W najnowszym odcinku programu „Biznes Nieoczywisty” Jakub Zadrożny, partner w SPECTATOR communications advisors rozmawia z Tomaszem Hajdukiem, Dyrektorem Inwestycyjnym w Abris Capital Partners, o tym, jak fundusze private equity wspierają rozwój firm, w które inwestują. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Czy fundusze private equity przejmują spółki, w które inwestują?
Tomasz Hajduk poinformował, że “Abris Capital Partners jest zainteresowany pakietami większościowymi w spółkach. Są jednak fundusze, które są zainteresowane pakietami mniejszościowymi. Na rynku private equity trzeba bowiem dostosowywać się do potrzeb przedsiębiorców, aby znajdować najciekawsze projekty”.
Czym są fundusze private equity?
Tomasz Hajduk wyjaśnił, że “fundusze private equity inwestują pieniądze powierzone im przez inwestorów instytucjonalnych – w tym fundusze emerytalne, uniwersytety i firmy ubezpieczeniowe; oraz zamożne osoby prywatne. Celem takiego funduszu jest pomnożenie tych środków poprzez inwestowanie w interesujące biznesy”.
Branża ta zaczęła poważnie rozwijać się w Stanach Zjednoczonych, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy fundusze private equity koncentrowały się na budowanie wartości poprzez dźwignię finansową. Spółki były bowiem dosyć tanie, przez co dostępność finansowania pozwalała na pokrycie dużej części ceny zakupu długiem.
Po bańce dotcomów oraz kryzysie finansowym z lat 2007-2008 sytuacja ta się zmieniła – możliwość sfinansowania transakcji tak dużą częścią długu spadła, a rynek stał się bardziej konkurencyjny. W efekcie, trzeba było skupić się na innych formach budowania wartości.
Dziś fundusze private equity największy nacisk kładą na wzrost przychodów i marżowości oraz na mnożnik wyceny spółki – tak, aby przy wyjściu z inwestycji znacząco się on różnił od wartości przy rozpoczęciu współpracy.
Jak fundusze private equity współpracują z przedsiębiorcami?
Tomasz Hajduk wskazał, że fundusze private equity koncentrują się na działaniach budujących wartość. W tym celu dokonują one konsolidacji rynku lokalnego, gdyż poprawia to pozycję konkurencyjną biznesu i umożliwia poszerzenie jego oferty. Inną ważną strategią jest ekspansja na inne kraje regionu. Kolejną istotną strategią jest transformacja cyfrowa.
Czy fundusze private equity mogą pomóc przedsiębiorcom w akwizycjach na rynku zagranicznym?
Tomasz Hajduk oznajmił, że “fundusze private equity coraz częściej wspierają polskich przedsiębiorców w kupowaniu biznesów za granicą. Fundusze pomagają sfinansować taką transakcję, a także skutecznie pod kątem prawnym ją przeprowadzić”.
Mało tego, fundusze private equity wspierają także polskie firmy w procesie integracji takich zagranicznych podmiotów. To bardzo dobry trend dla polskich biznesów.
W jaki sposób zarząd firmy funkcjonuje z funduszem private equity?
Tomasz Hajduk zaznaczył, że “to na zarządzie opiera się egzekucja strategii ustalonej z funduszem private equity, której celem jest doprowadzenie przedsiębiorstwa do bycia produktem exitowym. Fundusz private equity stara się wspierać spółkę w tym procesie, nierzadko również wspiera on spółkę operacyjnie”.
Główną odpowiedzialność ponosi jednak zarząd, dlatego kluczem do sukcesu jest stworzenie odpowiedniego zespołu oraz miarodajna ocena istniejącego zarządu już na etapie transakcji. Ustalenie najistotniejszych zasad przed rozpoczęciem współpracy jest zatem niezbędne, aby zrealizować swoje cele.
Jakie są perspektywy na przyszłość rynku private equity?
Tomasz Hajduk podkreślił, że “2024 rok na rynku private equity był wymagający. Wolumen transakcyjny najprawdopodobniej spadł w ujęciu rocznym. Z drugiej strony, dobre aktywa nadal nie mają problemów z pozyskiwaniem inwestorów. W innych przypadkach zaś procesy się przedłużają, co powoduje niepewność”.
Mimo wszystko, jako że oczekuje się spadków stóp procentowych, można prognozować, iż w przyszłym roku kondycja rynku private equity będzie lepsza, gdyż dostępność finansowania transakcji wzrośnie.