Polska gospodarka przyspieszy w 2025 roku! Prognoza dla polskich akcji i rynku surowców

Marcin Kiepas, Analityk Tickmill, w rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, przedstawia perspektywy dla polskiej gospodarki, akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i rynku surowców. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Czy polska gospodarka przyspieszy w 2025 roku?

W pierwszym kwartale 2024 roku polska gospodarka urosła o 1,9%. To wynik lepszy od prognoz analityków, którzy spodziewali się wzrostu PKB na poziomie 1,8%. Co więcej w czwartym kwartale 2023 roku PKB Polski urosło zaledwie o 1% w ujęciu rocznym.

Zdaniem Marcina Kiepasa “najnowsze dane wpisują się w zakładany przez ekspertów scenariusz, że polska gospodarka wraca na ścieżkę szybszego wzrostu. Co więcej, w 2025 roku wzrost gospodarczy naszego kraju ma przyspieszyć jeszcze mocniej i urosnąć wyraźnie powyżej 3%”.

Pozytywny scenariusz dla GPW z perspektywy Marcina Kiepasa

Nie ma żadnych wątpliwości, że powrót polskiej gospodarki na ścieżkę szybszego wzrostu to jednoznacznie pozytywny scenariusz dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Według Marcina Kiepasa “dynamiczny wzrost PKB Polski najmocniej wpłynie na wyniki finansowe mniejszych spółek”.

W efekcie, Marcin Kiepas prognozuje, że hossa na GPW, rozpoczęta jesienią 2022 roku, jeszcze się nie zakończyła. Co więcej, będzie ona trwała przynajmniej do pierwszego kwartału 2025 roku. Warto zatem wykorzystywać korekty, które z pewnością na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jeszcze się pojawią.

Marcin Kiepas o akcjach polskich banków

Według Marcina Kiepasa sektor bankowy, który na GPW spisuje się nieco słabiej, w ujęciu długoterminowym wciąż ma dobre perspektywy, jeśli chodzi o zysk, ponieważ ekonomiści spodziewają się przyspieszenia wzrostu gospodarczego, a wysokie stopy procentowe powinny zostać utrzymane przez dłuższy czas z powodu inflacji.

Gospodarka Chin ciągle w tarapatach?

Marcin Kiepas zaznaczył, że “gospodarka Chin była jednym wielkim rozczarowaniem ubiegłego roku, co miało zresztą przełożenie na chińskich rynków akcji”.

Z kolei wyraźna poprawa nastrojów na hongkońskim rynku akcji w ostatnich trzech tygodniach, to w opinii Marcina Kiepasa tylko korekta. Analityk nie wierzy w mocniejszą hossę na chińskich giełdach ze względu na kolejne problemy gospodarki Państwa Środka wywołane nałożeniem ceł na produkty z Chin przez Stany Zjednoczone.

Jakie są perspektywy dla rynku surowców?

Marcin Kiepas podkreślił, że mocny trend wzrostowy na rynku miedzi jest konsekwentnie kontynuowany.

Rynek złota natomiast nieco się uspokoił, po realizacji zysków na nim w drugiej połowie kwietnia, trwa próba powrotu do trendu wzrostowego. Marcin Kiepas jest zdania, że rynek złota potrzebuje teraz wyhamowania, przez co korekta się wydłuży.

Korekta ta, według Marcina Kiepasa, przybrać formę trendu bocznego wokół poziomu 2300 dolarów za uncję. Nie zmienia to faktu, że długoterminowe perspektywy dla rynku złota pozostają pozytywne.

Marcin Kiepas zwrócił też uwagę, że “w ostatnich dniach wyobraźnię inwestorów mocno rozpala rynek platyny, na którym doszło do wybicia powyżej poziomu 1300 dolarów za uncję”.

W opinii Marcina Kiepasa z tej sytuacji wynika, iż okres, w którym platyna była tania w stosunku do innych surowców, właśnie się zakończył – zwłaszcza, że analitycy alarmują, iż przemysł będzie mierzył się z niedoborem tego metalu.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...