Polskie akcje coraz droższe! Ile można było zarobić na polskich indeksach?

Emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program „Rynki na papierze” to cotygodniowy przegląd prasy papierowej. Prowadzący Ludwik Sobolewski oraz Jan Szpetulski-Łazarowicz przedstawiają najciekawsze i najważniejsze bieżące informacje ze świata biznesu i finansów.

W najnowszym odcinku programu omówione zostały między innymi takie kwestie, jak hossa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, strategiczne znaczenie Arktyki czy rynek automatów paczkowych w Polsce. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Hossa powraca na GPW

W poniedziałek, 8 kwietnia indeks WIG20 przebił barierę 2500 punktów, wspinając się tym samym na najwyższy poziom od sześciu lat, a indeks WIG osiągnął najwyższą wartość w swojej historii.

Ile można było zarobić na polskich indeksach w ciągu ostatniego 1,5 roku?

Okazuje się, że od 10 października 2022 roku do 8 kwietnia 2024 indeks WIG wzrósł o 84%. WIG20 zyskał zaś w tym czasie 83%, mWIG40 – niecałe 80%, zaś sWIG80 – 55%.

Globalna inflacja zaczyna spadać!

Okazuje się, że w ostatnich miesiącach, wbrew oczekiwaniom analityków, inflacja na całym świecie spada i to w zaskakująco dynamiczny sposób. Nie zmienia to faktu, że w ujęciu historycznym, nadal żyjemy w czasach bardzo wysokiej inflacji.

Światowy rynek IPO odżywa!

Na światowym rynku IPO zima się skończyła. Liczba pierwotnych ofert publicznych w Stanach Zjednoczonych, w Europie, w Afryce i na Bliskim Wschodzie w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła rok do roku.

Jakie jest strategiczne znaczenie Arktyki?

Arktyka staje się jednym z najbardziej strategicznych regionów świata. Okres, w którym skorupa lodowa w Arktyce się buduje staje się coraz krótszy.

Dzięki temu łatwiej jest prowadzić w tym regionie prace wydobywcze, a na dodatek otwierają się tam nowe szlaki morskie. Ponadto, należy mieć świadomość, że Arktyka to region, który podlega wzmożonej militaryzacji.

Dlaczego “chińszczyzna” zalewa Polskę?

Nowa chińska platforma Temu to obecnie druga, po Allegro, najczęściej odwiedzana w naszym kraju platforma e-commerce. Co ciekawe, na tej platformie do zakupu zachęcają krótkie nagrania wideo, nagrywane przez mikroinfluencerów. Ponadto, z reguły pierwszy zakup na Temu jest darmowy.

Polscy przedsiębiorcy handlujący w Internecie są oburzeni, ponieważ zgodnie z unijnymi przepisami przesyłki z Chin o wartości do 150 euro nie są objęte cłem. Na dodatek chińskie spółki są z reguły dotowane przez chiński Skarb Państwa, dlatego polscy przedsiębiorcy nie mają z nimi szans konkurować.

“Problem trzech ciał” i innowacyjny wpływ literatury sci-fi na gospodarkę

Chiński rząd uważa, że literatura science fiction ma silny innowacyjny wpływ na gospodarkę, gdyż zarówno jej twórcy, jak i czytelnicy rozwijają zdolność abstrakcyjnego, wyprzedzającego swoje czasy myślenia. Chiny muszą zaś stać się bardziej innowacyjne.

Liu Cixin, autor książki “Problem trzech ciał”, na podstawie której Netflix wyprodukował hitowy serial, wskazał że literatura science fiction może być najbardziej wpływową literaturą, jeżeli jest stworzona w kraju, który szybko się rozwija.

Z takim scenariuszem mieliśmy do czynienia w Wielkiej Brytanii w epoce rewolucji przemysłowej – gdzie literatura ta się narodziła. Według autora “Problemu trzech ciał”, obecnie takim krajem są właśnie Chiny.

Co najczęściej czytają Polacy?

Biblioteka Narodowa wskazała w najnowszym badaniu, że 43% Polaków przeczytało w ciągu ostatniego roku przynajmniej jedną książkę. To najlepszy wynik od dziesięciu lat.

Należy jednak dodać, że ⅔ z osób czytających w naszym kraju stanowią studenci i uczniowie. Co gorsza, jednocześnie tylko 8% polskiego społeczeństwa przeczytało w ostatnich 12 miesięcy co najmniej siedem książek.

Z danych Biblioteki Narodowej wynika ponadto, że najpopularniejszym polskim pisarzem w ciągu ostatniego roku był Remigiusz Mróz. Drugie miejsce zajął natomiast… Henryk Sienkiewicz. Podium zamknęła zaś Katarzyna Bonda. W pierwszej dziesiątce znaleźli się także między innymi: Adam Mickiewicz, Władysław Reymont i Bolesław Prus.

Najpopularniejszym zagranicznym wśród Polaków w ciągu ostatnich 12 miesięcy okazał się z kolei Stephen King.

Analiza rynku automatów paczkowych w Polsce

Okazuje się, że rynek automatów paczkowych w Polsce jest tak nasycony, że automaty te są obecnie obłożone tylko w 40%. Z tego powodu już niebawem ma dojść do konsolidacji tego rynku. W efekcie, automaty paczkowe będą traktowane jako infrastruktura, z której wszyscy operatorzy przesyłek będą mogli korzystać.

Liderem rynku automatów paczkowych w Polsce jest oczywiście InPost, który posiada obecnie 22 tysiące Paczkomatów.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...