Polska energetyka: co zmienia nowelizacja ustawy o OZE?

W lipcu 2024 roku wchodzą w życie istotne zmiany w przepisach dotyczących prosumentów i zielonej energii. Czy nowelizacja ustawy faktycznie przyspieszy transformację energetyczną w Polsce? Jak nowe przepisy wpłyną na branżę odnawialnych źródeł energii? Jakie wyzwania oraz możliwości przyniosą one prosumentom?

Na te pytania, w rozmowie z redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, Tymoteuszem Nowakiem, odpowiedział Grzegorz Tomasik, Wiceprezes Zarządu platformy Reo.pl. Co więcej, ekspert szczegółowo wyjaśnił, co zmieniają nadchodzące regulacje oraz jak polski sektor energetyczny dostosowuje się do standardów unijnych:

Grzegorz Tomasik o zmianie w przepisach dotyczących zielonej energii

Grzegorz Tomasik stwierdził, że “zmiany w przepisach dotyczących zielonej energii są niezbędne. Przeszkód utrudniających rozwój energetyki zielonej wciąż jest bowiem bardzo dużo”.

Mimo wszystko Polska nie radzi sobie w tym aspekcie najgorzej w Unii Europejskiej, co świadczy o tym, że inicjatywa ze strony przedsiębiorców jest duża i sektor ten konsekwentnie się rozwija.

Tempo rozwoju mogłoby jednak znacznie przyspieszyć, gdyby państwo przygotowało odpowiednią strategię i usunęło kluczowe bariery związane z realizacją inwestycji.

Czy zmiana rozliczania prosumentów to zmiana na dobre?

Grzegorz Tomasik oznajmił, że “lipcowa zmiana przepisów to kolejna zmiana, która ma na celu stopniowe dochodzenie do rynkowej wyceny energii elektrycznej. Z tego punktu widzenia zmiana ta jest korzystna, gdyż wcześniejsze systemy prowadziły do tego, że produkcja, konsumpcja, nadwyżki i niedobory nie kompensowały się optymalnie”.

W efekcie, idziemy w kierunku rozliczeń coraz krótszych na rynku energii, które są dobrze wyceniane, a na dodatek dają sygnały kiedy można zwiększyć konsumpcję, a kiedy należy ją ograniczyć.

Transformacja energetyczna i ESG okiem Grzegorza Tomasika

Grzegorz Tomasik zwrócił uwagę, że “temat ESG i transformacji energetycznej i ESG nie jest prosty, ale nadal można go w wielu aspektach uprościć”.

Na ten moment jednak wielu przedsiębiorców, którzy w tym roku będą już zobligowani do raportowania ESG nie zdaje sobie sprawy, że mogą zacząć swoje działania związane ze zrównoważonym rozwojem od zielonej energii i to w zasadzie w sposób bezkosztowy. Co więcej, energia z wiatru czy ze słońca zaczyna już być nawet tańsza od tradycyjnej czarnej energii, gdyż uprawnienia do emisji CO2 są coraz droższe.

Warto też dodać, że wśród przedsiębiorstw obserwujemy już trend zmierzający w stronę świadomości, iż ESG trzeba się zająć na poważnie, gdyż standardy te będą dotykały wszystkie firmy.

Jak działa platforma Reo.pl?

Grzegorz Tomasik zaznaczył, że budowa własnego odnawialnego źródła energii – i całej infrastruktury z nim związanej – jest najtrudniejszym elementem transformacji energetycznej. Rozwiązaniem mogą tu zatem być długoterminowe kontrakty na zieloną energię, które są kontraktami bezpośrednio ze źródłem.

Takie kontrakty dają pewność, że energia jest zielona, a jej wycena na pewno nie będzie wyraźnie wyższa od wyceny czarnej energii. Pozostaje jeszcze jeden element – podmiot odpowiedzialny za bilansowanie, który powinien pogodzić tę produkcję i pobór ze sobą, a także realizować to bilansowanie w oparciu o zieloną energię.

Tym zajmuje się właśnie platforma Reo.pl, która jest pierwszym w Polsce rozwiązaniem tego typu. W swoim portfelu nie ma ona żadnej innej energii niż zielona. Platforma kupuje energię wyłącznie od źródeł.

Energia ta jest bilansowana różnymi źródłami – wiatrem, fotowoltaiką i biogazem. Reo.pl utrzymuje także dużą nadwyżkę energii kupowanej od wytwórców w stosunku do energii sprzedawanej odbiorcom.

W efekcie, Reo.pl umożliwia realizację wymiany energii między podmiotami w okresach, w których jeden podmiot ma za dużo energii, a drugiemu podmiotowi jej brakuje. Warto dodać, że od powstania koncepcji platformy Reo.pl do jej rzeczywistej realizacji minęły ponad 3 lata.

Jaki cel Polska może osiągnąć, jeśli chodzi o udział zielonej energii w miksie energetycznym?

Grzegorz Tomasik podkreślił, że “Polsce wciąż daleko do unijnych liderów rozwoju zielonej energii. W ujęciu długoterminowym Polska i inne kraje Unii Europejskiej są jednak jak najbardziej w stanie zbudować system w 100% oparty na zielonej energii”.

Konieczne do tego są takie elementy, jak: odpowiednie bilansowanie, infrastruktura obejmująca automatyczne systemy sterujące i prognozujące energią oraz magazyny energii. Potencjału Polsce nie brakuje, zwłaszcza gdy mówimy o energetyce wiatrowej – zarówno lądowej, jak i na Bałtyku.

Konieczny jest również rozwój rozwiązań hybrydowych, czyli systemów łączących wiatr z fotowoltaiką, uzupełnionych o magazyny energii i infrastrukturę, która automatycznie będzie takim systemem sterować.

Grzegorz Tomasik o planie na rozwój platformy Reo.pl

Grzegorz Tomasik oświadczył, że “platforma Reo.pl obsługuje już setki klientów i bilansuje dziesiątki tysięcy megawatogodzin energii. Spółkę te wyniki jednak nie satysfakcjonują, dlatego będzie ona naciskać na przyspieszenie implementacji dyrektyw RED II i RED III, gdyż one rekomendują wdrażanie takich platform”.

Ponadto, Reo.pl będzie dążyło do edukacji odbiorców energii, aby przekonać ich do korzystania z rozwiązań bazujących na zielonej energii, gdyż w asyście podmiotu odpowiedzialnego za jej bilansowanie jest ono w 100% bezpieczne

Zobacz więcej

Polecamy

Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...