Poradnik dla kupującego dom jednorodzinny – co sprawdzić przed kupnem domu?

W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu „Biznes Nieoczywisty” Jakub Zadrożny – partner w SPECTATOR communications advisors, rozmawia z Rafałem Lorkiem – członkiem zarządu PORT, warszawskiego butikowego dewelopera, który tworzy przyjazne miejsca do życia w dzielnicy Wawer – o rynku domów jednorodzinnych:

Rafał Lorek o kondycji polskiego rynku deweloperskiego

Rafał Lorek wyjaśnił, że obecnie mamy do czynienia z trendem, że domy znajdujące się pod największymi polskimi miastami zyskują na wartości. Rodziny często przenoszą się w ostatnich latach z mieszkań znajdujących się w centrach miast właśnie do takich domów. Ofert takich nieruchomości jest zaś coraz mniej.

Jednocześnie Rafał Lorek stwierdził, że “ceny nieruchomości zaczynają szukać równowagi. Już nie ma pędu w kierunku wzrostu. Nie powinno więc zdarzyć się tak, że ceny nieruchomości będą o 12% droższe za rok, gdyż osiągnęliśmy już taki pułap cenowy, że coraz trudniej jest kupić nieruchomość, bazując na kredycie”.

Rafał Lorek zauważył jednak, że z drugiej strony w wyniku odblokowania Krajowego Planu Odbudowy, olbrzymie pieniądze zostaną wydane na infrastrukturę, mogą sprawić, że ceny usług budowlanych wzrosną, a podaż na rynku pierwotnym się drastycznie zmniejszy.

Czy w Polsce nie ma bańki na rynku nieruchomości?

Rafał Lorek zaznaczył, że wzrost cen nieruchomości w ostatnich latach był związany głównie ze wzrostem kosztów. Nie miał on żadnego charakteru spekulacyjnego, więc nie ma tutaj mowy o bańce na rynku – ceny są adekwatne do kosztów, po jakich się buduje nieruchomości.

Najważniejsze zasady zakupu nieruchomości okiem Rafała Lorka

Rafał Lorek oznajmił, że w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo prawne. Im prostsza sytuacja prawna – czyli własny grunt i nieruchomość na innym, własna Księga Wieczysta oraz udział do drogi publicznej – tym lepiej.

Która cegła jest najlepsza do budowy domu?

Z reguły do wyboru wchodzą dwie opcje – cegła Porotherm i cegła Silka. Pierwsza lepiej trzyma ciepło, a druga jest cięższa i lepiej tłumi hałas. W przypadku cegły Silka z reguły zapewnia się więcej wełny lub innych elementów izolacyjnych, aby zapewnić, że dom będzie odpowiednio ciepły. Różnica w akustyce pozostaje zaś zawsze.

Jak wygląda kupno pierwszego domu?

Zazwyczaj zakup pierwszego domu to kwestia emocjonalna. Kupujący musi poczuć, że to właściwe dla niego miejsce do życia, że będzie mu odpowiadać. Następnie zaś kupujący przechodzą do konkretów, sprawdzają konkretne informacje techniczne na temat nieruchomości.

Rafał Lorek o nowych trendach na rynku nieruchomości

Rafał Lorek zwrócił uwagę, że pandemia COVID-19 sprawiła, że ludzie zapragnęli mieć własny ogródek. Kolejnym trendem jest zaakceptowanie faktu dłuższych dojazdów do pracy. Jeśli zaś infrastruktura na przedmieściach ulegnie poprawie, ceny domów w takich lokalizacjach wzrosną.

Złota zasada dla kupującego dom

Rafał Lorek podkreślił, że dom przede wszystkim musi się podobać. Kupując dom, musimy się w nim po prostu dobrze czuć, inaczej nie będziemy naprawdę zadowoleni z podjętej przez nas decyzji o przeprowadzeniu się.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...