Rafał Gnojnicki, Przewodniczący Rady Nadzorczej hiPower Energy, w rozmowie z redaktorem Telewizji Biznesowej i partnerem zarządzającym w Qualia Advisory, Cezarym Andrzejczykiem, podczas Konferencji WallStreet 28 w Karpaczu, omawia tematy związane z technologiami wodorowymi. Czy wodór może być alternatywnym paliwem? Dowiemy się poniżej:
Rafał Gnojnicki o powodach obecności na Konferencji WallStreet
Rafał Gnojnicki oznajmił, że hiPower Energy pojawiło się na Konferencji WallStreet 28, ponieważ “spółka chce ugruntować technologie, jakimi się zajmuje oraz porozmawiać z ludźmi, którzy z tych technologii mogą wyciągnąć pozytywną wartość – nie tylko finansową, ale i realizacyjną”.
hiPower Energy na Konferencji WallStreet 28 chciało zatem krzewić dobre idee nowych technologii, a także pochwalić się, że spółka dołączyła ze swoją technologią do dużej grupy, co ma stanowić przełom w produkcji zielonego wodoru.
Technologie wodorowe okiem Rafała Gnojnickiego
Rafał Gnojnicki stwierdził, że “wokół wodoru jest mnóstwo zagadnień problematycznych. Wodór to bowiem najmniejsza cząsteczka dziś dostępna, która przeniknie przez wszystko. hiPower Energy stara się zatem inkorporować różne technologie wokół gospodarki wodorowej”.
W efekcie, działalność spółki obejmuje szerokie spektrum – od wytwarzania biowodoru z biomasy (najtaniej, jak to możliwe na świecie), poprzez technologie transportu i przechowywania wodoru, po laboratorium badające zbiorniki wodoru i je certyfikujące. hiPower Energy opracowało bowiem technologię przeciwdziałającą wyciekowi wodoru.
Gospodarka wodorowa w Polsce z perspektywy Rafała Gnojnickiego
Rafał Gnojnicki wskazał, że “hiPower Energy współpracuje z ośrodkami naukowymi i biznesowymi na całym świecie, lecz jedynie w Polsce myśl technologiczna i umiejętność łączenia różnych technologii są a tyle rozwinięte, iż nasz kraj jest obecnie na progu rewolucji wodorowej”.
Spółka uważa bowiem, że dziś tylko w Polsce jest w stanie zrobić syntezę wartości wszystkich technologii wokół gospodarki wodorowej po to, aby była ona bardziej przystępna i aplikowalna, a także zmieniła elektromobilność bateryjną w elektromobilność zasilaną i napędzaną wodorem.
Czy wodór to paliwo przyszłości?
Rafał Gnojnicki ocenił, że obecne działania hiPower Energy zmierzają w kierunku uproszczenia i zwiększenia bezpieczeństwa gospodarki wodorowej. Ponadto, za pomocą nowych technologii wodorowych, taniego zielonego metanolu i biomasy, spółka jest w stanie sprawić, że ekonomia gospodarki wodorowej jest taka, do jakiej świat dąży.