Prezentacja wyników Asseco Poland, Marek Panek – Wiceprezes Zarządu

Marek Panek – Wiceprezes Zarządu Asseco Poland, opowiada o danych finansowych z pierwszej połowy 2024 roku, a także o różnicy kursowej i jej wpływie na wyniki. Czy spółka jest zadowolona z pierwszego półrocza? Przekonamy się poniżej:

Jak Asseco ocenia pierwsze półrocze 2024?

Marek Panek oznajmił, że “zarząd Grupy Asseco jest bardzo zadowolony z pierwszego półrocza 2024, ponieważ okres ten wyglądał bardzo dobrze. Grupa osiągnęła 8,4 miliarda złotych przychodu, 824 miliony PLN zysku operacyjnego i 235 milionów złotych zysku netto”.

Wiceprezes Asseco Poland przekazał, że liczby te ogromnie satysfakcjonują zarząd i są potwierdzeniem wielkiej skuteczności spółki w tym okresie.

Jaki wpływ miały różnice kursowe na wyniki Asseco?

Marek Panek zaznaczył, że “trzeba cały czas pamiętać o różnicach kursowych, które mają ogromny wpływ na wyniki Grupy Asseco. Prawie 90% przychodów całej Grupy generują bowiem spółki zagraniczne. W związku z tym, w sprawozdaniach finansowych lokalne waluty przeliczane są na złotówki”.

Wiceprezes Asseco Poland wyjaśnił, że w ostatnim półroczu różnice kursowe zadziałały w przypadku Grupy Asseco w sposób negatywny. Gdyby Grupa prezentowała swoje wyniki z wyłączeniem tych różnic, przychody byłyby wyższe o 6%, a zysk operacyjny – aż o 11%.

Czy zmienia się otoczenie biznesowe?

Marek Panek ocenił, że czynników zewnętrznych wpływających na biznes jest od pewnego czasu bardzo dużo. Warto tutaj wspomnieć o wojnie na Ukrainie, wojnie w Strefie Gazy, nowy rząd w Polsce i napływ do naszego kraju funduszy unijnych.

Wiceprezes Asseco Poland wytłumaczył, że “Grupa stara się dopasowywać do tych czynników, cały czas jednak robiąc przy tym swoje. Klienci Asseco dobrze odbierają jej działania, co znajduje odzwierciedlenie w wynikach finansowych”.

Czy do Grupy Asseco dołączą kolejne spółki?

Marek Panek oświadczył, że “polityka akwizycyjna to jeden z elementów rozwoju Grupy Asseco. Zarząd nie stawia sobie jednak celu zakupu konkretnej liczby spółek rocznie, lecz poszukuje podmiotów, które do Grupy pasują – produktowo, kompetencyjnie lub geograficznie”.

Grupa Asseco cały czas prowadzi rozmowy. Od początku tego roku do Grupy dołączyło już siedem nowych spółek, działających na różnych rynkach. Asseco liczy przy tym, że prężny rozwój segmentu payment Grupy będzie dynamicznie kontynuowany również w kolejnych krajach.

Jak wygląda backlog Asseco po pierwszym półroczu?

Marek Panek oznajmił, że “patrząc na backlog, zarząd jest bardzo optymistycznie nastawiony do drugiej połowy 2024 roku. Backlog Grupy, jeśli chodzi o własne oprogramowanie i usługi wynosi do końca roku 12,4 miliarda złotych. To o 7% więcej niż w analogicznym okresie rok temu”.

Zobacz więcej

Polecamy

Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....