W emitowanym na antenie Telewizji Biznesowej programie “Pogromcy Absurdów” Marcin Zarzycki oraz Artur Kuczmowski komentują, rozbijają młotkiem absurdy życia i prowadzenia biznesu w Polsce.
Z sarkazmem rozbierają na czynniki pierwsze otaczającą nas rzeczywistość, wyśmiewają realia prowadzenia firm, współczują przedsiębiorcom, szydzą z polityków i zastanawiają się czy kiedyś będzie normalnie.
Marcin to fan liczb, statystyk i podatków od ponad 10 lat mierzący się z prowadzeniem działalności nad Wisłą. Artur to idealista, do szpiku kości przesiąknięty estońską prostotą w prowadzeniu firmy.
Ci dwaj Pogromcy Absurdów mając do wyboru śmiać się lub płakać, wybierają to pierwsze, nie załamują rąk i starają się walczyć z głupotą. W tym odcinku Marcin Zarzycki oraz Artur Kuczmowski poruszyli takie tematy, jak polski system podatkowy czy kariery osób z okładek “Forbesa”. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Czy ludzie z okładki Forbesa zawsze kończą źle?
Artur Kuczmowski zwrócił uwagę, że tak niesławne osoby, jak Adam Neumann, Sam Bankman-Fried czy Elizabeth Holmes były na okładce “Forbesa”, a ostatecznie ich biznesy zaczęły radzić sobie fatalnie lub okazały się one oszustami.
Polska wciąż jest na końcu rankingu podatkowego
Artur Kuczmowski oświadczył, że “w najnowszym rankingu International Tax Competitiveness Index na 38 krajów Polska zajęła 31. miejsce. Niżej znalazły się jedynie takie kraje, jak Kolumbia, Włochy, Francja czy Hiszpania. Wszyscy sąsiedzi Polski zajęli zaś wyższe pozycje”.
Mimo wszystko, rok wcześniej nasz kraj znajdował się dwa miejsca niżej. Pierwszą pozycję w tym rankingu podatkowym cały czas zajmuje z kolei Estonia, a jego wiceliderem jest Łotwa.
Wójt w sądzie toczy walkę… sam ze sobą
Marcin Zarzycki ujawnił, że “jedna z polskich gmin, którą reprezentował wójt, złożyła wniosek o interpretację przepisów do… tego samego wójta czy na pewno ma płacić podatek od nieruchomości w danej wysokości. Wójt rozpatrzył jednak ten wniosek negatywnie, stwierdzając, iż ukazane argumenty nie są słuszne”.
Następnie gmina, reprezentowana przez tego samego wójta złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na powyższą decyzję. Sąd odrzucił natomiast tę skargę. Okazało się jednak, że w praktyce gmina po prostu nie wiedziała, jak ma postąpić, ponieważ wykładnia tych przepisów podatkowych była niejasna.
Osoby bez doświadczenia zarządzają spółkami Skarbu Państwa
Artur Kuczmowski poinformował, że “do zarządu PKP Intercity Remtrak trafił były wójt pewnej gminy w województwie łódzkim. Jego najlepszą rekomendacją było to, że… był wójtem”.
Prezes spółki Skarbu Państwa CS Natura Tour została natomiast dotychczasowa dyrektorka Gminnego Centrum Kultury, Rekreacji i Biblioteki Publicznej w Czerniewicach. Z kolei Dyrektorem Departament Nadzoru Właścicielskiego została osoba z doświadczeniem w Urzędzie Gminy Cielądz.
Prezesem Agencji Mienia Wojskowego został zaś mężczyzna posiadający doświadczenie w zarządzaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wszystkie te osoby mają jedną cechę wspólną – należą do Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Gdzie podziało się 5 milionów złotych przeznaczone na działalność polskiej izby handlowej w USA?
Artur Kuczmowski oznajmił, że “na przełomie 2017 i 2018 roku powstała idea, aby założyć Polską Izbę Handlową w Stanach Zjednoczonych. Izba ta była bezpośrednio pilotowana przez wicepremier Jadwigę Emilewicz w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim i na swoją działalność dostała ponad 5 milionów złotych”.
Pierwszą rzeczą, jaką Polska Izba Handlowa w Stanach Zjednoczonych zrobiła, było zatrudnienie agencji PR w USA za 50 tysięcy dolarów miesięcznie. Poprzednim biznesem wybranej agencji był lobbing na rzecz Kremla i dyskredytowanie Ustawy Magnickiego.
Polska Izba Handlowa w Stanach Zjednoczonych ostatecznie nie odniosła żadnych sukcesów, co doprowadziło do jej likwidacji w 2023 roku. W zasadzie do dziś nie wiadomo na co to 5 milionów złotych zostało przeznaczone, gdyż nie ma praktycznie żadnych śladów po jej działalności.