W najnowszym “Przeglądzie Prasy” redaktor Telewizji Biznesowej i Polskiego Radia 24, Marek Klapa omawia najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne i gospodarcze z ostatniego dnia. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Przegląd kalendarza makroekonomicznego
Marek Klapa poinformował, że “szwedzki Riksbank zdecydował się obniżyć stopy procentowe o 25 punktów bazowych, do poziomu 2,5%”.
Z kolei produkcja przemysłowa w Polsce spadła w listopadzie o 1,5% rok do roku, co było znacznie gorszym wynikiem od oczekiwań analityków. Co więcej, w październiku produkcja przemysłowa wzrosła w ujęciu rocznym o 4,6%. Produkcja budowlano-montażowa spadła zaś w listopadzie o 9,3% w skali roku.
Przeciętne wynagrodzenie w Polsce w listopadzie wyniosło natomiast 8478,26 PLN brutto, co stanowi wzrost o 10,6% rok do roku. Co istotne, analitycy nie spodziewali się dwucyfrowego wzrostu.
Jastrzębie cięcie Powella wstrząsnęło rynkami
Rezerwa Federalna zdecydowała się obniżyć stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych o 25 punktów bazowych. Ekonomiści mówią na taki ruch “jastrzębie cięcie”, ponieważ Fed ograniczył skalę przyszłorocznych redukcji stóp.
Z wykresu kropkowego wynika bowiem, że w grudniu poparcie większości członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku mają cięcia tylko o 50 punktów bazowych do końca 2025 roku. We wrześniu miało to być -100 punktów bazowych w przyszłym roku.
Dolar wzmacnia się po decyzji Fed
Dolar amerykański wznawia rajd na skutek wczorajszej decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Mimo obniżki o 25 punktów bazowych, inwestorzy dostali zimny prysznic w postaci bardziej jastrzębiej postawy przewodniczącego Powella.
Wskazał on, że osiągnięcie celu inflacyjnego może zająć więcej niż dwa lata, dlatego rynek obniżył swoje oczekiwania z trzech do dwóch obniżek stóp w 2025 roku, dzięki czemu kurs USD/JPY wystrzelił o ponad 2%.
Kulisy konfliktu w rodzinie Solorza
Zygmunt Solorz, jeden z najbogatszych Polaków, założyciel i właściciel Cyfrowego Polsatu w szczerej rozmowie z “Forbesem” oświadczył, że dzieci wprost go oszukały. Pismo było skomplikowane, z odnośnikami do paragrafów innych dokumentów prawnych, których nie miał w głowie.
Czy Lotnisko Chopina zostanie zamknięte?
Ważą się losy największego lotniska w kraju, które w tym tygodniu skończyło 90 lat. Z kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury słychać niespójne głosy – o tym, że ruch komercyjny trzeba przenieść, ale lotnisko zostawić w “nieco mniejszym zakresie”.
Brexit kosztował Wielką Brytanię miliardy funtów
Brexit wyrządził handlowi Wielkiej Brytanii z Unią Europejską olbrzymie szkody. Ekonomiści z Centrum Efektywności Ekonomicznej London School of Economics przenalizowali dane pochodzące od ponad 100 000 brytyjskich firm.
Odkryli dzięki temu, że do końca 2022 roku, a więc w ciągu dwóch lat od zawarcia umowy o handlu i współpracy z Unią (czyli dwa lata od brexitu) całkowity eksport brytyjskich towarów spadł o 6,4%, a import o 3,1%.
W efekcie, według zebranych przez badaczy z London School of Economics, całkowite opuszczenie Unii Europejskiej kosztowało Zjednoczone Królestwo aż 27 miliardów funtów w utraconych obrotach handlowych w ciągu pierwszych dwóch lat od wyjścia. Przy czym ta kwota, choć duża, jest mniejsza niż prognozowano przed brexitem.
Polacy wydadzą 21 mld zł na święta
Z najnowszego badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że Polacy wydadzą na tegoroczne święta o 1,7 miliarda złotych więcej niż w poprzednim roku.
Przeciętna polska rodzina w 2024 roku przeznaczy bowiem na zakupy świąteczne średnio 1575,95 PLN, w tym 803,73 PLN na prezenty, co oznacza wzrost o około 8% w porównaniu do ubiegłego roku.
Jest to najwyższy wynik w ostatnich pięciu latach. I chociaż kwota przeznaczana na święta rośnie, to zmienia się struktura wydatków. Jak wynika z badania, w 2024 roku na prezenty Polacy przeznaczą 51% budżetu świątecznego, podczas gdy w 2023 roku było to aż 66%.