W najnowszym wywiadzie przeprowadzonym przez redaktora Telewizji Biznesowej, Marka Klapę, Daniel Kostecki, Analityk CMC Markets, omawia aktualne wydarzenia oraz prezentuje prognozy dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i polskiego złotego. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Aktualna sytuacja na GPW okiem Daniela Kosteckiego
Daniel Kostecki zaznaczył, że “Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nadal jest jednym z silniejszych rynków. Co więcej, na indeksie WIG uzyskaliśmy już 5 miesięcy wzrostów z rzędu. Na dodatek inwestorzy zagraniczni nadal doważają rynek europejski”.
W efekcie, dopóki kurs pary EUR/USD utrzymuje wysoką wartość, a za 1 dolara amerykańskiego płacimy około 3.75 PLN, to trend wzrostowy na europejskich rynkach akcji powinien się utrzymywać.
Analiza japońskiego rynku akcji
Daniel Kostecki zwrócił uwagę, że “Japonia już od wielu lat stanowi serce systemu finansowego, jeśli chodzi o tanie źródło pieniądze. Aktualnie kraj ten zmaga się jednak ze wzrostem rentowności obligacji długoterminowych. Co ważne, już w połowie czerwca Bank Japonii będzie przeglądać swoją politykę w sprawie programu skupu obligacji”.
Jeśli Bank Japonii, śladem Rezerwy Federalnej USA, zmniejszy program redukcji swojego bilansu, na rynkach możemy mieć do czynienia z euforyczną reakcją. Ten ruch da bowiem inwestorom zielone światło do ponownego lewarowania się jenem japońskim – jego rynkowe oprocentowanie nie będzie już tak szybko rosnąć.
Wszystko to może wywołać ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach na całym świecie. Mowa tu zarówno o indeksach giełdowych, jak i kryptowalutach. Jednocześnie w tym scenariuszu, dolar amerykański mógłby zacząć się umacniać – także wobec polskiego złotego.
Prognozy dla polskiego złotego
Daniel Kostecki poinformował, że “tegoroczne wakacje będą dla Polaków rekordowo tanimi wakacjami pod względem realnych (uwzględniających inflację) kursów walut. Nie zmienia to faktu, że na kursie euro mieliśmy ostatnio do czynienia z ruchem wzrostowym, który był konsekwencją zmiany nastawienia Rady Polityki Pieniężnej”.
Należy bowiem mieć świadomość, że Europejski Bank Centralny zamierza zakończyć cykl obniżek stóp procentowych już w te wakacje. Natomiast, zdaniem rynku, w Polsce dopiero mamy początek cyklu obniżek stóp procentowych.
W ujęciu długoterminowym kurs euro względem polskiego złotego powinien już zatem ulegać stabilizacji lub nawet lekko piąć się w górę, w stronę przedziału od 4.31 do 4.32 PLN, który uchodzi za poziom równowagi.