Prezentacja wyników Asseco Poland, Marek Panek – Wiceprezes Zarządu

Marek Panek, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland, omawia dwie dekady obecności spółki na giełdzie, a także wyniki finansowe minionego roku. Jak wyglądają plany Asseco Poland na 2024 rok? Przekonamy się poniżej:

Jak rosły wyniki Asseco Poland przez ostatnie 20 lat?

Marek Panek oświadczył, że dziś Asseco Poland jest przekonane, że “wejście na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie w 2004 roku to był bardzo dobry ruch. Rynek kapitałowy pomógł spółce w wielu aspektach”.

W efekcie, przychody Asseco Poland od momentu debiutu giełdowego urosły ponad 150 razy, a zysk operacyjny – blisko 100 razy. Wiceprezes Asseco Poland stwierdził, że te liczby są najlepszym dowodem na to, jak spółka się rozwinęła.

Jak Marek Panek ocenia 2023 rok?

Marek Panek uważa, że 2023 rok był najlepszym okresem w historii Asseco Poland. Spółka osiągnęła blisko 16,9 miliarda złotych przychodu, zysk operacyjny wyniósł blisko 2 miliardy PLN, a zysk netto sięgnął 530 milionów złotych.

Jednocześnie wiceprezes Asseco Poland zaznaczył, że otoczenie nie pomaga spółce, działa ona obecnie w niezwykłych uwarunkowaniach geopolitycznych, takich jak wojna w Ukrainie i wojna w Izraelu.

Marek Panek zwrócił ponadto uwagę, że Asseco Poland, jak zwykle postanowiło podzielić się z akcjonariuszami wypracowanym wynikiem i na każdą akcję wypłaci 3,66 PLN dywidendy, co jest największą kwotą w historii spółki.

Jak kursy walut wpłynęły na wyniki finansowe Asseco Poland?

Marek Panek wskazał, że “efekty różnic kursowych są w Asseco Poland bardzo widocznie, gdyż w 88% przychodów w Grupie Asseco pochodzi ze spółek zagranicznych”.

Wiceprezes Asseco Poland podkreślił, że “gdyby Asseco Poland pokazało przychody według stałych kursów walut, to byłyby one o 1,5 miliarda wyższe. Cieszy natomiast fakt, że biznesy w całej Grupie Asseco rosną organicznie średnio o 5%, co oznacza, że podstawowy biznes jest bardzo zdrowy”.

Marek Panek o sytuacji w Izraelu

Marek Panek zwrócił uwagę, że “spółki izraelskie należące do grupy Formula Systems prowadzą działalność nie tylko w Izraelu. W praktyce, wpływ Izraela na Formula Systems nie był aż tak duży, lecz był on oczywiście zauważalny”.

Wiceprezes Asseco Poland zaznaczył jednak, że “Izrael to kraj przygotowany na konflikty zbrojne. Sytuacja już się więc na tyle ustabilizowała, że finalnie całoroczne wyniki Formula Systems w 2023 roku były rekordowe”.

Marek Panek podkreślił przy tym, że “konflikt cały czas trwa, a około 1000 pracowników Grupy Asseco z Izraela trafiło do armii, co absolutnie spółce nie pomaga, jako że nie mogą one pracować przy projektach”.

Jak wygląda backlog Asseco Poland na 2024 rok?

Marek Panek oświadczył, że Asseco Poland ma bardzo dobry backlog, co pozwala z optymizmem patrzeć na 2024 rok. Warto zauważyć, że w stosunku do ubiegłego roku backlog wzrósł o 14%, co jest bardzo dobrą sytuacją. Powody do zadowolenia stanowi na dodatek fakt, że backlog jest podobny we wszystkich segmentach Grupy Asseco.

Jakie są plany rozwoju Asseco Poland na 2024 rok?

Marek Panek oznajmił, że “Asseco Poland nieustannie pracuje nad akwizycjami. Grupa poszukuje obecnie spółek, które do niej pasują od strony produktowej i kompetencyjnej”.

Ponadto, wiceprezes Asseco Poland zaznaczył, że “spółka rozwija się we wszystkich segmentach, które dzisiaj są trendy – mowa tu o takich segmentach, jak cloud, sztuczna inteligencja czy cybersecurity”.

Marek Panek o planie na akcje własne skupione w 2023 r.

Marek Panek przypomniał, że Asseco Poland jest w posiadaniu blisko 18% akcji własnych. Od początku celem skupu akcji własnych była zmiana struktury akcjonariatu w celu zbudowania większej wartości dla akcjonariuszy i podniesienia kursu akcji.

Wiceprezes Asseco Poland przekazał, że “dzisiaj spółka ma na stole kilka opcji i wszystkie są bardzo poważnie rozważane. Pierwszą opcją jest sprzedaż tych akcji do potencjalnych inwestorów zagranicznych. Drugą opcją jest zaś umorzenie akcji”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...