Polska giełda pozytywnie zaskakuje! Perspektywy dla polskiego rynku kapitałowego

Emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program „Rynki na papierze” to cotygodniowy przegląd prasy papierowej. Prowadzący Ludwik Sobolewski oraz Jan Szpetulski-Łazarowicz przedstawiają najciekawsze i najważniejsze bieżące informacje ze świata biznesu i finansów.

W najnowszym odcinku programu omówione zostały między innymi takie kwestie, jak dobre nastroje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, wpływ zagranicznego kapitału na stabilność polskiego rynku, afera wokół Orlenu czy działalność spółki Novo Nordisk. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Polska giełda cieszy inwestorów

W poniedziałek, 6 maja indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odznaczały się nadzwyczajną siłą. WIG osiągnął nowe historyczne maksimum, a WIG20 wzbił się na nowy rekord bieżącej hossy.

W tym roku na GPW imponują między innymi takie spółki, jak Rainbow Tours i Synektik. Ich akcje od początku stycznia wzrosły odpowiednio o 57% i 56%.

Jaki jest wpływ zagranicznego kapitału na stabilność polskiego rynku kapitałowego?

Dzienne obroty na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2024 roku zaczęły regularnie przekraczać 1 miliard złotych. Należy przy tym zaznaczyć, że obroty na GPW napędzają w zdecydowanej większości inwestorzy zagraniczni.

Przedstawiciele branży maklerskiej alarmują ponadto, że inwestorzy zagraniczni handlują w zasadzie wyłącznie spółkami wchodzących w skład indeksu WIG20 – ich udział w łącznym obrocie na GPW wynosi już aż 84%.

Afera wokół Orlenu trwa w najlepsze

Szwajcarska spółka zależna od Orlenu straciła wyjaśnionych okolicznościach 400 milionów euro. Spółka dokonała przedpłat na ropę, a następnie nie dostała ani paliwa, ani pieniędzy. Co gorsza, nie do końca wiadomo, komu i dlaczego te środki zostały przelane.

Wiadomo już, że za ten przelew odpowiedzialny był menedżer z polskim paszportem urodzony w Libanie, mieszkający w Bahrajnie. Warto dodać, że zarabiał on w Orlenie 2 miliony złotych rocznie.

Omówienie działalności spółki Novo Nordisk

Duńska spółka farmaceutyczna Novo Nordisk wyprzedziła producenta półprzewodników ASML i koncern LVMH – w efekcie jest dziś największą europejską firmą. Firma ta liczy już ponad 100 lat, ale w ostatnich miesiącach odnotowała wzrost przekraczający 30%.

W efekcie, aby poradzić sobie z tym sukcesem, Novo Nordisk organizuje teraz specjalne szkolenia i psychoterapie dla pracowników. Przyczyną tego skokowego wzrostu firma jest wyprodukowanie przez nią przełomowego leku na otyłość o nazwie Ozempic, który powstał jako produkt uboczny leku na cukrzycę.

Warto dodać, że cena katalogowa miesięcznej terapii lekiem Ozempic w Stanach Zjednoczonych wynosi 1000 dolarów. Co ciekawe, większość amerykańskich klientów korzystających z tych terapii płaci miesięcznie maksymalnie niecałe 30 dolarów, ponieważ pozostałe koszty pokrywają firmy ubezpieczeniowe.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...