Polski Fundusz Rozwoju inwestuje 500 mln zł w terminal offshore

Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju w rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, podczas XXIV Konferencji Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej omawia nową inwestycję PFR współfinansowaną ze środków Krajowego Planu Odbudowy – terminal offshore. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Paweł Borys o inwestycji PFR w offshore

Paweł Borys potwierdził, że Polski Fundusz Rozwoju buduje terminal instalacyjny w Gdańsku. Terminal ten ma umożliwić później inwestycje w farmy morskie na Bałtyku. W efekcie, za tą infrastruktura idą inwestycje w cały łańcuch dostaw.

Paweł Borys zaznaczył przy tym, że “terminal instalacyjny w Gdańsku jest projektem wspierającym transformację energetyczną. Dodatkowo, jest on współfinansowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy. PFR inwestuje w niego 500 milionów złotych, zaś kolejne 900 milionów PLN ma pochodzić z KPO”.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju o środkach z KPO

Paweł Borys oświadczył, że “istnieje ryzyko kumulacji środków z Krajowego Planu Odbudowy i kolejnej perspektywy unijnej w latach 2025-2026 oraz ryzyko, że firmy sobie nie poradzą z szybkim wydatkowaniem tych środków, terminy będą nierealne”.

Według prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju “jedynym sensownym rozwiązaniem byłoby wydłużenie Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską do 2028 roku. Jest to bowiem absolutnie uzasadnione, wiele krajów dosyć wolno te środki wykorzystuje, program ten jest dosyć trudny w realizacji”.

Paweł Borys wyjaśnił przy tym, że “Polski Fundusz Rozwoju starał się, poprzez mechanizm prefinansowania Krajowego Planu Odbudowy, już w ubiegłym roku rozkręcić cały program. W wielu obszarach to się wydarzyło, przetargi są w nich bardziej zaawansowane, a niektóre inwestycje już się rozpoczęły”.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju podkreślił jednak, że w przypadku transformacji energetycznej czy infrastruktury, mamy do czynienia z czteroletnimi projektami. Jeżeli więc one dziś są kontraktowane, to potrwają one minimum do 2024 roku.

Co istotne, Paweł Borys zaznaczył, że negocjowanie wydłużenia projektu Funduszu Odbudowy przez Komisję Europejską to rola premiera. Powinien on się tym zajmować głównie podczas posiedzeń Rady Unii Europejskiej.

Prywatyzacja okiem Pawła Borysa

Nikt nie dyskutuje z tym, że sektor prywatny ma większą efektywność – dlatego to jego rozwój powinien być przede wszystkim wspierany przez państwo.

Zdaniem Pawła Borysa “państwo powinno być właścicielem przede wszystkim spółek strategicznych. Natomiast cała reszta spółek, których państwo jest już właścicielem, powinna być zarządzana na zasadach funduszu przyszłych pokoleń – tak, jak ma to miejsce w Norwegii”.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju zauważył również, że na polskim rynku brakuje dużego kapitału prywatnego. Ważne jest zatem, aby spółki Skarbu Państwa były profesjonalnie zarządzane.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju o roli państwa we wspieraniu sektora prywatnego

Paweł Borys uważa, że państwo przede wszystkim powinno właśnie wspierać sektor prywatny, a także zapewniać firmom jak najprostszy system system podatkowy oraz stabilny system prawa.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju podkreślił przy tym, że “wyzwaniem w polskiej gospodarce jest jej struktura. Mamy dużo małych i średnich firm, które mniej inwestują. Potrzebujemy więc konsolidacji i śmielszego wychodzenia tych firm za granicę – przy wsparciu kapitałowym”.

Paweł Borys o sytuacji na polskim rynku kapitałowym

Paweł Borys zwrócił uwagę, że w pierwszej kolejności “uporządkowania wymaga kwestia OFE. Ponadto, rynek musi być przejrzysty i spełniać odpowiednie standardy”.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju wyraził przy tym przekonanie, że w ostatnich latach, po dużej aferze GetBack, sytuacja na polskim rynku kapitałowym się poprawiła, standardy mocno się podniosły – zarówno w przypadku funduszy inwestycyjnych, jak i domów maklerskich.

Paweł Borys stwierdził ponadto, że “pozostaje jeszcze kwestia dobrych produktów. Sektor finansowy musi zacząć oferować produkty nie tylko w postaci prostego depozytu, ale również by produkty lokowane na rynku kapitałowym dały perspektywę wyższych stóp zwrotu w dłuższym terminie, a jednocześnie efektywnie pracowały w gospodarce”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...