stanie przez cztery lata solidnie współpracować, ponieważ to dwie osoby o ogromnym ego. Pierwsze zgrzyty prawdopodobnie zobaczymy już niebawem, gdy zacznie dochodzić do pierwszych realizacji obietnic wyborczych.
Co czeka amerykańską giełdę w 2025 roku?
Tomasz Jaroszek podkreślił, że “przy takiej gigantycznej hossie i kolejnych najwyższych wynikach w historii bardzo łatwo jest rzucić prognozę, że w 2025 roku na Wall Street spodziewali się korekty, gdyż nawet najprostszy impuls byłby doskonały dla krótkoterminowych inwestorów do realizacji zysków”.
2024 rok był zaś na amerykańskiej giełdzie jednym z najlepszych roczników ostatniego stulecia. Trudno będzie zatem to dogonić, choć oczekiwania są bardzo duże. Nie zmienia to jednak faktu, że kapitał z Europy i krajów azjatyckich jest coraz mocniej zasysany do Stanów Zjednoczonych, a wyraźna hossa cały czas panuje.
Dlaczego DAX rośnie, mimo problemów gospodarczych Niemiec?
Tomasz Jaroszek zwrócił uwagę, że “w skład indeksu DAX wchodzą spółki globalne, które równie dobrze mogłyby być notowane w Stanach Zjednoczonych i radzić sobie na Wall Street równie dobrze, co amerykańscy giganci. Większość tych spółek generuje przychody z całej kuli ziemskiej, nie są one zatem zależne od niemieckiej gospodarki”.
Z drugiej strony, jeśli będą nas czekać globalne korekty na rynkach finansowych, to indeks DAX również wtedy wyraźnie ucierpi.