Wojciech Kowalczyk – Prezes Zarządu Grupy Boryszew, omawia 2023 rok, w tym poszczególne wyniki spółki. Jakie są założenia strategii spółki na lata 2024-2028? Przekonamy się poniżej:
2023 rok w ocenie Wojciecha Kowalczyka
Wojciech Kowalczyk oświadczył, że “2023 rok był dobry dla Grupy Boryszew. Firma w tym okresie pokazała stabilne rezultaty – wynik EBITDA bez zdarzeń jednorazowych na poziomie 380 milionów złotych to bardzo dobry wynik. Zysk netto w wysokości 130 milionów po odpisach na poziomie 44 milionów to również powód do dumy”.
Jak wyglądało otoczenie makroekonomiczne w 2023 roku?
Wojciech Kowalczyk oznajmił, że “otoczenie makroekonomiczne w ubiegłym roku, a szczególnie w jego drugiej połowie, było trudne. Mieliśmy w tym okresie bowiem do czynienia z dużym osłabieniem wzrostu gospodarczego – szczególnie w Niemczech. Jednak dzięki dywersyfikacji Grupa Boryszew dała sobie radę”.
Jakie czynniki miały wpływ na wyniki finansowe w 2023 roku?
Wojciech Kowalczyk wyjaśnił, że “Grupa Boryszew aktywnie zarządza swoimi ryzykami walutowymi, co pomogło spółce zoptymalizować wyniki i utrzymać je na wysokim poziomie”.
Z czego wynika spadek w segmencie “Metale”?
Wojciech Kowalczyk wytłumaczył, że “w składu semgentu metali Grupy Boryszew wchodzi stal, mosiądz, ołów i aluminium. Ostatni z tych metali radzi sobie najlepiej. Mosiądz również się broni na dobrym poziomie”.
Prezes Grupy Boryszew dodał jednak, że jednocześnie spółka boryka się z dużą presją cenową, jeśli chodzi o importerów z Azji, dlatego aktywa stalowe grupy będą musiały przejść element restrukturyzacyjny.
Jakie są założenia nowej strategii Grupy Boryszew?
Wojciech Kowalczyk wskazał, że zgodnie z założeniami nowej strategii Boryszew najpóźniej od 2028 roku ma zużywać tylko zieloną energię, a także obniżyć emisję gazów cieplarnianych o 50%.
Zdaniem prezesa Grupy Boryszew “to rewolucyjne podejście w tak energochłonnej grupie – Boryszew jest bowiem jedną z największych grup przemysłowych w Polsce”. Ponadto, zgodnie z nową strategią, Boryszew tworzy dwa nowe segmenty. Mowa tutaj o segmencie gospodarki cyrkularnej oraz segmencie budowy i zarządzania magazynami energii.
Jakie są cele strategiczne Grupy Boryszew w poszczególnych segmentach?
Wojciech Kowalczyk oświadczył, że “w segmencie motoryzacyjnym celem strategicznym jest zwiększenie udziału samochodów elektrycznych do przekraczającego 60%”.
Prezes Grupy Boryszew jest zdania, że pomimo problemów, które mamy w tej chwili w elektromobilności, to rynek samochodów elektrycznych w Europie w perspektywie 2-3 lat ruszy do przodu, tak jak to miało miejsce w Chinach.
Z kolei w segmencie metali, Wojciech Kowalczyk “największe nadzieje wiąże ze swoją fabryką w Skawinie, z przewodami napowietrznymi i z rewolucją dotyczącą elektromobilności – w krajach, które nas otaczają nakłady na ten cel idą bowiem w miliardy euro, potencjał dużego wzrostu jest tam więc widoczny”.
Prezes Grupy Boryszew zauważył również, że nasz kraj czeka budowa offshore, w której spółka też chce uczestniczyć, ponieważ w grę wchodzą ogromne, wielomiliardowe inwestycje.