Zgodnie z raportem Investing in CEE: Inbound M&A Report 2024/2025 przygotowanym przez Forvis Mazars, w 2024 roku w regionie Europy Środkowo-Wschodniej przeprowadzono 1270 transakcji o łącznej wartości 27,4 miliarda euro.
Mimo spadku liczby transakcji ich wartość wzrosła, co sugeruje, że rynek wciąż dobrze funkcjonuje, mimo globalnych niepewności. Jakie czynniki wpłynęły na te zmiany? Jakie są prognozy dla przyszłości rynku M&A w regionie?
Na te pytania, w najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu „Biznes Nieoczywisty” prowadzonego przez Jakuba Zadrożnego, partnera w SPECTATOR communications advisors, odpowiada Bartosz Łuczak – Lider działu M&A w Forvis Mazars Polska. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Raport Investing in CEE: Inbound M&A Report 2024/2025 okiem Bartosz Łuczaka
Bartosz Łuczak ocenił, że raport Investing in CEE: Inbound M&A Report 2024/2025 daje spojrzenie w pigułce na działalność M&A w Europie, ale jednocześnie odnosi się do trendów globalnych. Przede wszystkim cieszy płynący z tego raportu fakt, że wartość transakcji w 2024 roku wzrosła o 2% w ujęciu rocznym, pomimo faktu, iż był to dość niespokojny czas.
Kto jest liderem rynku M&A w Europie Środkowo-Wschodniej?
Bartosz Łuczak wskazał, że “liderami rynku M&A w Europie Środkowo-Wschodniej są Austria, Polska i Rumunia. Warto jednak dodać, że dwie bardzo duże transakcje miały również miejsce na Węgrzech”.
Czym charakteryzuje się polski i rumuński rynek M&A?
Bartosz Łuczak poinformował, że na polskim rynku mamy dużo transakcji z obszaru technologii, energetyki, przemysłu, żywności, dóbr konsumpcyjnych, medycyny i odnawialnych źródeł energii. W Rumunii jest dość podobnie – zwłaszcza ten ostatni sektor odegrał tam dużą rolę. Warto dodać, że OZE to bardzo istotny sektor dla całego regionu.
Czy sektor motoryzacji odbuduje się, jeśli chodzi o M&A?
Bartosz Łuczak zaznaczył, że “dużym znakiem zapytania w kontekście sektora motoryzacji są Niemcy i gospodarka tego kraju. Jeśli dojdzie do odbicia w gospodarce niemieckiej, to biznesy motoryzacyjne powinny się odbudować”.
Jaki kapitał wiedzie prym na rynku M&A w Europie Środkowo-Wschodniej?
Bartosz Łuczak oznajmił, że “pod względem ilości transakcji zdecydowanie dominują Niemcy – zwłaszcza, jeśli chodzi o inwestycje w technologię i przemysł. W czołówce plasują się również Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania – tam również królują inwestycje w technologie”.
Na kolejnych miejscach znajdziemy zaś Francję i Szwecję. Pierwszy z tych krajów najmocniej inwestuje w budownictwo, a drugi – w usługi profesjonalne.
Czy polskie firmy starają się przejmować inne przedsiębiorstwa w regionie?
Bartosz Łuczak zwrócił uwagę, że “mamy coraz więcej transakcji, w ramach których spółki z Europy Środkowo-Wschodnie przejmują inne spółki z tego regionu. Oznacza to, że firmy są już gotowe, aby takie akwizycje robić, ale jeszcze się obawiają pełnej ekspansji na Zachodnią Europę, dlatego zaczynają od tego, co znają najlepiej – krajów ościennych”.
Jakie są kluczowe szanse wyzwania, które mogą wpłynąć na rynek M&A w nadchodzących miesiącach?
Bartosz Łuczak podkreślił, że “w wielu krajach następuje obecnie luzowanie polityki monetarnej i obniżanie stóp procentowych, co ułatwia podmiotom dostęp do kapitału – ich większa liczba może sobie bowiem pozwolić na transakcje dłużne oraz hybrydowe, które są podstawą transakcji M&A”.
Co więcej, dzięki zastosowaniu niższego kosztu kapitału same wyceny przejmowanych podmiotów stają się odpowiednio wyższe. Natomiast duże wyzwania nadal stanowi kwestia wojny na Ukrainie. Na dziś trudno bowiem powiedzieć, w jakim kierunku zmierzają rozmowy pokojowe. Kolejne wyzwanie stanowi sytuacja gospodarcza w Niemczech.
Jak przedstawia się struktura transakcji na rynku M&A w Europie Środkowo-Wschodniej?
Bartosz Łuczak wskazał, że “w regionie powstaje coraz więcej funduszy, które mogą dokonywać nowych inwestycji. Ponadto, instytucje unijne przeznaczają coraz większą płynność na te potrzeby”.
Fundusze z których krajów najczęściej dokonują transakcji M&A w Europie Środkowo-Wschodniej?
Bartosz Łuczak oświadczył, że “największe fundusze inwestujące w Europie Środkowo-Wschodniej to podmioty z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Na prowadzenie wysuwa się fundusz CVC”.
Jakie są prognozy dla rynku M&A w Europie Środkowo-Wschodniej na 2025 rok?
Bartosz Łuczak ocenił, że “wszędzie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w 2025 roku zakładamy dobry, wyprzedzający gospodarki zachodnioeuropejskie, wzrost gospodarczy. Powody do optymizmu daje również oczekiwane luzowanie polityki monetarnej w regionie”.
Zagrożenie stanowi natomiast kwestia geopolityczna. Jeśli doszłoby do porozumienia dotyczącego Ukrainy, które gwarantowałoby pewną stabilność, w najbliższym czasie, liczba transakcji M&A w Polsce i regionie powinna rosnąć. Jeżeli jednak do tego nie dojdzie, rynek M&A w regionie może się trochę zmniejszać.