Potrzeba nam miast 15-minutowych – Okiem EKSPERTA

Kinga Nowakowska, Członkini Zarządu i Dyrektor Operacyjna Grupy Capital Park omawia sytuację w branży deweloperskiej oraz przedstawia zmiany, jakie zaszły w projektowaniu przestrzeni publicznych.

Jak korzystamy obecnie z miast? Jakie są plusy rewitalizacji? Dlaczego idea miast 15-minutowych jest obecnie tak ważna? Co często wstrzymuje deweloperów przed tworzeniem projektów ekologicznych i w pełni użytkowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy poniżej:

Czy przestrzenie publiczne są domeną dużych miast?

Kinga Nowakowska stwierdziła, że “życie w stolicy toczy się w trochę innym rytmie, niż życie w mniejszych miastach, lecz przestrzeń publiczna w małych miastach również zawsze istniała – był nią rynek, który stanowi tygiel życia danej miejscowości. Potrzeba posiadania przestrzeni publicznej zatem występuje”.

Kreacja takiego miejsca od zera jest co prawda zarówno czasochłonna, jak i kosztochłonna, ale większości miejscowości brakuje boisk, i przestrzeni wspólnych dla rodzin – kreacja takiego miejsca spowoduje więc, że mieszkańcy będą wychodzić z domu i spędzać swój czas w mieście. Temat przestrzeni publicznych będzie więc się rozwijał.

Na co zwracać uwagę przy planowaniu rewitalizacji?

Kinga Nowakowska wskazała, że ludzie poszukują wyjątkowych przestrzeni i atrakcji – jeżeli są one powtarzalne, to przestają być atrakcją. Trzeba zatem przeanalizować, czego brakuje w okolicy, a następnie to stworzyć.

Czy niepewność legislacyjna oddziałuje także na projekty miastotwórcze?

Kinga Nowakowska oświadczyła, że “miastotwórcze przestrzenie powinny łączyć w sobie wszystkie funkcje – w taki sposób, aby zarówno spełniać funkcje mieszkaniowe, jak i tworzyć ekologiczne miasta 15-minutowe”.

Niepewność legislacyjna odnośnie planów zagospodarowanie dotyczy zatem wszystkich funkcji i działalności dewelopera. Co gorsza fakt, iż nie wiadomo do kiedy będzie obowiązywać Lex Deweloper i kiedy zastąpią ją plany ogólne na pewno nie służy projektom miastotwórczym.

Kinga Nowakowska zwróciła przy tym uwagę, że “procedura pozwoleń na budowę i tak jest wieloletnia i bardzo skomplikowana. Dodatkowo, urzędnicy często nie nadążają za trendami czasu i nie idą z duchem potrzeb ekologicznych, takich jak potrzeba budowania zbiorników retencyjnych”.

Ustawodawca powinien zatem maksymalnie wspierać deweloperów, a także dążyć do tego, aby zasady były jasne i brały pod uwagę egzekwować powierzchnie biologicznie czynne, drzewa czy nasadzenia. Niepewność legislacyjna jest natomiast najgorsza.

Czy miasta 15-minutowe to koncept przyszłości?

Kinga Nowakowska zaznaczyła, że “po pandemii ludzie często pracują w domach i robią zakupy w swojej okolicy. Środek ciężkości spędzania czasu i usług, które należy znaleźć, przesunął się w stronę okolicy domu. Trzeba więc stwarzać miejsca, gdzie do wszystkich usług można dotrzeć na piechotę lub maksymalnie na rowerze”.

Czy branża deweloperska jest w kryzysie?

Kinga Nowakowska oznajmiła, że “branża deweloperska ma trudność w pozyskiwaniu inwestorów, czyli sprzedaży produktów, które posiada. Trudność ta występuje już od jakiegoś czasu i choć projekty budowane w Polsce są wyjątkowe, to wciąż pojawia się problem z ich odbiorem, głównie ze względu na wojnę na Ukrainie”.

Jak rząd może pomóc deweloperom?

Kinga Nowakowska podkreśliła, że “rząd nadal nie zaprzestał wycinki lasów. Kilka innych obietnic, ze względu na które ludzi głosowali na rządzącą koalicję – takich jak choćby REITy – także nie zostało zrealizowanych”.

Ustawa o REITach mocno wsparłaby natomiast polskie budownictwo, ponieważ spowodowałaby ona, że deweloperzy nie musieliby czekać na zagraniczny kapitał – zamiast tego Polacy mogliby inwestować swoje pieniądze i czekać na swoje emerytury w obiektach znajdujących się na terenie Polski, które znają i rozumieją.

Zobacz więcej

Polecamy

Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...