Problemy z produktywnością czy problemy z AI? Ceny frachtu – kłopoty?

W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Sygnały Dnia”, Michał Palaczyk – inwestor i analityk w Squaber, analizuje indeksy sztucznej inteligencji w USA, WIG20 i S&P 500 oraz takie spółki, jak JSW, Allegro, GreenX Metals, Eurocash czy PKP Cargo.

Czy PKP Cargo to dalej okazja? Jak wygląda sytuacja techniczna indeksów sztucznej inteligencji w USA? Gdzie znajduje się poziom oporu na indeksie S&P 500? Dokąd może wzrastać WIG20? Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Michał Palaczyk o cenach frachtu i sytuacji na Kanale Sueskim

Michał Palaczyk poinformował, że “sytuacja na Kanale Sueskim obecnie nie jest zła, a ostatnie korki, o których pisały światowe media, były spowodowane zaburzeniami pogodowymi bezpośrednio w okolicach RPA, które już ustępują”.

W związku z tym nie ma problemów z przepływem w okolicach RPA, a coraz więcej statków kieruje się przez Kanał Sueski. W efekcie, notowania frachtu zaczynają się stabilizować, a w wielu przypadkach nawet spadają.

Michał Palaczyk o wzroście produktywności

Michał Palaczyk zwrócił uwagę, że przez ostatnie 20 lat Stany Zjednoczone doświadczyły niebywałego wzrostu produktywności na poziomie godzinowym rzędu 40%. Dla porównania, w strefie euro produktywność w tym okresie wzrosła jedynie o kilkanaście procent.

Co gorsza, od startu pandemii COVID-19 produktywność godzinowa w strefie euro spada. Aby to się zmieniło, konieczne jest obniżenie kosztów pracy, zmniejszenie liberalizacji rynku pracy i duże nakłady na robotyzację oraz automatyzację procesów.

Analiza indeksu Nasdaq Global AI and Big Data

Michał Palaczyk podkreślił, że “indeks Nasdaq Global AI and Big Data radzi sobie w ostatnim czasie znacznie gorzej niż S&P 500. Najnowszy układ wzrostowy na tym indeksie nie cechuje się szczególnie wysoką dynamiką”.

Analiza indeksu S&P 500

Michał Palaczyk wskazał, że “na indeksie S&P 500 prawdopodobnie już wkrótce znajdziemy się w luce w okolicach przekraczających 5600 punktów. Do historycznych szczytów brakuje zaś 1,6%, można więc spodziewać się, że jeszcze w sierpniu zostaną one osiągnięte”.

Michał Palaczyk zaznaczył, że “aktualne odbicie jest bezprecedensowo mocne – mocniejsze niż odbicie z dołków w październiku 2023 i odbicie z marca 2023 roku, gdy lokalne banki były ratowane przez Fed”.

Analiza indeksu WIG20

Michał Palaczyk ocenił, że “odbicie na indeksie WIG20 także jest bezprecedensowe, ponieważ odpowiadały za nie zaledwie dwie sesje. W efekcie, przy tak mocnym sentymencie, indeks musi znajdować się w mocnym sentymencie wzrostowym, zwłaszcza że inwestorzy zagraniczny obecnie chętnie kupują polskie akcje”.

Zdaniem Michała Palaczyka teraz w grę wchodzi zatem zwyżka do 2550 punktów. Ustanowienie nowych szczytów nie jest jednak pewne.

Analiza spółki JSW

Michał Palaczyk wskazał, że “w okolicy poziomu 25 złotych, akcje JSW pokazują relatywną siłę. Możliwe zatem, że z tego poziomu rozpocznie się większy układ wzrostowy. Warto zatem obserwować tę spółkę”.

Analiza spółki Allegro

Michał Palaczyk podkreślił, że “wzrosty na Allegro zatrzymały się blisko poziomu 40 złotych za akcję. W efekcie, w grę wchodzi teraz lekka korekta do 36 złotych. Sytuacja techniczna pozostaje jednak pozytywna”.

Analiza indeksu mWIG40

Michał Palaczyk jest zdania, że “indeks mWIG40 powinien już niebawem znaleźć się przy poziomie 6400 punktów. Wzrost na tym indeksie jest jednak wolniejszy niż na WIG20, a na dodatek cały czas nie powrócił on do długoterminowego trendu wzrostowego, co zapowiada, że nie ma co się nastawiać na ustanowienie nowych historycznych rekordów”.

Warto przy tym zaznaczyć, że najistotniejsze dla indeksu mWIG40 spółki w ostatnim czasie nie rosną, a nawet pokazują słabość. Na indeksie WIG20 mamy zaś do czynienia z odmienną sytuacją.

Analiza spółki GreenX Metals

Michał Palaczyk zwrócił uwagę, że “akcje GreenX Metals spadają już do poziomu 1,80 PLN. Co gorsza, nie należy wykluczać, że to jeszcze nie koniec układu spadkowego. Mimo wszystko, przy obecnym otoczeniu informacyjnym, nie należy się tutaj spodziewać gigantycznego załamania”.

Zdaniem Michała Palaczyka “w szerokim ujęciu czasowym GreenX Metals ma bowiem perspektywy biznesowe, a przede wszystkim procesowe – na wygrywanie sporów sądowych ze Skarbem Państwa”.

Analiza spółki Eurocash

Michał Palaczyk wskazał, że “akcje spółki Eurocash wygenerowały układ wzrostowy. Teraz zatem może pojawić się ruch do okolic 12,20 PLN, lecz w ujęciu długoterminowym spółka może borykać się z problemami spowodowanymi słabością polskiego konsumenta”.

Analiza spółki PKP Cargo

Michał Palaczyk zaznaczył, że “akcje PKP Cargo wygenerowały dość dynamiczną korektę spadkową rzędu kilkunastu procent, po czym rozpoczęły one kontratak. Teraz najwięcej zależy od tego, jak przebiegać będzie restrukturyzacja spółki”.

Według Michala Palaczyka “jeśli nie zaprezentuje ona dających nadzieję wyników finansowych lub nowej strategii, może pojawić się przetestowanie poziomu 17,50 PLN, a następnie szersza fala realizacji zysków po tych gigantycznych wzrostach”.

Zobacz więcej

Polecamy

Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....