Prezydent RP Andrzej Duda zawetował ustawę o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Jakie będą kolejne kroki? Czego możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach? Jakie aktualnie przedsiębiorcy płacą składki?
Na te pytania, w najnowszym wywiadzie przeprowadzonym przez redaktora Telewizji Biznesowej, Marka Klapę, odpowiada z Anna Misiak, Szefowa Zespołu Podatków Osobistych i Doradztwa dla Pracodawców w MDDP. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Jaką składkę zdrowotną aktualnie płacą przedsiębiorcy?
Anna Misiak oznajmiła, że “aktualnie przedsiębiorcy, w zależności od formy opodatkowania oraz wysokości dochodu, płacą różne składki zdrowotne. Przede wszystkim składka zdrowotna przedsiębiorców rozliczających się według skali wynosi 9% od dochodu”.
W przypadku przedsiębiorców opłacających podatek liniowy składka wynosi 4,9% od dochodu. Przy czym przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym, mają jeszcze możliwość odliczyć do kwoty 12 900 złotych składkę zdrowotną – mogą oni albo wliczyć ją w koszty, albo pomniejszyć swoją podstawę opodatkowania.
Mamy jeszcze przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem. W tym przypadku mamy trzy progi dochodowe – do 60 000 złotych rocznie ich stawka wynosi 461 PLN miesięcznie, od 60 000 do 300 000 złotych stawka wynosi prawie 770 PLN, a przy dochodzie powyżej 300 000 złotych rocznie – nieco ponad 1300 PLN miesięcznie.
Warto dodać, że w przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem, 50% tej składki może być odliczane od przychodu.
Czym jest składka zdrowotna?
Anna Misiak wyjaśniła, że “za pomocą składki zdrowotnej płacimy za dostęp do państwowej służby zdrowia. Przedsiębiorca musi płacić składkę zdrowotną. W ten sposób uzyskuje on dostęp do państwowej opieki zdrowotnej i może iść do szpitala, gdzie będzie objęty niezbędną opieką przewidzianą dla pacjenta”.
Co ważne, dostęp do lekarza nie jest uzależniony od wysokości dochodu, od którego płacimy składkę zdrowotną. W praktyce, niezależnie od tego, ile płacimy składki, dostęp do lekarza jest taki sam.
Czy przedsiębiorcy mogą liczyć na obniżenie składki zdrowotnej?
Anna Misiak poinformowała, że “nowe zasady, które zaproponował rząd przewidują obniżenie składki zdrowotnej dla sporej części przedsiębiorców. Prezydent zawetował jednak tę ustawę. W efekcie, aby wprowadzić tę ustawę w życie, rząd musiałby teraz odrzucić weto prezydenta. Do tego potrzeba jednak ⅗ głosów w Sejmie”.
Oznacza to, że przy aktualnym układzie sił odrzucenie weta przez koalicję rządzącą nie jest możliwe. Niewykluczone jednak, że ustawa obniżająca składkę zdrowotną zostanie ponownie napisana i procedowana po raz drugi. Przedsiębiorcy liczą na taki scenariusz, ponieważ prawdopodobnie będzie on oznaczał, że zmiany wejdą w życie od 2026 roku.
Czy możliwe jest, aby przedsiębiorcy uzyskali możliwość wyboru na jaki podmiot będą opłacać składkę zdrowotną?
Anna Misiak nie sądzi, aby taki scenariusz był możliwy. Kłopoty z państwową służbą zdrowia są bowiem artykułowane od dawna, a na publiczną ochronę zdrowia zawsze będą potrzebne coraz większe środki, ponieważ społeczeństwo się starzeje.
Ponadto fakt, że ktoś korzysta z prywatnej służby zdrowia nie powoduje, iż finalnie ta osoba nie będzie potrzebować wsparcia z państwowej służby zdrowia, która jest na bardzo wysokim poziomie, jeśli chodzi o leczenie wybranych zaawansowanych dolegliwości.
Czy istnieje ryzyko, że w związku z wysoką składką zdrowotną przedsiębiorcy będą przenosić działalność za granicę?
Anna Misiak zaznaczyła, że “trzeba zdać sobie sprawę, iż jeżeli ktoś jest polskim rezydentem podatkowym, to finalnie będzie musiał dochód zagraniczny zadeklarować w Polsce – i w efekcie rozliczać je w naszym kraju. W praktyce ZUS może zażądać dodatkowej składki zdrowotnej od działalności prowadzonej za granicą”.