Jędrzej Kowalewski – Prezes Zarządu Scanway oraz Mikołaj Podgórski – Dyrektor Operacyjny spółki, w rozmowie z redaktorem Telewizji Biznesowej, Markiem Klapą, omawiają sytuację polskiego sektora kosmicznego. Jakie jest zastosowanie danych satelitarnych na co dzień i dlaczego warto inwestować w kosmos? Przekonamy się poniżej:
Czym jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna?
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to miejsce, w którym ludzkość może poszerzać wiedzę o kosmosie. W tym miejscu żyją ludzie i każdego dnia testują tam nowe technologie.
Czym jest Forum Sektora Kosmicznego?
Forum Sektora Kosmicznego jest miejscem, gdzie spotykają się w zasadzie wszystkie polskie firmy działające w sektorze kosmicznym.
Jak Polska może wykorzystać swoją obecność w ESA?
Mikołaj Podgórski oznajmił, że “Polska może wykorzystać swoją obecność w Europejskiej Agencji Kosmicznej przede wszystkim do tworzenia lokalnego sektora kosmicznego. ESA to bowiem w tej chwili najbliższe naszemu kraju otoczenie kosmiczne, które pozwala polskim firmom zdobywać projekty i pozyskiwać finansowania”.
Czy w polskim sektorze obronnym znajdą się środki na rozwój sektora kosmicznego?
Jędrzej Kowalewski stwierdził, że “kosmos jest miejscem, w którym od lat pięćdziesiątych rywalizowały dwa supermocarstwa. Teraz do tego wyścigu dołączyło więcej graczy i podmioty prywatne”.
W efekcie, Polska nie powinna tylko i wyłącznie polegać na swoich sojusznikach, ale również tworzyć własne elementy infrastruktury kosmicznej, satelity telekomunikacyjnej czy satelity do obserwacji Ziemi.
Państwo zatem musi zainwestować w ten sektor, pieniądze publiczne są niezbędne, aby zdywersyfikować ryzyko pomiędzy kraje NATO i stworzyć jedną siatkę perfekcyjnie działających satelitów i systemów łącznościowych, które będą mogły zwiększyć bezpieczeństwo.
Kiedy doczekamy się Polaka w kosmosie?
Mikołaj Podgórski zaznaczył, że “już wkrótce na pewno jakiś Polak poleci w kosmos – być może będzie to Sławosz Uznański. Państwo podjęło już działania i wyłożyło pieniądze, aby wysłać drugiego Polaka w historii w przestrzeń kosmiczną”.
Warto również dodać, że przed nami aktualizacja Polskiej Strategii Kosmicznej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie w niej musiało zdecydować, czy długofalowym celem Polski jest obecność człowieka w przestrzeni kosmicznej, czy na przykład wykorzystanie polskich technologii do eksploracji Księżyca.
Na czym polega inicjatywa “Obiektyw na Orbitę”?
Jędrzej Kowalewski oznajmił, że “w polskim sektorze kosmicznym i na rynku kapitałowym jest zapotrzebowanie na wiedzę o kosmosie. Wielu inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych wciąż nie rozumie bowiem tego sektora. “Obiektyw na Orbitę” to inicjatywa, która ma wyjaśnić, na czym polega technologia satelitarna”.
Konkretnie rzecz biorąc “Obiektyw na Orbitę” wyjaśni w w jasny dla każdego zainteresowanego sposób, co jest potrzebne w satelicie, aby mógł zrobić dobre zdjęcie Ziemi; a także przybliży zagadnienie danych satelitarnych.
Cykl edukacyjny “Obiektyw na Orbitę” już dziś cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Pierwotnie miał on trwać trzy miesiące, lecz Scanway podjął decyzję, że zostanie on przedłużony.
Jakie mamy zastosowania danych kosmicznych?
Mikołaj Podgórski zwrócił uwagę, że “cała ludzkość generuje coraz więcej danych i potrzebuje wiedzieć coraz więcej. Dane kosmiczne są coraz szerzej wykorzystywane, dlatego zainteresowanie nimi jest coraz większe. Na przykład dziś za ich pomocą rolnik może poznać współrzędne, na których jego pole wymaga dodatkowego nawożenia”.
Czy Jędrzej Kowalewski i Mikołaj Podgórski znajdują czas na śledzenie własnych satelitów?
Jędrzej Kowalewski oświadczył, że “w trakcie misji STAR VIBE śledzenie własnego satelity było wprost konieczne, ponieważ trzeba było wyznaczyć odpowiednie parametry systemu kontroli położenia, aby zobrazować daną część świata w odpowiednich warunkach pogodowych”.